Haber Detayı
17 Eylül 2019 - Salı 17:22
 
Ahilik Haftası kutlanıyor
Anadolu Selçuklu’dan Osmanlı’ya güçlü bir esnaf teşkilatı olan ve 13. yüzyılda kurulan Ahilik Teşkilatı’nı ve Ahi Evran geleneğini devam ettirmek amacıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da 16 – 22 Eylül tarihleri arasında Ahilik Haftası kutlanıyor. Başta Kırşehir Merkez olmak üzere ülkemizin 81 ilinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle Ahilik Haftası kutlamaları başladı.
EKONOMİ Haberi
Ahilik Haftası kutlanıyor

16 – 22 Eylül Ahilik Haftası Van’da da Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği öncülüğünde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Ahilik Haftası kapsamında tertiplenen program sabah saatlerinde başladı. İlk olarak Atatürk Anıtına Çelenk sunma, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması, protokolün Valilik Makamına yaptıkları ziyaret sonrası  program Van Şişli Öğretmenevinde devam etti.
Van Şişli Öğretmenevinde  devam eden programa Van Vali Yardımcısı Faruk Bülent Baygüven, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, Ticaret İl Müdürü Mehmet Murat Keremoğlu, Y.Y.Ü Dr. Öğretim Üyesi Ömer Demirbağ, birliğe bağlı oda başkanları ve üyeleri, çeşitli kurum amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

 

“AHİLİK, ANADOLU SELÇUKLU’DAN OSMANLI’YA GÜÇLÜ BİR ESNAF TEŞKİLATIDIR”
Van Şişli Öğretmenevi toplantı salonunda devam eden programda selamlama konuşmasını yapan Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge: “ Ahilik haftası kutlama programına hoş geldiniz diyorum. Kırşehir Merkez olmak üzere ülkemizin 81 ilinde, 17 – 23 Eylül tarihleri arasında Ahilik Haftası kutlanmaktadır. Sayın Valim, kıymetli esnaf ve sanatkarlarımız, değerli katılımcılar, Ahilik, Anadolu Selçuklu’dan Osmanlı’ya güçlü bir esnaf teşkilatıdır. Asıl adı Şeyh Mahmud Nasuriddin olan Ahilik kurumumuzun kurucusu Ahi Evran-ı Veli’nin ruhu şad olsun. Ahiler Selçuklu’nun mayası, Osmanlı’nın nüvesi (çekirdeği) oldular, biz esnaf ve sanatkarlar da ülkemizin yeşeren tohumlarıyız.  13. yüzyılda kurulan Ahilik Teşkilatı’nı ve Ahi Evran geleneğini devam ettiren biz esnaf ve sanatkarlar, insanı esas alıyoruz. 900 yıldır bizi biz yapan, Anadolu’yu Anadolu yapan değerlerimize sahip çıkıyoruz. Ahilik geleneğimizde sınırsız kazanma hırsı, para biriktirme telaşı, mal yığma kaygısı yoktur. Sekiz günlük ömre, dokuz günlük rızık katma anlayışı vardır. Tamaha, hırsa ve azgın para kazanma isteğine kapılarımız kapalıdır. Toplumun ana omurgası ve taşıyıcı kolonları olan biz esnaf ve sanatkarlar yaşadığımız tüm sıkıntıları aşmak adına köklü dayanışmamızı sergilemeyi sürdürdük, sürdürmeye devam edeceğiz. Güzel ahlakın ticaret ile buluştuğu bir anlayışla kazanmayı, gelecek nesillerimize aktarmayı kendimize borç bildik. Esnaf ve sanatkarımız ile özdeşleşen Ahi, "Alın teriyle geçinen, güzel ahlaklı olan, bozuk veya hatalı mal satmayan, fiyatlarda ölçüyü esas alan, meslek kurallarına uyan, yardımlaşma ve dayanışma içinde olan, özünde sözünde bir olan, tartıda dürüstlüğü ilke edinen, ahdi koruyan, sevgiye riayet eden, doğrulukla ve arılıkla muamelede bulunan, helal kazanan, haram yemeyen, halka ihsan eden kişidir.” Sayın Valim, çok kıymetli esnaf ve sanatkarlarımız, 1261 yılında Kırşehir’de vefat eden ahiliğin kurucusu Ahi Evran-ı Veli’yi şahsım ve camiam adına minnet, şükran ve rahmetle anarken kutladığımız Ahilik Kültür Haftası’nın da hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Sözlerime son verirken, her daim ilke edindiğimiz, Ahi Evran öğüdünü sizlerle paylaşmak istiyorum; “Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, ilim ahlak ve akıl ile çalışıp bizi geçen bizdendir.” Bu duygu ve düşüncelerle siz kıymetli hazirunu başta Sayın vali yardımcımız Faruk Bülent Baygüven olmak üzere, hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetlerimle selamlıyor, Yüce Mevlamdan esnaf ve sanatkarımıza hayırlı ve bol bereketli kazançlar niyaz ediyorum. Hepinize sevgilerimi ve saygılarımı sunuyor ve Allah’a emanet olun diyorum.” ifadelerini kullandı.
Daha sonra konuşan Y.Y.Ü Dr. Öğretim Üyesi Ömer Demirbağ ise Ahiliğin tarihçesine değindi. Yaptığı konuşmasında Ahiliğin temelinde dürüstlük, merhamet ve dayanışmanın olduğuna vurgu yapan Demirbağ: “Ahilik bir tarikattır, tarikat tasavvufun organize olmuş biçimidir. Başlangıcı ve kökü peygamberimiz ve Kur-an’dır. Özellikle alışverişte, dünya hayatında ve muamelatta muazzam bir dürüstlüğü gerektirir ve en büyük model de mucizevi dürüstlüğü ile son peygamber Hz. Muhammed'tir. Ahilik işte bunu temel alır” diye konuştu.
Programda konuşan  Ticaret İl Müdürü  Mehmet Murat Keremoğlu da: “ Esnaf odaları başkanlarımıza, kurum amirlerimize böyle önemli bir günde bir araya gelip, böyle önemli bir konuda birlikte hareket etmemizden dolayı hepinize sonsuz teşekkür ediyorum. 32’inci Ahilik Haftasının özellikle tüm yurtta bütün esnaf ve tacirimize hayırlı olması dileğinde bulunuyorum, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

 

“KAZANDIĞIN PARANIN HAKKINI VERMEN LAZIM”

Son olarak konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen  Van Vali Yardımcısı Faruk Bülent Baygüven ise Ahiliğin önemine değinerek şunları söyledi: “Ahilikte bizden istenen şu; İşini düzgün yapmak, işine saygı duymak, insanlara, kul hakkına dikkat etmek, adaletli olmak, kendine zararlı olsa bile adaletten taviz vermemek, doğal olmak, merhametli olmak, vicdanlı olmak, yardımsever olmak, insanların kötü günlerinde yanlarında olmak. Düştüğünde ayağa kaldırmak, yani bunların hepsi aslında müslümanlığın, peygamberimizin o yansımaları. Ama gel görkü 21’inci yüzyıla gelmişiz, sene olmuş 2019, bu konuda çok olumsuz bir tablo çizmek istemiyorum ama olumsuz maalesef, onu da ifade etmek istiyorum ki olumsuz. Yani kazandığın paranın hakkını vermen lazım, insanlar evine ekmek götüremezken, işsizken, insanlar  mağdurken bu insanlara el atmak hepimizin görevi. Biraz kendimize sirkelenmemiz, kendimize çekidüzen vermemiz lazım. Artık özümüze dönmemiz lazım. İnandığımız doğruların, inandığımız gerçeklerin artık farkına varmamız lazım. Tabi bunun çeşitli boyutları var, en büyük boyutu da ekonomik boyutu. Siz burada öncelikle eğitimi sağlayamazsanız, eğitimin yanında da istihdamı sağlayamazsanız, insanlara iş, aş, ekmek veremezseniz insanlar hayata güvenle bakamazlar. İşsiz olsanız ne evlenebilirsiniz, ne çocuğunuza bir şey alabilirsiniz, hayata mutlu ve umutlu, huzurlu bir şekilde bakamazsınız, o yüzden önce şükredeceğiz, elimizdekilerin kıymetini bileceğiz. O anlamda Ahilik Haftasını bütün buradaki esnaf ve sanatkar odaları birliklerine de şöyle bir temennide bulunuyorum. Hep beraber üniversitesiyle, valiliği ile, devleti ve toplumu ile bu anlamda hizmetlerin artmasını diliyorum, yani kapanan iş yeri değil de, yeni açılacak iş yerleri, azalan istihdamlar, işten çıkarılan işçiler değil de daha fazla artan yeni istihdamlar olsun...” 
Yapılan konuşmalardan sonra ilin ahisine, ilin kalfasına ve ilin çırağına seçilen isimlere plaketleri takdim edildi. 
Ahilik Haftası, hafta boyunca düzenlenecek çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam edilecek. Haber: M.Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ahilik, Haftası, kutlanıyor,
Haber Yazılımı