Vali Bilmez: Hastanelerde pozitif vakamız 20’nin altında

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Emin Bilmez, pandemi konusunda Van’ın Türkiye’nin en iyi illerinden biri olduğunu belirterek, “Şu an üniversite hastanemizde pandemi hastası hiç kimse yok. İlimizde pozitif olup hastanede olan hasta sayımız 20’nin altında. Bu durumumuzun devam etmesi için aşı olalım.” dedi.

Vali Bilmez: Hastanelerde pozitif vakamız 20’nin altında

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Emin Bilmez, Van Kocaeli Dstluk Parkı’ndaki belediye tesislerinde verilen kahvaltıda kentteki basın mensupları ile bir araya geldi. Programa Vali Yardımcısı Ömer Faruk Canpolat ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel de katıldı.
Yapılan kahvaltı ardından gerçekleşen karşılıklı sohbette bazı gazeteciler meslekle ilgili ilginç anılarını paylaşırken, Vali Bilmez de tanıklık ettiği bazı sosyal olaylar hakkındaki yorumlarını aktardı. 
Daha sonra Van Gölü kıyısında hatıra fotoğrafı çekildi.

“GAZETECİLER İYİ ORGANİZE OLDU”

Günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ardından açıklama yapan Vali Bilmez, pandemi sürecinde gazetecilerin Van’da gösterdiği performansa dikkat çekti. 
Gazetecilerin bu süre içinde iyi bir dayanışma gösterdiklerini belirten Vali Bilmez, “Basın mensupları bu süreçte iyi organize oldular. Halkımız da alınan kurallara uyarak ilimiz Türkiye’de genelde en iyi illerden oldu. Üç-dört aylık bir süreç hariç şu anda da Türkiye’nin en iyi illerinden birisidir.” dedi.

OMİCRON’A DİKKAT ÇEKTİ 

Omicron varyantının bölgede görülmeye başladığını, bu nedenle Van’da aşılama oranının yükseltilmesi gerektiğini belirten Vali Bilmez, şunları söyledi:
“Ama yeni varyant hızlı bir şekilde yayılıyor, bu omicron varyantı bölgemizde de artık tespit edildi. Bizde hala tespit edilmedi, 4-5 vakamız oldu ama onları Hıfzıssıhhaya gönderdik, Ankara’dan sonuç geldi. Ama gelmeyecek anlamına gelmiyor, aşıda hala özlenen düzeyde değiliz, özellikle ikinci doz aşısı olmayan vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyoruz. Eğitimimizin aksamaması, sağlık çalışanlarımızın daha çok sıkıntı yaşamaması, onlara olan saygımız için aşımızı olalım. Kalabalık ortamlarda uzun süre durmamaya çalışalım. Taziyelerde bu uygulamaya çalıştığımız yemeklerin verilmemesi konusuna Van halkı buna büyük oranda riayet ediyor. Bu uygulamamıza devam edelim.”

POZİTİF VAKALAR 20’NİN ALTINDA

Van’da pozitif vaka sayısının düşük olduğunu, daha da iyi bir seviye yakalamak için aşı olunması gerektiğini tekrar vurgulayan Vali Bilmez, şunları kaydetti:
“Şu an üniversite hastanemizde pandemi hastası hiç kimse yok. İlimizde pozitif olup hastanede olan hasta sayımız 20’nin altında. Bu durumumuzun devam etmesi için aşı olalım. İkinci doz aşıda 17 yaş üstünde daha 72,4 civarındayız. İnşallah en kısa zamanda ilimizi Van denizi gibi maviye çevireceğiz. Ve Hıfzıssıhha Kurulumuzun aldığı kararlara vatandaşlarımızın riayet etmesini, mesafe, maske ve hijyen konusundaki duyarlılığımıza devam edelim. Ama sosyal hayatımızın da ekonomik yaşamımızın da bir kısıtlamaya gitme taraftarı değiliz, inşallah gitmeyeceğiz. Şu an durumumuz iyi. Ama vatandaşlarımız bu duyarlılıklarını devam ettirsinler. Kışı yaşıyoruz, bölgemizde hava da soğuk ama kapalı ortamlarda uzun süre kalmamaya gayret gösterelim. Ve bu süre içinde gazetecilerimiz de toplumun bilinçlendirilmesi ve bilgilendirmesi konusunda oldukça sorumlu davrandılar, ben hepsine de teşekkür ediyorum.”
Haber: Adil HARMANCI
 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2022, 09:53

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER