'Van Gölü'nden 24 bin metreküp balçık çıkarıldı'

Van Gölü’nü kirlilikten arındırmak için Van Büyükşehir Belediyesinin başlattığı balçık ve dip çamuru temizlik çalışmalarının devam ettiği ve şuana kadar göl dibinden 24 bin metreküp balçık ve çamurun çıkarıldığı aktarıldı.

'Van Gölü'nden 24 bin metreküp balçık çıkarıldı'

Van Gölü için hayati öneme sahip Arıtma Tesisinin hayata geçirilmesinin ardından diğer yandan da gölde dip temizliği çalışmalarının startı verildi. 3 etap şeklinde gerçekleştirilecek temizlik çalışmalarında  göl dibinden toplam 2 milyon 780 bin metreküp çamur ve balçıkın temizlenmesi hedefleniyor.

Van Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü’nü kirlilikten kurtarmak için yaptığı dip çamuru temizleme çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığınca yaklaşık 5 aydır titizlikle sürdürülen temizlik çalışmasında bu güne kadar yaklaşık 24 bin metreküp balçık ve dip çamuru temizliği yapıldığı vurgulandı. Gölün 13.9 kilometrelik sahil bandında onlarca kamyon ve ekskavatörler ile yürütülen dip çamuru temizliğinin aralıksız sürdüğü bildirildi.

 

‘24 BİN METREKÜP BALÇIK VE ÇAMUR GÖLDEN ÇIKARTILDI’

Van Gölü’nün temizlenmesi için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini dile getiren Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Serkan Başdinç, “Van Gölü ekosistemini korumak için yoğun bir çalışma içindeyiz. Tuşba ilçe sınırları içinde bulunan İskele sahilinde dip çamuru temizliğimiz devam ediyor. Şu ana kadar 24 bin metreküp balçık ve çamur gölden alındı. Önümüzdeki yıllar içerisinde bu çamuru tamamen temizlemeyi hedefliyoruz”  dedi.

3 etap olarak yapılacak olan temizlik çalışmalarında göl dibinden toplam 2 milyon 780 bin metreküp dip çamuru temizleneceği kaydedildi. / Prestij Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER