Van TSO, 2021 yılı faaliyetlerini değerlendirdi

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, 2021 yılında gerçekleştirilen faaliyetler ve bütçe konusunda değerlendirmelerde bulundu. Takva, kentin genel sorunları ve yapılan kurumsal faaliyetler hakkında açıklamalar yaptı.

Van TSO, 2021 yılı faaliyetlerini değerlendirdi

Van TSO Yönetim Kurulu tarafından Edremit’teki Venedik Restaurant’ta kahvaltılı basın toplantısı düzenlendi.
Toplantıya Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Fevzi Çeliktaş ve Şefik Eren ile Yönetim Kurulu Üyeleri Veysel Parin, Ömer İnanç, Eren Görsel Görmen ve Necip Oflas katıldı.

BASIN MENSUPLARINDAN DESTEK TALEBİ

Toplantıda konuşan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, toplantının amacına ilişkin bilgi verdi.
Kentin genel sorunları ve yapılan kurumsal faaliyetlere değinen Takva, “Amacımız yeni yılda sizleri yönetim kurulumuzla bir araya getirmekti. Basın mensuplarının duyarlılığına ihtiyacımız var. Daha da üst düzeye gelmesi için Ticaret Sanayi Odasını desteklemelerini bekliyoruz. Bunlar bireysel tutumların ötesindedir, bugün biz buradayız yarın başka insanlar temsiliyet üstlenecekler. Bunu sahiplenmenizi istiyoruz. Kurumları sahiplenme noktasında üst düzeyde bir ilgi ve destek bekliyoruz.” dedi. 

BÜTÇE DEĞERLENDİRMESİ

Basının bir kent için önemine ilişkin fikirlerini aktaran Takva, daha sonra 2021 yılının faaliyet raporlarını değerlendirdi.
Takva, bütçenin gelir gider durumuna ilişkin şu bilgileri aktardı:
“Faaliyetlerimizi arkadaşlarımız kitapçık halinde hazırlamışlar. Ben tamamına girmek istemiyorum. Ama 2018’den 2021’e kadar 4 yıllık bütçe gelirlerini paylaşayım sizinle. 31.12.2021 tarihi itibariyle kalem kalem odanın tüm gelirlerini web sayfamızda yayınlanmış durumda. Bunu da değerlendirmenizi rica ediyorum. Bunu başarabilmiş çok az kurum var. Bizim özetle 2021 yılı sonunda öngördüğümüz gelirlerimiz 7 milyon 280 bin TL idi, giderlerimizin de bu oranda gerçekleşeceğini öngörmüştük. Yılsonu itibariyle geldiğimiz noktada 7 milyon 715 bin TL bir gelir elde ettik. Bir buçuk yıllık bir kapanma süreci yaşadık, hizmetlerimizi bu alınan tedbirler kapsamında yaptık. Ama buna rağmen yönetim kurulumuzun öngörüsü, çalışma arkadaşlarımızın performansı ile 7 milyon 280 bin olan yıllık toplam bütçede gelir noktasında yüzde 105 oranında bir başarı elde ettik. Gider kalemlerimiz itibariyle de yüzde 86 oranında bir giderimiz gerçekleşti. Yani toplam 6 milyon 261 bin 199 TL de bir giderimiz söz konusu. Aşağı yukarı bu giderin 4 milyon civarındaki kümülatif toplamı cari giderlerdir. Onun dışında yaklaşık 2 milyon TL de odanın diğer hizmetleri için bir harcama söz konusu olmuş.”

YAPILAN DESTEKLER 

Oda tarafından pandemi sürecinde vatandaşlara ve öğrencilere yapılan desteklere değinen Takva, şöyle devam etti:
“Pandemi döneminde oda bütçesinden hiç harcama yapmadan yaklaşık 2 bin aileye gıda desteği sağladık, bunu yine özel girişimcilerin desteği ile yaptık. Özellikle Başkale depreminde aktif bir rol üstlendik. Hepimiz bu sürece çok katkı sağladık. Eğitimde yine telekonferans yöntemine katkı sağlamak, tablet desteği sunmak üzere hem Meclisimizin katkısı oldu hem oda bütçesinden hem odalar birliğinin desteği ile yaklaşık 100 öğrencimize de tablet desteği sağladık. Tüm bunları çok kısıtlı bütçelerle yaptık.”

VOTAŞ KONUSU 

Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Van’da tartışılan ve metak edilen konulardan biri olan VOTAŞ konusuna da değindi.
VOTAŞ’ın şu anki genel durumuna ilişkin bilgi veren Takva, şunları söyledi:
“Van Asya Tarım Hayvancılık Anonim Şirket adına şu anda satılmamış 750 civarında hisse var. Bir hisse 12 bin 650 TL’dir. Aldığımız fiyattır, halen o değerdedir. 9 milyon civarında belediyeye ve o şirketin ödemesi gereken para 5 milyon 300 bin liradır. O süreç devam ediyor. O hisselerin devredilmesi ve belediyeye olan paranın ödenmesi süreci de devam ediyor. VOTAŞ kendine bağımsız bir faaliyet olarak 180’e yakın ortağıyla çalışmalarını yürütüyor. Çok iyi bir iş yaptık, vicdanen rahatım. Bu işten dolayı çok fazla saldırıya da maruz kaldık ama gerçekten iyi bir iş yaptık. En azından Van Çimento gibi eleştirilmiyor, işte, Van Çimento gitti demiyoruz, oradakilerin hepsi bizim hemşerilerimizdir, genç kardeşlerimizdir. İyi girişimcilerdir ve para da kazanıyorlar. Elimizde kalan hisseler var, o hisseler de Büyükşehir Belediyesine ödenmesi gereken paranın iki katı üzerindedir. O süreç de devam ediyor. O çok önemliydi, hala arkasındayız, hala yaptığımız şeyin çok doğru olduğunu düşünüyoruz.”

ÇAĞRI MERKEZLERİ 

Odanın Van’a kazandırdığı bir diğer istihdam alanının Çağrı Merkezleri olduğunu kaydeden Takva, “Çağrı merkezlerinin bugün Van’da bulunmasının en büyük müsebbiplerinden biri Van TSO’dur. İlkini kurduk, 3 yıl sakladık açıklamadık, ama bugün çağrı merkezlerinde 4 bin genç insanımız çalışıyor ve o süreç devam ediyor, gittikçe de büyüyor. Yer arayışları da var. Gurur duyacağımız iyi bir çalışmanın tarafı olduk.” diye konuştu.

4 DİLDE YAYIN 

Odanın faaliyetlerini 4 dilde duyurduğunu ve bunu yapan tek oda olduklarını anlatan Takva, “Türkiye’de 4 dilde yayın yapan tek ticaret odasıyız. Türkçe, Kürtçe, İngilizce ve Farsça yayın yapıyoruz. Bu çok önemli, buna mutlaka sahip çıkmanız ve duyurmanız gerektiğini düşünüyorum. Mutlaka şehrimizi her platforma taşımamız gerekiyor. Hem yurt içinde hem yurt dışında tüm platformlarda görünür olmamız gerekiyor.” dedi. 

VAN GÖLÜ İÇİN YAPILAN YÜRÜYÜŞ

Van Gölü Koruma Eylem Planı’nın gerçekleşmesinde oda olarak büyük pay sahibi olduklarını ifade eden Takva, şunları kaydetti:  
“Van Denizi önemli... 430 kilometrelik yürüyüşün ben fazla sahiplenilmediğini düşünüyorum. Aktivistler ile odamızın ortaklaşa yaptığı bir faaliyetti. Santimetre hesabı 430 kilometrelik bir yürüyüşten bahsediyoruz ve bunun sonucunda Van Gölü Koruma Eylem Planı'nın ortaya çıkmasından bahsediyoruz. Bu gerçekten önemli bir şeydi. Ben de o arkadaşlarla 2-3 etaba katıldım. Eğer içinizde bir iğne ucu kadar sevgi yoksa bunu yapamazsınız. Bir sevdanızın olması lazım... Doğru bir bağ kurmanız lazım. Ben Van basının bu konuda çok etkin bir sınav verdiğini düşünmüyorum. Bunların mimarları burada, ayakları parçalandı, ben bunları gördüm. Dalga geçtiler, eleştirildiler… Bu gerçekten çok kıymetli bir emekti. O yürüyüş olmasaydı, sizi temin edeyim Van Gölü Koruma Eylem Planı burada tartışılır hale gelmezdi. Taslağı da biz hazırladık amaç Van Gölü Koruma Eylem Planı çıkarmaktı. Amaç da hasıl oldu.”
Takva’nın konuşması ardından yönetim kurulu üyeleri de birer kısa konuşma yaptı ve toplantı çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.
Haber: Adil HARMANCI
 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2022, 10:28

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4