Van YYÜ ile Van OSB işbirliği yapacak

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ile Van Organize Sanayi Bölgesi (OSB) arasında sanayi  - üniversite işbirliğini artırmak; akademik, idari ve sosyal projeler yürütmek; ilimizin, bölgemizin ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla İşbirliği Protokolü imzalandı.

Van YYÜ ile Van OSB işbirliği yapacak

İşbirliği Protokolü imza töreni, Van YYÜ Senato Üyeleri ve Üniversite Yönetim Kurulu ile Van OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri’nin katılımıyla Van OSB’nin yeni yönetim binasında gerçekleşti. İmza töreni sonrasında konuşan ve ev sahibi Van OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür eden YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, daha önce pandemiden dolayı ertelemek zorunda kaldıkları bu toplantının asıl gayesinin üniversite ile şehri bütünleştirmek olduğunu vurguladı.

REKTÖR ŞEVLİ: ÜNİVERSİTE - SANAYİ İŞBİRLİĞİ OLDUKÇA ÖNEMLİ
Van YYÜ Yönetim Kurulu ve Senato Üyeleriyle birlikte toplantıya katıldıklarını söyleyen Rektör Şevli; “Eğer şehir bize gelmezse biz şehre gideceğiz.” diyerek, "Bilgi birikimini üretime dönüştürmek isteyen akademisyenler ve girişimciler Üniversitemiz kampüsünde yer alan Van Teknokent’te öncelikle bir araştırma-geliştirme şirketi kuruyorlar. Burada, ofislerde çalışarak girişimlerini daha da öteye götürüp ticarileştirmek istediklerinde ise Van OSB’de üretim aşamasına geçebiliyor ve bir işletme kurabiliyorlar.”dedi.
Bilgi birikimini üretime dönüştürebilmek ve üniversitelerde yapılan çalışmalarla elde edilen teorik bilgileri uygulamaya dönüştürülebilmek amacıyla yapılan üniversite-sanayi işbirliğinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Rektör Şevli, “Yapılan bu tür karşılıklı işbirliği protokolleri ile sanayiler, ihtiyacı olan teknolojik bilgiyi üniversitelerden alabileceklerdir. Böylelikle kentimizin, dahası ülkemizin bilimsel, teknolojik ve ekonomik gelişmesi de hızlanacaktır. Daha önce Van OSB Yönetim Kurulu ve Van Valimizin başkanlığında gerçekleştirilen müteşebbis heyet toplantısı ile bize OSB alanı içerisinde 22 dönümlük arazi tahsis edildi. Biz de bu alanda Van Organize Sanayi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nu kurmak amacındayız. Ayrıca, Yüksekokullarımızda 3+1 uygulamasıyla öğrencilerimizin sanayide staj yapabilmeleri için düzenlemeler de yapmaktayız.” ifadelerini kullandı.
Van OSB ile Üniversitenin birbirine yakın lokasyonda olduklarını ancak bu fiziki yakınlığı daha da işlevsel kılmak adına Van Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi’yle çalışmalar yaptıklarını da belirten REKTÖR Şevli; “Şu anda Türkiye’nin çok büyük firmaları burada, Van OSB’de fabrika açmak için sıraya girmiş durumdalar; mesela, Van Tekstilkent gün geçtikçe büyümektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının "Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı" çerçevesinde başlattığı Van'daki Tekstilkent Projesi Van ekonomisinin büyümesine ve istihdamın artırılmasına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Bu doğrultuda üniversite olarak bizden de Tekstilkent için nitelikli eleman istenmektedir. Bu talebi karşılamak amacıyla Fakültelerimizin, Yüksekokullarımızın bu bölümlerine ağırlık vermek niyetindeyiz.” şeklinde konuştu. 
Rektör Şevli, Van OSB ile ortak projeler geliştirme ve bu iş birliklerini daha da sıkı tutmak adına bu buluşmayı organize eden Üniversite Sanayi İşbirliği Araştırma Geliştirme Teknoloji ve Uygulama Merkezi (YÜSİGET) Müdürü Doç. Dr. Abdullah Oğrak’a ve kendilerini nezaketle ağırlayan ve üniversitenin olağan Senato ve Yönetim Kurulu Toplantısına ev sahipliği yapan Van OSB Başkanı Mehmet Aslan ile Yönetim Kuruluna teşekkür ettiğini söyleyerek, konuşmasını noktaladı. 

ASLAN: MESLEKİ TEKNİK YÜKSEKOKULU, MERKEZİ ROL OYNAYACAKTIR
Rektör Şevli’nin ardından bir konuşma yapan OSB Yönetim Kurulu başkanı Mehmet Aslan, konuşmasında; üniversitenin bir yandan yenilikçi teknolojilerin gelişmesine öncülük ettiğini, diğer yandan bilimsel birikimin oluşmasında da etkin bir rol oynadığını söyledi. Aslan, ayrıca; “Üniversitelerdeki bilgi birikimi ve araştırma potansiyeli ile sanayinin deneyiminin ve finansal gücünün birleşmesiyle oluşturulacak kurumsal, ticari ve üretici işletmeler gerek ilin ve gerek ülkenin büyümesine ve kalkınmasına önemli katkılar sağlayacaktır.” dedi. 
İşbirliğinden beklentilerinin; eğitim ve araştırma çalışmaları için finansal destek sağlamak, kendi araştırma kapasitesini artırmak, üniversitedeki bilgi birikimini bir an evvel sanayiye, sanayide var olan teknolojiyi üniversiteye aktarılmak olduğunu söyleyen Aslan; ”Üniversitenin eğitim programları sanayinin sektörel ihtiyaçlarına dönük olarak yönlendirilmeli, üniversite öğrencileri haftanın belirli gününü sanayide geçirmeli, eğitimden aldığı bilgiyi işletmeye, işletmeden aldığı bilgiyi eğitime aktarmalıdır. Üniversitemiz ile öngördüğümüz Mesleki Teknik Yüksekokulu projesi bütün bu üniversite sanayi iş birliğinde merkezi rol oynayacaktır.” sözleriyle tamamladı.
Konuşmaların ve imzalanan işbirliği protokolünün ardından Rektör Şevli ile YYÜ Senato ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Van OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan ve Van OSB Yönetim Kurulu Üyeleri, Organize Sanayi Bölgesinde bulunan bazı fabrikaları gezdiler. / Prestij Haber Merkezi
 

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2022, 13:20

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER