Van Valiliği uyardı; 'Vaka sayıları artıyor, aşınızı olun'

Koronavirüs vaka sayıları bakımından Van, Türkiye genelinde en iyi durumdaki il olmasına karşın son günlerde hızlı bir vaka artışının olduğu kaydedildi. Bunun üzerine uyarıda bulunan Van Valiliği, salgın kurallarına, maske, mesafe ve temizliğe sıkı bir şekilde uyulması gerektiğini belirtirken, hatırlatma dozu aşısının da mutlaka olunması çağrısında bulundu. Valilik tarafından yapılan açıklamada, ilk doz aşılarını yaptıranların da, süreleri dolmuşsa 3. ve 4. doz hatırlatma aşılarını olmaları gerektiği hatırlatıldı.

Van Valiliği uyardı; 'Vaka sayıları artıyor, aşınızı olun'

Koronavirüs vaka sayısında artış devam ediyor. Önceki haftalarda yüz binde 2 – 3'lere kadar vaka sayılarının düştüğü Van'da son günlerde artış olduğu ve buna bağlı olarak hastane yatış oranlarının da arttığı da vurgulandı.

“HEP BİRLİKTE BU HASTALIĞI YENECEĞİZ”

Salgın kurallarına uyularak, aşının da ihmal edilmeden hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekilen Valilik açıklamasında, “Hep birlikte bu hastalığı yeneceğiz. Birlikte başaracağız.” denildi.

Van Valiliği tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi; “Kovid vakaları bakımından en az vakayla ilimiz Türkiye’de en iyi il olmasına rağmen son günlerde vaka sayılarında hızlı bir artış gözlenmektedir. Vakalar ile birlikte hastane yatış oranı da artıyor. Salgın kurallarına, maske, mesafe ve temizliğe mutlaka sıkı bir şekilde uymalıyız. En önemli silahımız olan aşılarımızın hatırlatma dozunu mutlaka yaptıralım. İlk doz aşılarını yaptıranlar süreleri dolmuşsa 3. ve 4. doz hatırlatma aşılarını da yaptırmalı. Özellikle yaşlı vatandaşlarımız 3. ve 4. hatırlatma dozunu mutlaka yaptırsın. Hep birlikte bu hastalığı yeneceğiz. Birlikte başaracağız.” 

VAN, 2. DOZDA MAVİNİN KIYISINDA

Vaka sayıları ülke genelinde artarken, Van’da da önceki haftaya göre vaka sayılarında artış yaşanıyor.
Buna karşın özellikle 2. doz aşı konusunda Van’da ilerlemenin son derece yavaş olduğu görülüyor.
Van, 2. doz aşı oranında bir süredir yüzde 74 civarında seyrediyor. Son olarak açıklanan verilere göre 2. doz aşı oranında yüzde 74,7 olarak gözüken Van, sarı kategoride kalmayı sürdürüyor.
2. dozda aşılama oranı 75 ve üzerine çıktığı zaman Van’ın rengi maviye dönecek.

MASKE KURALINA DİKKAT EDİLMİYOR

Salgının ilk dönemlerinde özellikle maske kuralına son derece dikkat edilen Van’da, son zamanlarda bu kurala uyanların sayısında azalma olduğu görülüyor.
Uzmanlar, koronavirüste tehlikenin henüz geçmediğine işaret ederken, maske, mesafe ve temizlik kuralına uyulmaya devam edilmesinin önemine vurgu yapıyor.
Haber: M.Selim KURT

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4