Van'da uluslararası satranç turnuvası düzenlenecek

22-27 Temmuz tarihleri arasında Van Edremit İlçe Belediyesi ev sahipliğinde yapılacak olan “Van Edremit Uluslararası Satranç Turnuvası” için protokol imza töreni gerçekleştirildi.

Van'da uluslararası satranç turnuvası düzenlenecek

Edremit’te bulunan Uygulama Otelinde düzenlenen imza törenine Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. 
22-27 Temmuz tarihleri arasında Van’ın Edremit İlçe Belediyesi ev sahipliğinde yapılması planlanan Van Edremit Uluslararası Satranç Turnuvası’na ülke genelinde yaklaşık bin sporcunun katılması bekleniyor. Van’da ilk defa düzenlenecek olan turnuvanın uluslararası boyutta olmasından dolayı yerli sporcuların yanı sıra 20’ye yakın ülkeden de sporcunun katılacağı belirtildi.
 

“ÇOCUKLARIN SPOR ALTYAPISINA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

İmzalar, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı başkanlığında, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ve Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay tarafından atıldı.
İmza töreni sonrası kısa bir açıklamada bulunan Van Valisi Dr. Ozan Balcı, fark gözetmeksizin bütün spor branşlarında gençlere tam destek vereceklerine vurgu yaparak: “22-27 Temmuz tarihleri arasında uluslararası Satranç Turnuvası düzenlenecek, bütün satranç severleri davet ediyoruz. Bu etkinliğe ev sahipliği yapacağı için Edremit Belediyemize teşekkür ediyoruz, desteklediği için satranç federasyonu başkanımıza ve üyelerine teşekkür ediyoruz. Valilik olarak aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi olarak desteğimizin tam olduğunu ifade ediyoruz. Bunun dışında amacımız satrancın daha geniş tabakalara yayılması, özellikle de gençler ve çocuklar arasında yaygınlaşması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Hazırlıklarımızı yapıyoruz, okul açıldığında yoğun bir çalışma yapacağız. Çocukların spor altyapısına büyük katkı sağlayacağız, her çocuğun bir spor dalıyla uğraşmasını istiyoruz ya da bir spor dalını sevmesini istiyoruz. Bu konuda da yoğun şekilde çalışıyoruz. Devletin ve milletin bütün kaynaklarını kullanıyoruz. Özellikle de Van’da spor altyapısını geliştimek için çok büyük yatırımlarımız var daha da gelecek” dedi.

“ONLARCA ÜLKEYİ İLİMİZDE BULUŞTURACAĞIZ”

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say yapılacak olan turnuvanın önemine değindi. Say: “Biz de gerek Edremit’in tanıtımı gerekse özellikle 7'den 70’e herkesin satrançta uluslararası bir buluşmayı Van’da Edremit’te yapmak istedik. Bu konuda da Türkiye Satranç Federasyonu bu talebimize olumlu karşılık verdi. Bir ayağında Edremit Belediyesi bir ayağında Türkiye Satranç Federasyonu olmak üzere tüm Türkiye’yi hatta onlarca ülkeyi ilimizde buluşturacağız. Turnuvanın şehrimize hayırlı olmasını diliyoruz” diye konuştu.

“VAN’DA İLK DEFA ULUSLARARASI BİR SATRANÇ TURNUVASI YAPACAĞIZ”

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay ise: “Türkiye Satranç Federasyonunun bugün geldiği noktada yerel yönetimlerin desteğinin, valilklerimizin desteğinin ne kadar kıymetli olduğunu her zaman her yerde vurguluyoruz. Bugün 1 milyon 100 bin lisanslı sporcumuzla tüm spor federasyonları arasında  ilk sırada yer alıyoruz. Elbetteki Gençlik ve Spor Bakanlığımızın destekleri ve bakanımızın yakın ilgisi bizleri bu noktaya getirmekte gerçekten müthiş bir ivme kazandırdı. Van, elbette tüm ülke için çok kıymetli bir ilimiz. Hep söyleniyor “Doğunun incisi, Paris’i” buraya herkesin gelip görmesi lazım. Biz de o heyecanı yaşıyoruz. Van’da ilk defa uluslararası bir satranç turnuvası yapacağız ama bunun devamının da tüm Van olarak geleceğine inanıyoruz. 22-27 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan turnuvaya şuan itibari ile 15-20 civarında ülkenin katılacağını ve ülkemizden bine yakın sporcunun bu turnuvada yer alacağını ön görüyoruz” ifadelerini kullandı.
Haber: Mehmet Selim KURT 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER