YYÜ'ye modern tesis

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) yerleşkesinde hizmet verecek olan Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi için temel atma töreni gerçekleştirildi.

YYÜ'ye modern tesis

Faaliyete geçmesi ile birlikte hayvanların daha hijyenik bir ortamda tedavilerinin yapılacağı hastanenin yapı alanı 6 bin 835 metrekare, teshin merkezi 420 metrekare, toplam inşaat alanı 7 bin 255 metrekare ve sözleşme bedeli ise 25 milyon 330 bin Türk lirası olacak. 2022 yılının Aralık ayında kullanıma hazır hale getirilmesi planlanan binanın, 4 adet 120 kişilik 150 metrekare AMFİ, ayrıca hastane içerisinde 25 kişilik 50 metrekare eğitim sınıfı yer alacak. Hastane bölümünde Doğumhane, Cerrahi ve Dahiliye olmak üzere 3 Anabilim dalı hizmet verecek. Yaklaşık 15 metrekare 24 adet büyük hayvan, 8 adet küçük hayvan oteli (bax) yer alacak. 6 adet yaklaşık 15 metrekare büyük hayvan karantina odası ve aynı özelliklerde 2 adet küçük hayvan karantina odası da bulunacak. Hastane hizmet vermeye başlamasıyla tam donanımlı olarak 24 saat aktif şekilde acil servis hizmeti de verebilecek.
Temel atma törenine Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar ve Abdulahat Arvas, Van Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Van İl Jandarma Komutanı Hüseyin Bekmez, Tuşba Kaymakamı Furkan Duman, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Çaldıran Belediye Başkanı Şefik Ensari, Gençlik Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, rektör yardımcıları, öğretim üyeleri, bazı kurum ve STK temsilcileri, davetliler ve öğrenciler katıldı. 

 

“YILLARDIR MÜCADELESİNİ VERİYORDUK”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda ilk olarak Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Gençcelep konuştu.
Gençcelep, yıllardır hayvan hastanesi yapılması için çabaladıklarını dile getirerek, şunları söyledi: “1991 yılında Van’a araştırma görevlisi olarak geldiğim dönemde klinikçi veteriner cerrah olmam nedeniyle hayvan hastanesi yapım hikayesi içerisinde kendimi buldum. O günden bugüne kadar 7 tane rektörümüz oldu ve son noktayı bugün ki rektörümüzle koymanın huzur ve mutluluğu içerisindeyiz. Önceki yıllarda dışarıdan büyük firmalara ihalenin verilmesi sebebiyle bu iş ertelendi. Kayseri, Erzurum, Bingöl ve Burdur gibi birçok ilde hayvan hastaneleri yapıldı ama nedendir ki bizde bugüne kadar bu işlem gerçekleşmedi. Pek çok rektörümüzden sözler aldık, projeler çizildi-yapıldı ve bizde ciddi manada bir kaygı ortaya çıktı. Sayın rektörümüzle ilk konuşma durumunda da yine içimizde bir endişe vardı ama bu kanaatimiz yanlışmış, rektörümüz sağ olsun her türlü aşamada işi üstlendi, kendilerine bu noktada çok çok teşekkür ediyorum.”    

 

 

“FAKÜLTEMİZ, TÜRKİYE’DEKİ 6. VETERİNER FAKÜLTESİ OLARAK KURULMUŞTUR”

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli kürsüye davet edildi. 
 “Cumhurbaşkanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanlığının bütçe onayıyla Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi inşaatının bugün temel atma törenini gerçekleştirmenin mutluluğunu paylaşıyoruz” diyerek konuşmasına başlayan Rektör Şevli, şöyle devam etti: “Van Yüzüncü Yıl Üniversitemizin 2021-2025 stratejik planı doğrultusunda ve 2019 yılı Eylül ayında 7500 dönümlük alanda yapmış olduğumuz mastır plan doğrultusunda üniversitemizin hem kapasitesini genişletme hem de mevcut fakültelerimizin, yeni kurulacak fakültelerimizin gelişme alanlarını 30 yıllık bir mastır planı çerçevesinde hazırladık. Van YYÜ Veteriner Fakültesi 20.07.1982 tarih ve 41 sayılı kanun hükmünde kararname ile 30.03.1983 tarih, 18003 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 2809 sayılı Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı hakkındaki kararnamenin kabulü ile Türkiye’deki 6. Veteriner Fakültesi olarak kurulmuştur. 38-39 yıllık geçmişine rağmen maalesef üniversitemizin uç kısmında bulunan bir veteriner fakültesi hayvan kliniği ile hizmet vermekteydi.” 

 

“ÜNİVERSİTEMİZ VAN’IN ÖNEMLİ BİR DEĞERİDİR”
Veteriner Fakültesinin akademik kadrosu ve öğrenci sayısı hakkında da bilgi paylaşan Rektör Şevli: “Profesör sayımız 30, Doçent sayımız 12, Doktor Öğretim Üyesi 18, Araştırma Görevlisi 9, devam eden toplam öğrenci sayısı 597, yüksek lisans öğrenci sayısı 135, doktora öğrenci sayısı 17. Türkiye’nin hem akademik kadro olarak hem de başarılı öğrencilerin tercih ettiği ve akademik sıralaması öncü olan bir veteriner fakültemiz var. Üniversitemiz Van’ın önemli bir değeridir. Kampüs alanımızda öğrencilerimiz ve akademisyenlerimiz için uzak bir köşede bulunan Veteriner Fakültemizin Hayvan Kliniği maalesef eğitim ve akademik araştırma açısından mevcut durumu içler acısı bir haldeydi. Hayvanlar ve insanlar için sıhhi açıdan uygun bir ortam değildi. Hocalarımızla istişareler yaptık, bizden önceki dönemlerde projesi çizilmiş ama bir türlü uygulamaya geçirilemeyen Hayvan Hastanesi temel atma töreni burada bulunan değerli protokol üyelerine nasip oldu. Ben buradan emeği geçen önceki rektörümüze, Veteriner Fakültesi bir önceki dekanımıza, şimdiki dekanımıza, tüm bölüm başkanları hocalarımıza, Veteriner Fakültesi’nin tüm kıymetli hocalarına-öğrencilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

VEKİLLER DE KISA BİRER KONUŞMA YAPTI
Törende hazır bulunan Ak Parti Van Milletvekilleri de birer konuşma yaptı. Milletvekili Osman Nuri Gülaçar: “Üniversitemiz sadece Van’ımıza değil bölgemize hitap eden bir üniversite. Kuruluşundan bugüne kadar çok çok kıymetli hizmetler gören rektörlerimiz ve şuanda da mevcut olan Hamdullah Şevli hocamızın ard arda gerçekleştirmiş olduğu temel atma törenleri Van’ımız adına, üniversitemiz adına değerli bir hizmet. Bu hizmetlerinden dolayı sayın Rektörüme teşekkürlerimi ifade ediyorum” derken, Milletvekili Arvas ise: “40 yıldır bu bölgede ciddi bir şekilde gerek eğitimde gerek akademik kadrolarında, gerek sağlık alanında gerek yaşamsal alanda çalışmalar yapılıyor” dedi ve bu çalışmalardan dolayı YYÜ kadrolarına teşekkür etti.

 

“BÖLGEMİZ İÇİN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM”
Törende son olarak Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, konuştu. Temeli atılan Hayvan Hastanesinin hayırlı olması dileğinde bulunan Vali Bilmez: “Güzel bir etkinlik için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bölgemizin üniversitesi konumunda olan Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin bir hayvan hastanesinin yokluğu, Veterinerlik Fakültesinin içinde bulunduğu bina itibari ile YYÜ’ye yakışmıyordu. Çünkü Türkiye’de küçükbaş hayvan varlığı en fazla olan il Van ili. Van ilini bölgesi ile birlikte düşündüğümüzde akademik kadrosu çok zengin olan bu fakültemizin yakışan bir binaya kavuşuyor olması çok güzel ve iyi bir haber. Onun için bu tesisi YYÜ bünyesine kazandıran, bölgemize kazandıran herkese teşekkür ediyorum, bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.”
Tören, yapılan konuşmaların ardından İl Müftü yardımcısı Sacit Emiri’nin dua okuması ve protokol tarafından temel atma butonuna basılması ile sona erdi.
Haber: M. Selim KURT 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2021, 09:21

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER