Vali Dr. Ozan Balcı, dip çamur temizliğini inceledi; ‘Van Gölü’nü canla başla korumamız lazım’

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, İskele sahilde devam eden dip çamur temizliğini yerinde inceledi.

Vali Dr. Ozan Balcı, dip çamur temizliğini inceledi; ‘Van Gölü’nü canla başla korumamız lazım’

Burada yapılan çalışmayı inceleyen Vali Ozan Balçı, kente bağlı farklı ilçelerde de 6 adet Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin daha yapılacağını söyledi. Alanda açıklamalarda bulunan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı: “Van Gölü sadece Van'ın değil, sadece Türkiye'nin değil, dünyanın bir mirası. Bunu korumak, gelecek kuşaklara daha güzel bir Van Gölü bırakmak bizim için elzem, yaşamsal. Van Gölü sadece bir güzellik anlamında değil, şehrimizin ve ülkemizin ekonomisine, kültürüne, turizmine katkı sağlayan bir değer aynı zamanda. Yani bunu bizim korumamız lazım, korumak yetmez canla başla korumamız lazım” dedi.

“VAN GÖLÜ, DÜNYANIN BİR MİRASI”
Çalışmaları bir süre inceleyen ve Genel Sekreter Mehmet fatih Çelikel’den bilgi alan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı: “Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir araya gelmiş bulunmaktayız. Tabi bunlar sebepler oluyor esasında büyükşehir belediyemizin Van Gölü etrafında yaptığı temizliğe dikkat çekmek için buradayız. Ben hep şunu söylüyorum; memleketi sevmek sadece insanı ile beraber sevmek değildir, memleketi, milleti sevmek, dağları ile taşları ile ovaları ile ırmakları, nehirleri ve gölleri ile beraber sevmektir. Bu anlamda Van Gölü sadece Van'ın değil, sadece Türkiye'nin değil, dünyanın bir mirası. Bunu korumak, gelecek kuşaklara daha güzel bir Van Gölü bırakmak bizim için elzem, yaşamsal. Van Gölü sadece bir güzellik anlamında değil, şehrimizin ve ülkemizin ekonomisine, kültürüne, turizmine katkı sağlayan bir değer aynı zamanda. Yani bunu bizim korumamız lazım, korumak yetmez canla başla korumamız lazım. Bu konuda da Van Büyükşehir Belediyesi, Van Valiliği, devletimizin bütün kurumları, kuruluşları canla başla çalışmakta. Sağ olsunlar Cumhurbaşkanımız da bu konuya çok önem veriyor, hanımefendi de bu koruma işini himayelerine almıştı, ayrıca Çevre Bakanlığımız çok büyük destek veriyor, fon da sağladılar. Şuanda çalışmalar devam ediyor. Şunu da ifade edeyim; Van Gölü kesinlikle çok önemli, korunması gerekir, asla kirletmeyeceğiz, temizliğine de daha çok önem vereceğiz, daha çok çaba sarf edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE ÖRNEK BİR MERKEZ KURACAĞIZ”
Çevreye duyarlı bir idareci olduğunu söyleyen Vali Ozan Balcı, sokak ve evcil hayvanlara yönelik bir çalışmalarının da olacağını belirterek şöyle devam etti: “ Çevrenin kesinlikle korunması gerektiğine inanıyorum. İnsana hizmet ediyoruz ama sadece insana hizmet etmek yetmez, doğayı da korumamız lazım. Bir tane, sahipsiz hayvanlar birliği kuracağız, hayvanlarla ilgili gerek yaban hayvanlar, gerekse evcil hayvanlar için bunu önemsiyorum. Hem kanatlı hem tırnaklı sahipsiz hayvanlar için de bakım ve rehabilitasyon merkezi, tüm belediyelerin ortak olduğu ama bağımsız bir yönetiminin olduğu, Türkiye’de örnek bir model. İnşallah en kısa zamanda onu da gerçekleştireceğiz. Böylelikle memleketimizi, milletimizi daha çok sevdiğimizi icraatlarımızla göstermiş olacağız. Kanadı kırık ne bir güvercin, ne bir leylek, ne bir kedi, ne bir köpek olmayacak. Türkiye’de örnek bir merkez kuracağız, Van’ın belli bölgelerinde de toplama alanları yapacağız. 20 bin kilometrekarelik ortalama sınırımız var bizim kapsama alanımızda olacak. Model bağımsız bir model, bağımsız gelir kaynakları olacak, belediyelerin seçtiği bağımsız bir yönetim orayı yönetecek.” 

“PARK SAYILARI ARTTIRILACAK”
Çevreye duyarlı yapılacak çalışmalar kapsamında Van’daki park sayılarının artırılacağını da sözlerine ekleyen Vali Balcı, bu konuyla ilgili de şöyle konuştu: “ Özellikle kadınlar, çocuklar ve yaşlılar için park sayılarını artıracağız. Yeşili kesinlikle önemsiyorum, şehirlere şehir olma özelliği kazandıran en önemli unsurlardan biri de parklar, parkları ile şehir şehir olur. Duyarlıyız, Vanlı hemşerilerimiz de yüksek soylu karakterli olarak tabiatı, memleketi, milleti seven hemşerilerimiz olarak onlar da bizlerden bunları bekliyor zaten. Biz de bunları gerçekleştireceğiz.” 

“VAN GÖLÜ’NÜN KORUNMASINA ÇOK BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK”
Vali Balcı, Van Gölü için hayati öneme sahip olan Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin yanı sıra bazı ilçelerde de 6 adet Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin daha kurulacağını söyledi. 
Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı, “Büyükşehir Belediyemizin yaptığı biyolojik arıtma var, 500 milyonluk bir yatırım. Van Gölü’nün kirletilmemesi açısından müthiş önemli. Bunun dışında da havzalarımızı, ırmaklarımızı, ovalarımızı, yaylalarımızı da kirletmeyeceğiz. Ayrıca 6 tane ilçemizde de biyolojik arıtma tesisi kuruyoruz. Sadece Van merkezde değil Özalp’te, Saray’da, Çaldıran’da, Muradiye’de, Bahçesaray’da, bu ilçelerimizde de 6 tane biyolojik arıtma tesisi kuruyoruz. Doğanın korunması açısından hayati öneme sahip tesisler. Van Gölü’nün korunmasına çok büyük katkı sağlayacak” dedi.  
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Ozan Balcı’ya Genel Sekreter Mehmet Fatih Çelikel, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman ve belediye personeli de eşlik etti. 
Haber: Mehmet Selim KURT

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER