Van Büyükşehir Belediyesi, 57 araç aldı

Van Büyükşehir Belediyesi, 2021 Mali Yılı içerisinde, başta çevre ve kırsal hizmetler olmak üzere alt ve üst yapı hizmetlerinde kullanmak üzere kendi kaynakları ile aldığı 57 yeni aracın tanıtımı için program düzenledi. 

Van Büyükşehir Belediyesi, 57 araç aldı

Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in katılımıyla gerçekleşen program, Edremit Yolu üzerinde bulunan Van Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal Garajında gerçekleşti. Programa Ak Parti Van Milletvekilleri Abdulahat Arvas ve Osman Nuri Gülaçar, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, çeşitli daire başkanları ve çok sayıda personel katıldı. 
Van Büyükşehir Belediyesi tarafından, 9 adet paletli ve lastikli kazıcı ve yükleyici iş makinası, 10 adet damperli kamyon, 1 adet dozer, 1 adedi uzun bumlu olmak üzere 2 adet ekskavatör ile çeşitli alanlarda kullanılmak üzere 35 adet iş makinesi ve taşıt olmak üzere toplam 57 araç alınarak, araç filosuna dahil edildi. .  Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, yeni araçların tamamının belediyenin öz kaynaklarıyla alındığını ve bunun için hiçbir borç ve kredi kullanmadıklarını söyledi.
Ayrıca 2019-2020 yıllarında toplu taşıma filosuna 54 adet yolcu otobüsü katan Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılından bu yana 123 araç alımı ile toplamda 90 milyon TL harcama yaptığını bildirdi.

 “KOLLARIMIZI SIVADIK"

Düzenlenen programda konuşan Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, yeni araçların tamamının belediyenin öz kaynaklarıyla alındığını ve bunun için hiçbir borç ve kredi kullanmadıklarını belirterek, 2019’dan bu yana belediye filosuna 123 adet araç dahil edildiğini ve yaklaşık olarak 90 Milyon liralık yatırım yapıldığını dile getirdi.
“Van Gölü’nün kirlenmekten kurtaran İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimizin devreye girmesinden sonra en önemli işimiz olan sahil bandında oluşan çamurun temizlenmesi için kollarımızı sıvadık” diyen Vali Bilmez: “Kendi iş makinalarımızla sahilde temizlik yapıyoruz. Ancak çıkardığımız çamuru hemen bölgeden uzaklaştırmamız gerekir. Bunun için elimizdeki araçlarımız yetersizdi. Bizler de bunu göz önüne alarak, 10 adet kamyon, 1 adet dozer, 2 adet ekskavatör satın aldık. Bunları inşallah bugün hizmete alacağız. Bu araçlarımızla sahildeki dip çamuru temizliğine iyi bir ivme kazandıracağız. Aynı zamanda bu kamyonlarımızdan kış aylarında karla mücadelede yararlanabilmek için önlerine bıçak taktık, bu araçlar karla mücadelede de kullanılacak” ifadelerini kullandı.

“TARIMSAL FAALİYETLER İÇİN İMKANLARIMIZI SEFERBER ETTİK”

Yeni araçların Park Bahçeler ve Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığınca yapılan çalışmalara da katkı sağlayacağını aktaran Vali Bilmez: “Ayrıca tarımsal hizmetlerin desteklenmesi için de bir çalışma yaptık. Biliyoruz ki pandemi süreçlerini kıtlık ve yoksulluklar takip etmiştir. Onun için ilimizde de tarımsal faaliyetlerin geliştirilmesi için bütün imkanları seferber ettik. Seferber etmeye de devam edeceğiz. Özellikle piyasada araç kiralama noktasında yaşadığımız sıkıntıları da göz önünde bulundurarak 9 adet kazıcı ve yükleyici satın alarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Yine geçtiğimiz yıl içerisinde değişik birimlerimizde kullanılmak üzere 35 adet iş makinası ve taşıt aldık. Bunlar daha çok zabıta hizmetleri, sağlık, park bahçe ve yol gibi hizmet alanlarında kullanılmak üzere satın alındı. Ayrıca 2019-2020 yıllarında toplu taşımadaki sıkıntılarımızı gidermek üzere 54 adet otobüs satın aldık. Geçen yıl VASKİ’nin yeni hat döşeme çalışmalarında daha hızlı hareket edebilmesi için 12 araç satın alındı. Bunlardan biri olan kanal temizleyicisi Türkiye’de az sayıda belediyede olan bir araçtır. Yine 3 adet basınç ve 3 adet vidanjör ve ihtiyaç olan diğer araçlar satın alındı” diye konuştu.

“İLİMİZE HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM”

Bu süreçte Van Büyükşehir Belediyesi ve VASKİ’ye toplam 123 adet iş makinası alarak Vanlının hizmetine sunulduğunun altını çizen Vali Bilmez, konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Bunlar için de belediyemizden çıkan bütçe 90 milyon civarındadır. Bunların hepsi döviz kuru artışlarından önce alınmış ve belediyemizin kendi öz kaynaklarıyla alınan araçlardır. Araçlarımızın belediyemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Allah kazadan beladan muhafaza eylesin. İnşallah Van halkı daha kaliteli hizmetlere kavuşacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

ARVAS, TEŞEKKÜR ETTİ

Van Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal Garajında düzenlenen lansman programında Ak Parti Van Milletveki Abdulahat Arvas da kısa bir konuşma yaptı. Araç filosuna yeni katılan araçların hayırlı olması dileğinde bulunan Milletvekili Arvas: “Van’ın imarı ile, inşaası ile, alt yapısı ile, üst yapısı ile ilgili ciddi bir çalışma yapılıyor. Van eskisi gibi değil, yaşanabilir bir kent olması için elimizden ne gelirse bu gayreti göstereceğiz. Belediyelerimiz bu noktada ciddi performans sarf ediyorlar. Ben huzurunuzda başta sayın valimize, genel sekreterimize, ekiplerine, diğer belediye başkanlarımıza ve diğer kayyumlarımıza şükranlarımı arz ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Program, yapılan konuşmaların ardından okunan dua, kurban kesimi ve kurdelenin kesimi sonrası, araçların incelenmesi ile sona erdi.
Haber: M. Selim KURT
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER