Van Ekonomi Konseyi, olağan toplantısını gerçekleştirdi

Kentteki Oda, Dernek ve Borsa gibi kuruluşların temsilcilerinin bir araya gelerek oluşturduğu Van Ekonomi Konseyi, Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliği hizmet binasında, olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda bazı konular gündeme getirildi ve kararlar alındı.

Van Ekonomi Konseyi, olağan toplantısını gerçekleştirdi

Toplantıya ilişkin açıklama yapan Van Ekonomi Konseyi Dönem Başkanı Kadri Salaz; “Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İlçe Belediyeleri ve VASKİ'nin (Van Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü) Yapı Kullanma İzni, inşaat ruhsatı, su, atık su vb. durumlar için almış olduğu Türkiye standartlarının üzerindeki bedeller konusu görüşüldü. TMMOB Van İKK Sekreterliği temsilcisi Harita Mühendisleri Odası Başkanı İsa ŞEN’in yaptığı etkili sunum konsey üyelerinde gerçek bir şaşkınlığa neden oldu. İlimiz Türkiye’de GSYMH açısından 81 il içinde 79.sırada olmasına rağmen yapı sektöründe gerek müteahhit, gerekse konut ve işyeri sahibinden GSYMH’da ilk sıralardaki illerden bile fazla ödeme alındığı tespit edildi.” dedi.
Konunun takibi için kurul oluşturulmasına karar verildiğini kaydeden Salaz; “Yasal hiçbir dayanağı olmayan, çeşitli adlar altında alınan bu ve benzer ücretlerin normal seviyeye çekilmesi, bu haksızlığın düzeltilmesi için Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Mehmet Emin Bilmez'den randevu alınarak konu ile ilgili görüşme yapmak üzere; TMMOB, SMMMO, ESOB, VANTSO ve VANGİAD temsilcilerinden bir kurul oluşturulmasına karar verildi.” ifadelerini kullandı. 
Toplantıda, konseyde yeni temsiliyetlerin kabul edildiğini de kaydeden Dönem Başkanı Salaz; “Konseye katılma talepleri konusunda; Temsiliyette boşluk bulunan turizm sektörü için Van Otelciler Derneği  (VANODER) ile Van Gölü Havzası Turizm Derneği (VAHATUDER) ve Konseyde kadın üye temsiliyetinin sağlanması amacıyla başvurusu bulunan Doğu Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DOĞUSİFED)’in bir kadın üye tarafından temsiliyetine karar verildi.” diye kaydetti.
Kapıköy Sınır Kapısının da gündeme geldiği toplantıya ilişkin Van Ekonomi Konseyi Dönem Başkanı Kadri Salaz, şunları söyledi, “Konsey olarak tüm çabalarımıza rağmen açılmasını sağlayamadığımız Kapıköy sınır kapısı ile ilgili olarak pandemide yaşanan ani yükselme sonucunda önümüzdeki günlerde açık olan kapıların da kapatılacağı bilgisi nedeniyle konunun pandemi sonrasında yeniden görüşülmesine karar verildi.”
Salaz, son olarak toplantıda konuşulan bir başka konuya ilişkin de şu bilgileri paylaştı; “Geçtiğimiz yıllarda ramazan ayında ihtiyaç sahiplerinin yararlanması amacıyla kurulan iftar sofraları bu yıl koronavirüs pandemisi nedeniyle yasaklanmıştır. Bu nedenle ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek ulaştırılması amacıyla konseyimize destek amaçlı başvuruda bulunan bir yemek fabrikasının hazırladığı ‘Askıda Yemek’ projesi konusunda konsey üyeleri bilgilendirilerek arzu eden kişi veya kurumların projeye destek sunabileceklerine karar verildi.” / Prestij Haber Merkezi

 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2021, 12:04

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER