Haber Detayı
08 Mayıs 2021 - Cumartesi 13:56
 
Büyükşehir Belediyesi, beton yol yapımı gerçekleştirdi
Van Büyükşehir Belediyesi, daha ekonomik ve daha kaliteli olan beton yol yapımına başladı.
GÜNDEM Haberi
Büyükşehir Belediyesi, beton yol yapımı gerçekleştirdi

Büyükşehir Belediyesi olarak ilk kez beton yol yaptıklarını belirten Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, bu yıl içinde 13 ilçede birçok yolda bu çalışmayı gerçekleştireceklerini söyledi.


Yapılan açıklamada, Van’ın her noktasına hizmet götüren Büyükşehir Belediyesinin kent tarihinde bir ilke daha imza atarak beton yol yapımına başladığı aktarıldı. Edremit İlçesi Kurubaş mevkisinde 1.2 kilometrelik yolda Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından ilk beton yol serimi gerçekleştirildi. 17 santimetre kalınlığında dökülen beton yolun yapımında C 30/37 dayanımında 0-31,4 mm aralığında agrega, su ve çimento kullanıldığı belirtildi.
Çalışmaların yürütüldüğü bölgeye giden Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, yolda incelemelerde bulunarak yetkili kişilerden bilgi aldı.
Vali Bilmez’e Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Genel Sekreter Mehmet Fatih Çelikel, VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, Genel Sekreter Yardımcıları Prof. Dr. Mucip Tapan, Doç.Dr. Ali Özvan ve Fen İşleri Dairesi Başkanı Sahip Görendağlı da eşlik etti.
Beton yolun bitümlü sıcak karışımlı (BSK) asfalt yola göre daha kaliteli ve ekonomik olduğunu belirten Vali Bilmez, beton yolun Van’da ilk kez kullanıldığını ifade etti.
Vali Bilmez, “Van Büyükşehir Belediyesi olarak genellikle BSK sıcak asfalt yapıyorduk. Ama iki yıldır da beton yol için hazırlıklarımız vardı. Arkadaşlarımız bu çalışma için kurslara gittiler. Türkiye’de uygulanan yerlere gidip incelemelerde bulundular. Beton yol hem ekonomik olarak hem de dayanıklılık olarak BSK yola göre daha avantajlı. Aynen asfalt yolda olduğu gibi finişer ile dizilip silindir ile sıkıştırılıyor. Ve sıkıştırılır sıkıştırılmaz kullanılabilecek bir yoldur. Dayanma gücü de BSK ya göre daha iyidir. Bugün burada özel bir firmamızın da desteğiyle Van’daki ilk uygulamamamızı yaptık” dedi.


BETON YOL VAN’IN İKLİM ŞARTLARINA DAHA UYGUN
Beton yolun çalışma mevsiminin BSK yolun çalışma süresine göre oldukça uzun olduğunu söyleyen Vali Bilmez, konuşmasını şöyle sürdürdü;
“Bizim gibi yüksek rakımlı serin yerlerde karların hemen erimesiyle beton yol serimine geçilebilir. Bu da bize uzun yol yapımları için zaman kazandırır. Çünkü BSK asfaltın çalışma süresi çok kısa ve sadece yaz aylarında yapılıyor. Yine beton yolun en büyük özeliklerinden biri de hataları anında tolere edebiliyorsunuz. Çünkü blok halinde olduğu için dayanma gücü daha yüksek. Çukur oluşumu kırılma gibi durumlar beton yolda yok. Oluşsa bile kesilip tamir edilmesi de çok daha basit. Biz de bu avantajları göz önünde tutarak bu uygulamaya geçtik. İnşallah bu yıl birçok ilçemizde beton yol uygulamasına geçeceğiz.” / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Büyükşehir, Belediyesi,, beton, yol, yapımı, gerçekleştirdi,
Haber Yazılımı