Van’da bir ilk: 'Van Denizi Yarı Maratonu' düzenlenecek

Van Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından Van’da ilk kez Van Denizi Yarı Maratonu adı altında maraton ve halk koşusundan oluşan bir etkinlik düzenlenecek. Etkinliğin tanıtım toplantısında konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van’ın aynı zamanda sosyal ve kültürel etkinlikleriyle de öne çıkmasını istediklerini söyledi.

Van’da bir ilk: 'Van Denizi Yarı Maratonu' düzenlenecek

Van Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan “1.Van Denizi Yarı Maratonu” etkinliğinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. 
Toplantıya Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Genel Sekreter Mehmet Fatih Çelikel, Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden akademisyenler ve Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı yetkilileri katıldı.

TASLAK, FEDERASYONA SUNULDU

Maraton etkinliğiyle ilgili bilgi veren Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, güzergahla ilgili taslağın federasyona sunulduğunu ve başvuruların da başladığını belirterek, “Türkiye’de birçok ilde bu maraton düzenleniyor, en çok düzenleyen İstanbul ilimiz. Van ilinin de bu anlamda hem ilin tanıtımına katkıda bulunmak hem Van halkının da Van’ı tanımasını sağlamak için arkadaşlarımız bir program yaptılar, müracaatlar almaya başladılar. Güzergâhı daha yüzde yüz netlik kazanmadı ama federasyona taslak güzergâhımızı sunduk. Beşyol’dan başlayacak, Van Denizi sahiline inecek, tekrar kent merkezinde biten 21 kilometrelik bir yarı maraton, bir de 10 kilometrelik halk koşusu yapılacak. Bu koşuya katılım yapacak herkese bir belge ya da bir madalya takdimimiz olacak. Profesyonel anlamda katılacak olan yarışmacılara da belediyemizin bir para ödülü olacak. Yaklaşık 100 bin lira üzerinde bir ödül vermeyi hedefliyoruz.” dedi. 

ETKİNLİĞİN AMACI

Etkinliğin sadece bir ödül yarışmasından ibaret olmadığını, etkinlikle kentin tanıtımına daha fazla katkı sunmak istediklerini belirten Vali Bilmez, şöyle devam etti:
“Burada temel amacımız sadece bir ödüllü yarışma düzenlemek değil, temel amacımız kentimizin tanınırlığını artırmak, bu spor dalıyla ilgilenen insanları kentimize getirmek ve yörede insanımızı da hem sportif bir yaşamın içine doğru çekmek, kaynaşmasını, birliğini, beraberliğini pekiştirmek. Bu aynı zamanda kişinin ailesiyle birlikte katılabileceği bir etkinlik… Bunu aynı zamanda konserlerle de zenginleştirip güzel bir etkinlik haline getirmek istiyoruz. Shopping Fest döneminde ticari alanda ekonomik bir hareketlilik de oluştu. Bu etkinliğimizle de bölgede insanlarımızın kentimize gelmesini sağlayarak ticari anlamda da bir hareketlilik oluşturmak istiyoruz. Bütün STK’larımızı, ayırım yapmadan bütün siyasi partilerimizi bu etkinliğimize davet edeceğiz.”

“VAN, BÖLGEYE ÖNCÜLÜK ETMELİDİR”

Van’ın düzenlenecek sosyal ve kültürel etkinliklerle bölgeye öncülük etmesi gerektiğini ifade eden Vali Bilmez, şunları söyledi:
“Van önemli bir bölge kentidir. Kültürel etkinlikleriyle de hem bölgenin tanıtımına öncülük etmelidir hem bölgenin merkezi olarak da zaman geçirildiği bir kent olmalıdır. Bir kent daha çok sosyal etkinlikleriyle öne çıkar. Onun için kentimizi bu tür sosyal etkinliklerle zenginleştirmek istiyoruz. Böyle bir taraftan şairlerin, bir taraftan dengbejlerin bir araya geldiği bir taraftan sporcuların bir araya geldiği haraketli bir kent. Van’ın geceleri birçok ilden çok daha canlı, Antalya’dan, Bursa’dan, Konya’dan çok daha canlı… Ama bu canlılık sadece çarşıdaki alışverişle sınırlı kalmamalı. Bunu kültürel etkinliklerle de zenginleştirmemiz lazım. Bu projede görev alan arkadaşlarımızı tek tek tebrik ediyorum.”

12 HAZİRAN’DA BAŞLAYACAK

Daha sonra etkinliğin görsel tanıtımı yapıldı.
Genel Sekreter Mehmet Fatih Çelikel, programın detaylarına ilişkin bilgiler aktardı.
Buna göre, 1.Van Denizi Yarı Maratonu 12 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek. Başlangıç saati ise, 09.00.

YARIŞ VE KOŞU GÜZERGAHI

21 kilometrelik maraton Beşyol’da başlayıp, Sıhke Caddesi, Kale Yolu, Van Kalesi, Van Müzesi, Van Gölü sahili, Fidanlık Parkı, Eminpaşa mahallesi, 2 Nisan Caddesi, Cumhuriyet Caddesi ve Beşyol Meydanı şeklinde olacak.
10 kilometrelik halk koşusu ise, Beşyol’dan başlayıp, Sıhke Caddesi, Kale Yolu, Van Kalesinin etrafından Van Gölü sahili koşularak yeni park alanında sonlanacak.

ÖDÜLLER

Yarışmaya katılacak olanların yaşları 18-66 olarak belirlendi.
Yaş gruplarına göre birinci, ikinci ve üçüncü olanlara para ödülü verilecek.
Maratonda birinci olan yarışmacıya 5 bin TL, yaş gruplarında ise birinciye 1000, ikinciye 750, üçüncüye 500 TL para ödülü verilecek.
Maratonda da birinci 3 bin TL, yaş gruplarında ise, birinci 750, ikinci 500, üçüncü 250 TL para ödülü alacak.
Toplam para ödülü 102 bin 500 TL. 


KONSER

Program çerçevesinde ayrıca konser de verilecek.
10 kilometrelik halk koşusu bitiminde Van Kalesi yerleşkesinde ulusal veya yerel konser verilecek.
Ayrıca yarışmaya katılmak isteyenler yarışma detaylarına www.vandeniziyarimaratonu.com adresinden ulaşılabilecek. Aynı zamanda sosyal medyada da #VanDeniziYariMaratonu Hashtagı kullanılacak.
Haber: Adil Harmancı

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2022, 16:35

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER