Van SMMMO'da görev değişimi

Van Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası'nın (SMMMO) 24’üncü Olağan Genel Kurulu, üyelerin katılımıyla odanın konferans salonunda yapıldı.

Van SMMMO'da görev değişimi

28-29 Mayıs tarihinde gerçekleşen Olağan Genel Kurul Toplantısının ilk gününde gündeme ilişkin konular ele alındı, ikinci gününde ise seçime gidildi. Divan Başkanlığını TÜRMOB Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Yıldız’ın yaptığı toplantıda başkan yardımcılığına Mehmet Karakurt, katip üyeliğine Menekşe Demir ve A. Cabbar Yakupoğlu seçildi.  2 liste halinde gidilen seçimde Meslekte Dayanışma Grubu adına Yakup Örenci ve Meslekte Değişim Grubu adına Vehbi Keleş'in listeleri yarıştı. 432 delegeden 358 delegenin oy kullandığı seçimde, Yakup Örenci 271, Vehbi Keleş ise 87 oy aldı. 
Odanın konferans salonunda gerçekleşen 24’üncü Olağan Genel Kurulu Toplantısına Oda Başkanı İbrahim Şahin ve yönetim Kurulu Üyeleri ile odaya bağlı muhasebeciler ve mali müşavirlerin yanı sıra misafir olarak, Bitlis SMMM Odası Eski Başkanı Barış Müstakhan, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, Van Eczacılar Odası Başkanı Fikret Baransel, İŞ-KUR İl Müdür Yardımcısı Ali Aslan, Van Vergi Dairesi Müdürü Göksel Gök, Ağrı Defterdar Yardımcısı Kenan Avşar ve Ağrı Vergi Dairesi Müdürü Ferudun Acar katıldı. 
Divan kurulunun seçilmesi ve ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan genel kurulun açılış konuşmasını, Van Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı İbrahim Şahin yaptı. Pandemi sürecinde yaşanan zorluklara değinen Şahin: “3 yıl geriye dönüp baktığımızda 2019 Mayıs ayında görevi devr almış, çok kısa bir hazırlık döneminden sonra Aralık 2019'da dünyada, Mart 2020'de ülkemizde kendimizi bir pandemi ortamında bulduk. Pandemi döneminde hayatını kaybeden tüm insanlara ve özelden meslektaşlarıma Allah'tan rahmet diliyorum. Kolay değildi, çok zor bir süreçti, gerek ticarette, gerek teknolojide, gerekse muhasebe mesleğinde normal koşullarda 10 - 15 yılda kat edeceğimiz mesafeyi hep birlikte iki yıla sığdırdık” dedi.

“KENTİMİZE VE MESLEKTAŞLARIMIZA HİZMET ETMEYE ÇALIŞTIK”

Şahin, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Bu süreçte kısa çalışma ödeneği desteği yetmiyormuş gibi Kişisel Veriler Koruma Kanunu, Turizm Beyanı, Geri Kazanım Payı, her türlü elektronik uygulama ile ofislerimizde çalışarak değer yarattık.  Kısa dönemde başardığımız işler de oldu. Son dönem geçici vergiyi kaldırdık, mücbir sebep uygulamasını hayata geçirdik. Meslek mensuplarımız için kariyer merkezi oluşturduk, meslek mensuplarımıza yardımcı olabilmek için güncel duyurular yaptık, zoom üzerinden eğitimlerimize devam ettik. Pandemi etkisinin azalması ile tekrardan eğitimlerimize başladık. Mesleğimize, meslektaşlarımıza değer katmaya devam ettik. Bunun en önemli örneği Defterdarlık binamızdaki ofisimiz olduğunu belirterek paydaş kurumlarımızla olan diyalogumuzun daha güçlü olmasında emeği geçen Van, Ağrı, Hakkâri il defterdarlarımıza, Vergi dairesi müdürlerimize, SGK ve İş Kur müdürlerimize teşekkür etmek istiyorum. Muhasebe haftası dolayısıyla billboardlarda mesleği tanıtacak afişler yaptık. Van'da, Ağrı'da, Hakkâri’de,  Doğubayazıt ve Yüksekova’da muhasebe haftamızı kutladık. Değerli meslektaşlarım şimdi Genel Kurul zamanı; Akademik odamıza yakışır bir şekilde genel kurulumuzu tamamlayarak sizlerle birlikte mesleğimize katkı sağlamaya devam etmeye çalışacağız. Değerli meslektaşlarım, 3,5 yıl oda başkan yardımcılığı, 8,5 yıl oda başkanlığınızı yapmanın gururu ve onuru içerisinde olduğumu hatırlamak istiyorum. Oda başkanlığı görevim sürecinde meslektaş ayırımı yapmadan olabildiğince katılımcı bir anlayışla tüm kurullarımızla, oda meclisimizle, komisyonlarımızla hem mesleğimize hem de kamu ve sivil örgütleri ile birlikte kentimize ve meslektaşlarımıza hizmet etmeye çalıştık.”
Şahin’den sonra misafir olarak katılım sağlayan katılımcılar da birer selamlama konuşması yaptı. 

TOPLANTININ İKİNCİ GÜNÜNDE SEÇİME GİDİLDİ

 2 liste halinde gidilen seçimde Meslekte Dayanışma Grubu adına Yakup Örenci ve Meslekte Değişim Grubu adına Vehbi Keleş'in listeleri yarıştı. 432 delegeden 358 delegenin oy kullandığı seçimde, Yakup Örenci 271, Vehbi Keleş ise 87 oy aldı. 
Alınan sonuca göre Meslekte Dayanışma Grubu 4, Meslekte Değişim Grubu ise 1 üye ile yönetimde yer almaya hak kazandı. Yeni yönetim kurulu ise şu isimlerden oluştu; yeni Başkan Yakup Örenci olurken yönetim kurulunda ise Nedim Taşkın, Zekeriya Soygüder, Metin Öner ve Vehbi Keleş yer aldı.
Haber: Mehmet Selim KURT
 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2022, 17:49

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER