Van’da Dünya Engelliler Günü etkinlikleri gerçekleştirildi

Van’da, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Etkinliklerin startı, Valilik önünde düzenlenen çelenk sunma programı ile verildi.

Van’da Dünya Engelliler Günü etkinlikleri gerçekleştirildi

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, kurum amirleri ve engelli derneklerinin yönetici ve üyelerinin katılımıyla Engelliler Günü dolayısıyla çelenk sunma programı düzenlendi. Programda engelli dernekleri, çelenklerini törenle Atatürk büstü önüne bıraktı. Daha sonra açılış konuşmalarına geçildi. Van’daki engelli dernekleri adına konuşan Van Bedensel Engelliler Derneği Spor Kulübü Başkanı Hanefi Baykara, tüm kurum ve kuruluşların engelli bireylere daha çok duyarlı olması talebinde bulunarak; "Engellilerle ilgili duyarlılık konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünü kutluyorum. Bu tür kurumlarımızın çoğalmasını canı gönülden istiyoruz. Destek varsa engel yoktur diyoruz.” ifadelerini kullandı.

“İSTİHDAM EDİLMEYİ BEKLEYEN ARKADAŞLARIMIZ VAR”

Engelli bir öğrencinin yaptığı konuşma ardından Van’daki engelli dernekleri adına Van Bedensel Engelliler Derneği Spor Kulübü Başkanı Hanefi Baykara bir konuşma yaptı.
Engellilerin istihdam sorunu bulunduğunu belirten Baykara, “Ülke genelinde olduğu gibi Van’da da engellilerimizin birçok sorunu bulunmaktadır. Birçok engelli arkadaşımız istihdam edilmek üzere kendisini geliştirmiş ve bekliyor. İlimizde engellilerimizin ulaşabileceği alanlar çok dar iken, Büyükşehir Belediyemizin yaptığı çalışmalar sonucu daha iyi bir seviyeye gelmiş ancak bu da yeterli değildir.” dedi.

ENGELLİ STK’LARI İLE TOPLANTI TALEBİ

Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde engelli STK’ları ile sorunların çözümü için toplantı öneren Baykara, “Büyükşehir Belediyesi ile engelli sivil toplum örgütlerinin, engelli sorunlarının çözümü için bir araya gelmesi pandemi nedeniyle gerçekleşmedi. Bir an önce Sayın Valimizin başkanlığında ayda en az bir kere ya da 2-3 ayda bir engelli STK’ları ile sorunların çözümü için toplantı yapılmasını talep ediyoruz.” diye konuştu.

“SORUNLARIMIZI DEĞİL BAŞARILARIMIZI KONUŞMAK İSTİYORUZ” 

Kurumların engellilere yaklaşım konusunda yakınmasını dile getiren Baykara, şunları söyledi:
“Burada bulunan kurum amirleri kendi içindeki sorunları, engelleri aşarsa engellilerimizin önündeki engellerin kalkacağını biliyoruz. Bu nedenle kurum amirlerimizden gerekli hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz. Bizler engellenmek istemeyen bireyleriz. Biz burada bundan sonraki programlarda sorunlarımızı değil başarılarımızı, yapmış olduğumuz güzel çalışmaları konuşmak isteriz.”

“DESTEK VARSA ENGEL YOKTUR” 

"Van’daki kurumlarda engellilere tanınan yasal hakların uygulanmadığını" söyleyen Baykara, şunları kaydetti:
“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de açıkladı, engelliler için yasal düzenlemeler yapmışız, yetmemiş pozitif ayrımcılık yapmaya çalışıyoruz dedi. Maalesef ilimizdeki birçok kurumda bırakın pozitif ayrımcılığı, engelli haklarına ilişkin kanunların tam anlamıyla uygulanmadığını bilmekteyiz. Engellilerle ilgili duyarlılık konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünü kutluyorum. Bu tür kurumlarımızın çoğalmasını canı gönülden istiyoruz. Destek varsa engel yoktur diyoruz.”

MÜZİK DİNLETİSİ, HALK OYUNLARI

Valilik önündeki çelenk sunma töreni ardından programa katılan engelliler Van Merkez İmam Hatip Lisesi’ne geçti.
Engelliler burada müzik dinletisi, skeç ve halk oyunları gösterisi gerçekleştirdi, işitme engellilere yönelik hazırlanan sergi gezildi.

DİĞER ETKİNLİKLER

Engelliler günü dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlikler Van AVM’deki farkındalık sergisi ile devam etti.
Etkinlikler kapsamında engelli derneklerinin katılımı ile Özgül Center İş Merkezinde bulunan Konuşan Eller Kafe’nin açılışı da yapıldı.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlik programı, Elitte World Otel’deki film gösterimi ile son buldu.
Haber: Adil HARMANCI
 

İHLAS HABER AJANSI (İHA)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER