Van’da Dr. Ersin Arslan anıldı

Tedavi ettiği hastasının yakınları tarafından öldürülen Dr. Ersin Arslan, ölümünün 10. yıl dönümünde anıldı.

Van’da Dr. Ersin Arslan anıldı

Dr. Ersin Arslan’ın ölüm yıl dönümü dolayısıyla Van-Hakkâri Tabip Odası’nda basın açıklaması yapıldı.
Türk Tabipleri Birliği Şiddet Çalışma Grubu ve Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi temsilcilerinin de katıldığı açıklamayı Van-Hakkâri Tabip Odası Başkanı Dr. Hüseyin Yaviç, yaptı.
Dr. Ersin Arslan’ın öldürüldüğü tarihin Türk Tabipleri Birliği tarafından “Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü” ilan edildiğini belirten Yaviç, “Bugün Dr. Ersin Arslan'ın, tedavi ettiği bir hastanın yakını tarafından öldürülmesinin üzerinden 10 yıl geçti. 30 yaşında aramızdan ayrılan Dr. Ersin Arslan’ı ve son 20 yıl içinde öldürülen diğer 10 meslektaşımızı saygı ve şükranla anıyoruz.” dedi.
“Sağlıkta şiddet, artık sorun çözme aracı olarak başvurulan doğal bir davranış ve düşünce biçimine dönüşmüştür.” diyen Yaviç, çözüme dair şunları söyledi:
“Bu şiddet ortamının düzeltilmesi, maddi manevi şiddet oluşturan koşulların tümünün düzeltilmesiyle mümkündür. Son yapılan büyük beyaz eylemler sonrası kaçınılmaz olarak çıkartılan sağlık çalışanlarına şiddetin önlemesi için yasa; bu sorunun sadece hukuki yanını görmüş, sosyal boyutunu görmezden gelmiştir. Sağlıkta yaşanan şiddetin kök nedenlerini kabul etmeden, yani vatandaşların yaşama koşullarını, hekimlerin çalışma koşullarını iyileştirmeden, halk sağlığını öncelemeyen sağlık sistemi değiştirilmeden salt şiddet yasası, sağlıkta şiddeti kalıcı olarak çözemez.”
Haber: Adil Harmancı

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2022, 14:25

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4