Van Ekonomi Konseyi: 'Söz konusu arazi, yeşil alan olmalıdır'

Van Ekonomi Konseyi’nin aylık toplantısı Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) ev sahipliği ve başkanlığında, konsey üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Van Ekonomi Konseyi: 'Söz konusu arazi, yeşil alan olmalıdır'

Van TSO Miyazaki Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıda; İl Emniyet Müdürlüğü eski binasının bulunduğu arazinin nasıl değerlendirileceği konusu görüşüldü. Konunun sosyal medyada ve Van kamuoyunda tartışıldığını bildiren ve bu nedenle gündeme alındığını belirten Van Ekonomi Konseyi üyeleri, alanın yeşil alan olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. 
Toplantı sonrası konsey üyelerinin imzasıyla yayınlanan basın açıklamasında, arazinin imar planındaki durumuna değinildi. Parselin 5.818 m2 büyüklüğünde olduğu ve alanın daha önce yeşil alan olarak ilan edildiği, 2019 yılında onaylanan imar planıyla yeniden resmi kurum alanı olarak tahsis edildiği belirtildi.
Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Van Ticaret Borsası, Van Organize Sanayi Bölgesi, Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, Tuşba Ziraat Odası, Van Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Van İl Koordinasyon Kurulu, Van İş Geliştirme Merkezi,Doğu Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu, Van Dinamik Sanayici ve İş İnsanları Derneği, Van Girişimci İş İnsanları Derneği, Van Sanayici ve İş Adamları Derneği, Van Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği, Van Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Van Perakendeciler Federasyonu, Van Gölü Havzası Turizm Derneği, Van Otelciler ve Turizm Derneği'nin üyesi olduğu Van Ekonomi Konseyi tarafından yapılan açıklamada; “Kentin en önemli güzergahlarından bir tanesi olan ve İpekyolu Caddesi üzerinde bulunan parselde cami, misafirhane veya farklı bir kurum yapılaşmasının hayata geçirilmesini doğru bulmuyoruz. Konu parselin yakınlarında Boyalar Cami, Eski Hayretiye Cami, Hacı Sabah Şavur Cami, Akyıl Camii bulunması ayrıca karayolu geçiş noktası olan bu parselin ibadethane olarak ya da herhangi bir yapı alanı olarak kullanılmasından ziyade kentimiz için en çok ihtiyaç duyulan yeşil alan olarak değerlendirilmesinin daha uygun ve yararlı olacağına inanıyoruz.” denildi.

“GELECEĞİMİZ İÇİN YEŞİL ALAN OLMALI”

Kentteki yeşil alan yetersizliğine de değinilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: 
“Türkiye genelinde yeşil alan oranının en düşük olduğu illerden biri olan kentimiz ne yazık ki nefes alamaz durumdadır. Bu nedenle parselin yeşil alan olarak kullanılması büyük öneme sahiptir. Vatandaşlarımızın nefes alabileceği, dinlenebileceği ve en önemlisi bölgede bu büyüklükte bir parsel üzerine kurulmuş bir yeşil alan veya park olmaması nedeniyle, parselin yeşil alan olarak değerlendirilmesini talep etmekteyiz. Alınacak yeşil alan kararı ile bölgedeki yeşil alan eksikliğinin kısmen giderileceğini düşünmekte ve yetkililerin bu nevide karar almalarını talep etmekteyiz. Bu talep sadece bizim değil, tüm Van halkının talebidir ve çocuklarımızın geleceği için çok önemlidir. Geleceğimiz için yeşil alanlara, parklara ve nefes alacak alanlara ihtiyacımız olduğunu ifade eder, saygılarımızı sunarız.”
 / Prestij Haber Merkezi
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER