Haber Detayı
08 Eylül 2019 - Pazar 15:03
 
Akdamar’da 7. ayin gerçekleştirildi
Gevaş ilçesinde bulunan Akdamar Kilisesi'nde bu yıl 7. kez Ermeni ayini gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen izin ile ilki 2010 yılında yapılan ayinin yedincisi de bugün yapıldı.
KÜLTÜR Haberi
Akdamar’da 7. ayin gerçekleştirildi

Ayin nedeniyle Van’a gelen Ermeni din adamları, Ermeni misafirler ve diğer konuklar, sabahın erken saatlerinde teknelerle adaya taşındı. Güvenlik önlemlerinin alındığı adaya ulaşan Ermeni misafirler, çan sesi ile birlikte Ermeni din adamlarının yönettiği ayine katıldı. Kilisenin iç mekân darlığından dolayı 50 dolayında misafir içeri alınırken, diğerleri ayini dışarıdan takip etti. Ayini Türkiye Ermenileri Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahak Maşalyan yönetti.
Van İl Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma’nın güvenlik önlemleri aldığı adaya teknelerle ulaşan misafirler burada hatıra fotoğrafları çektirdi. Daha sonra Kilise içine girerek Türkiye Ermenileri Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahak Maşalyan’ın yönettiği ayine katılan Ermeni misafirler, bolca mum yakarak dua etti.

TEŞEKKÜR ETTİ
Gerçekleştirilen ayin sonrası açıklamalarda bulunan Türkiye Ermenileri Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahak Maşalyan, gösterilen misafirperverliğe teşekkür etti.
Maşalyan; “Burada, geçmiş bakanlarımızdan Sayın Ertuğrul Günay’ın döneminde ilk ayin gerçekleştirildi. Emeklerinden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz. Bu inanç gezisini güven ve huzur içinde gerçekleştirmemizi sağlayan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez şahsında devlet yetkililerine teşekkürü bir borç biliyoruz.” dedi.

 

“ÇEKİLEN SU HATTI, VERİLEN ÖNEMİN GÖSTERGESİDİR”
Gösterilen misafirperverliğin yanı sıra adadaki düzenlemelerden de övgüyle söz eden Maşalyan; “Van ilimiz büyük bir misafirperverlikle bütün konuklarını ağırlıyor ve biz her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük bir memnuniyetle ve sıcak anılarla Van’dan ayrılıyoruz. Her geldiğimizde Akdamar Adası’nda ve kutsal hac kilisesinde gerçekleştirilen itinalı çalışmalara tanık oluyor, imar ve çevre düzenlemesi ile ilgili olumlu gelişmeleri memnuniyetle karşılıyoruz. Büyük bütçe ayrılarak adaya çekilen su hattı, verilen önemin en büyük göstergelerinden biridir. Van Gölü, Doğu Anadolu Bölgesinin turizm merkezi haline gelmiş, Akdamar Adası ise gözbebeği olmuştur. Ülkemizdeki bu insanlık mirasının korunması ve tanıtılması hepimizin ortak sorumluluğudur. Ermeni halkının emeği ile oluşmuş bir dine anıt olan kutsal haç kilisesi, bugün dünya halkları ama özellikle de Ermeni ve Türk halkları arasında bir köprü vazifesi görmeye başlamıştır. Şimdi o köprüden geçip, dostlukla kucaklaşacak halkları, Akdamar Adasının doğa ve tarih cennetine davet edip, ziyaretlere teşvik etmek bize düşüyor. Bu tarihi mekânda ibadetimizi yapmaya geldik çünkü ibadet insan doğasının en belirgin özelliğidir. İnsanın dışında ibadet edebilen başka bir canlı yoktur…” ifadelerini kullandı.

 

DUA ETTİ
Kendileri için özel bir an yaşadıklarını belirten Türkiye Ermenileri Patriklik Kaymakamı Episkopos Sahak Maşalyan, konuşmasını şu duayı ederek tamamlamak istediğini söyledi; “Bu özel an, özel bir duayı çağrıştırıyor kalbimizde. İçten samimi bir barış duasını. Gelin hep birlikte o duayı edelim; Yerin ve göğün yaradanı, insanı yoktan var eden sensin, sen bizleri mutlu olmamız için yarattın, bizleri farklı dinlere, dillere ve kavimlere ayırdın. Bunun nedeni yeryüzü yaşantımız daha zengin olsun diyeydi, oysa insanlık ailesindeki bu zenginlik, bu çok çeşitlilik bir tuzak oldu bize. Kardeşler düşman, insan insanın kurdu oldu, lütfen bir barış ruhu üfle bu toprakların üstüne. Yalvarıyoruz. Çünkü bu topraklar acıya doydu, gözyaşı deniz oldu. Artık bu toprakların cömert insanları barışı hak ediyor. Sağduyu galip gelsin, insanlık kazansın. Tüm iyi temennilerimizi Van Gölü’nün mavi sularına ve serin rüzgarına bırakıyoruz. En uzak kıyılara, en uzak köylere, meralara taşınsın diye. Van’ın misafirperver ve cömert halkına, iyi niyetleri, dostlukları ve hoşgörüleri için teşekkür ediyoruz. Biz geldiğimiz yerlere geri döneceğiz bugün, yarın. Bu kiliseyi bu güne kadar sizlerin anlayışı korudu. Bundan sonra da sizin ali cenahlığınıza teslim ediyoruz Atalarınızın bu emanetini bir insanlık mirası olarak. Allah gelecek yıl Van’a tekrar gelmeyi nasip etsin bizlere. Sevgiyle kalın…”

VALİ BİLMEZ: İNŞALLAH AYİNLER, HER YIL KESİNTİSİZ OLARAK DEVAM EDECEKTİR
Vali Mehmet Emin Bilmez de yaptığı konuşmada, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın izniyle yılda bir kez gerçekleştirilen Kutsal Haç Kilisesi’ndeki ayinin 7.si bugün yapılıyor. Kutsal Haç Kilisesi, Ermeni halkı açısından büyük önem taşıyor. Ermeniler, bu kiliseyi ziyaret etmeyi, dini bir vecibe olarak görüyor. 1915 yılındaki Rus işgalinin ardından ayine kapatılan kilise, 2005 yılında restore edilerek 2007 yılında da anıt müze olarak hizmet vermeye başladı. 2010 yılında, yani 95 yıl aradan sonra Kutsal Haç Kilisesi ilk ayine ev sahipliği yaptı. Büyük ilgi gören ayine, katılım her yıl artarak devam etti. İnşallah bundan sonra da her yıl ayinler kesintisiz olarak devam edecektir.” diye konuştu.

 

“ERMENİ KARDEŞLERİMİZLE ORTAK TARİHİ VE ORTAK KÜLTÜRÜ YAŞIYORUZ”
Vali Bilmez, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı; “Biz yıllardır Ermeni kardeşlerimizle Anadolu topraklarında ortak bir tarihi ve kültürü yaşıyoruz. Geçmişte olduğu gibi bugün de, gelecekte de Ermeni kardeşlerimizin hem ibaret özgürlüklerine, hem de kültürel değerlerine saygı göstermeye devam edeceğiz. Akdamar, Van’ın turizm açısından önemli bir kültürel değeri. Akdamar adasına, geçen yıl yaptığımız çalışmalarla tatlı su getirdik. Bu da bizim Akdamar’a verdiğimiz önemin bir göstergesi. Son yıllarda yapılan terörle mücadele sonucunda sağlanan huzur ortamıyla Van turizm açısından cazibe merkezi haline geldi. Akdamar Adası ve Kutsal Haç Kilisesi, ilimizin tarihi kültürel mekanlarının başında gelmekte ve Van turizmine büyük katkı sunmaktadır. Huzur ortamı ile birlikte kilisede yeniden yapılmaya başlayan ayinlerle de her geçen yıl katılanların sayısı artmaktadır. Bu vesile ile bugün burada yapılacak olan duaların, ibadetlerin tüm insanlığa barış, huzur getirmesini temenni ediyor, saygılar sunuyorum.”

 

ESKİ BAKAN GÜNAY: AYNI TOPRAKLARDA YAŞAMAYA MECBUR OLAN HALKLARIZ
Programa katılarak bir de konuşma yapan Kültür ve Turizm Eski Bakanı Ertuğrul Günay da; “Bugün benim için çok özel bir gün. Bu ayinlerin, bu kutsal mekanlarda yapılmasına, Cenab-ı Allah nasip etti, karınca kararınca geçmişte katkım oldu. Bunun dostluklara, tanışmalara, iyiliklere, güzelliklere vesile olarak geliştiğini görmek, galiba bir insanın hayatında görebileceği en güzel armağanlardan birisi. Buna katkı sunan herkese minnetlerimi sunuyorum. Biraz önce ayinde kullanılan dili bilmediğim için sözcükleri anlamadım ama melodi hiç yabancı değildi. Aynı musikiyi, aynı ahengi paylaştığımızı htim. Sonra bu güzel mekânın mimarisine bakarken, benzer estetik anlayışın İstanbul’da nice güzel mekânlar, nice saraylar, hatta nice camiler yaptığını düşündüm. Sonra ortak soframızı, mutfağımızın ortak güzelliğini düşündüm. Biz aynı topraklarda yaşayan, yaşamaya mecbur olan halklarız. Aslında bu evrenin gelip geçici misafirleriyiz hep birlikte. Kadim bir tarihi paylaşıyoruz. Kadim o tarih içinde muhabbetimiz çok derin. Ancak yakın geçmişte bilerek – bilmeyerek, isteyerek – istemeyerek, bugün yaşayan hiçbir insanın içinde dahlinin olmadığı acılar, sevimsizlikler yaşamışız. Bence onları tarihin hükmüne bırakıp, bundan sonra dostluğumuzu, birliğimizi, barışımızı, kardeşliğimizi geliştirmeye çalışmalıyız. Bu toprakların güzel seslerinden birisi, yoksul Yunus Emre, ‘sen kendine ne istersen, başkasına da onu iste. Dört kitabın manası, budur eğer var ise’ diyor. Ben bugün burada Sayın Episkoposu dinlerken, aynı hayalleri, aynı özlemleri, aynı barış, bolluk, bereket duasını paylaştığımızı htim. Bütün bu coğrafyada ve bütün dünyada insanlığa barış, bereket, bolluk diliyorum.” diye konuştu.
Adada ayin sonrası düzenlenen programa Kültür ve Turizm Eski Bakanı Ertuğrul Günay ve Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in yanı sıra, AK Parti Van Milletvekili İrfan Kartal, Gevaş İlçe Kaymakamı Hamit Genç, Gevaş İlçe Belediye Başkanı Murat Sezer, Van YYÜ Rektörü Hamdullah Şevli, İl Emniyet Müdür Vekili Halil İbrahim Dilek, Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Ermeni konuklar ve davetliler katıldı.
Program; tüm konukların, Gevaş ilçesinde, ilçe belediyesi tarafından düzenlenen kardeşlik sofrasında yedikleri yemek ile devam etti.             Haber: M.Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: M.Selim Kurt
Etiketler: Akdamar’da, 7., ayin, gerçekleştirildi,
Haber Yazılımı