Vali Bilmez: 50 bine yakın İranlı turist Van’a giriş yaptı

Van'da bu yıl 15 – 29 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen Shopping Fest'e (Alış Veriş Günleri) ilişkin Vali Mehmet Emin Bilmez başkanlığında toplantı gerçekleştirildi. Paydaş kurum temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, festivalin çıktıları masaya yatırıldı.

Vali Bilmez: 50 bine yakın İranlı turist Van’a giriş yaptı

Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, İran’da 14 gün resmi tatil olarak ilan edilen Nevruz bayramı süresince Van’a 50 bin dolayında İranlı turistin giriş yaptığını söyledi.
Van Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde bu yıl 6’ıncısı düzenlenen Shopping Fest’in değerlendirme toplantısı yapıldı.
Elite World Van Hotel’de yapılan toplantıya Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Emre, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Kültür ve Turizm İl Müdürü Erol Uslu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Nevzat İnanç, Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Başkanı Necdet Takva, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İsa Berge, kurum müdürleri ve diğer paydaş kurumların temsilcileri katıldı.

“EKSİ VE ARTILAR TARTIŞILACAK”

Toplantının açılışında konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mehmet Emin Bilmez, toplantının amacına ilişkin bilgi verdi.
Toplantıda, festivalle ilgili genel bir değerlendirme yapacaklarını belirten Vali Bilmez, şunları söyledi:
“İki yılın ardından bu yıl tekrar Van Shopping Fest’i düzenledik. Bugün paydaşlarımızla festivalin eksi ve artı taraflarını ve önümüzdeki yıl festivalin nasıl olması gerektiğinin detaylarını kendi aramızda tartışacağız. Bu yılın çıktılarını hep birlikte değerlendireceğiz. Bütün vatandaşlarımız ve esnafımız bu festivale sahip çıktı. Ancak kat etmemiz gereken yol olduğunun da farkındayız. Festival süresince esnafımızın kısmen de olsa umutlarının yeşerdiğine de şahit olduk. Gelen misafirlerimizin festival boyunca devam eden etkinliklerden keyif aldıklarını ve Vanlıların da festivale etkin bir şekilde katıldıklarına da şahit olduk.”   

“KATILIMI YÜKSEK ETKİNLİKLER OLDU”

Bu yılki Nevruz’un çok soğuk bir ortamda geçtiğini ancak soğuk havaya rağmen coşkulu etkinlikler yapılabildiğini belirten Vali Bilmez, şöyle devam etti:
“Havanın çok soğuk olduğu bir günde düzenlenen konserde meydanın tıklım tıklım dolduğuna şahit olduk. Bu duruma, gelen sanatçı bile şaşırdı. Nur Tatar Spor Salonunda düzenlenen diğer konserlere de ilgi vardı. Van TSO öncülüğünde bir turnuva düzenlendi. Bu turnuvaya da ciddi bir ilgi oldu.”

“2 NİSAN DA DAHİL EDİLECEK”

Bundan sonraki Nevruz sürecine Shopping Fest’in yanı sıra 2 Nisan Van’ın kurtuluş etkinliklerini de dahil edeceklerini ve festivali 2 gün daha uzatacaklarını ifade eden Vali Bilmez, şunları kaydetti:
“Van’ın kurtuluş etkinlikleri de bu etkinliklere dâhil oldu. Van’ın Kurtuluş etkinliklerine de müthiş bir ilgi oldu. Van Gölü üzerindeki Türk Yıldızları gösterisini 10 bine yakın vatandaşımız izledi. Bundan sonraki festivalleri 2 gün daha uzatarak 2 Nisan Van’ın kurtuluşunu da içine alacak şekilde 2 gün daha uzatarak bu etkinlikleri de bunun bir parçası haline getireceğiz.”

“CİDDİ BİR TURİST AKIŞI GERÇEKLEŞTİ”

Vali Bilmez, toplantının açılış konuşmasında Nevruz sürecinde Van’a gelen turist sayısıyla ilgili de bilgi verdi.
Bu süreçte 50 bine yakın İranlı turistin Kapıköy Sınır Kapısından Van’a giriş yaptığını belirten Vali Bilmez, şunları aktardı:
“Esendere Sınır Kapsından da İranlı turistler geldi ancak bunun sayısını net olarak bilmiyoruz. Ama buradan da ciddi bir kitlenin geldiğini biliyoruz. Bu sene hava çok soğuk geçti. Son yılların en soğuk nevruz sezonu oldu. Ancak buna rağmen caddelerimiz cıvıl cıvıldı. Nevruz süresince de 50 bine yakın İranlı turist Kapıköy’den ilimize girdi.”

“AZERBAYCAN, IRAK VE ERMENİSTAN’I DA EKLEMEK LAZIM”

Kentte yapılan etkinliklere katılımın daha geniş bir mecraya yayılması, bunun için de tanıtıma ağırlık verilmesi gerektiğini ifade eden Vali Bilmez, İran’ın yanı sıra Azerbaycan, Irak ve Ermenistan’dan da turist gelmesine zemin oluşturulması gerektiğini söyledi.
Bunun için de çalışma içinde olacaklarını belirten Vali Bilmez, “Bu etkinlik ilimizi kaynaştırdı. Kentteki tüm bileşenlerin el ele verdiği bir etkinlik oldu. İnşallah bunu daha da geliştireceğiz. Daha ileri aşamalara da taşıyacağız. Bizlerin İranlı turistlerin yanında Azerbaycan, Irak ve Ermenistan'ı da eklememiz lazım. Komşu illerimizden de insanların buralara gelecek şekilde tanıtımlar hazırlamamız gerekir. Ben tekrar katkı sunan her bir bileşenimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

DEĞERLENDİRMEYE GEÇİLDİ

Vali Bilmez’in açıklamalarından sonra toplantı basına kapalı olarak devam etti.
Toplantıya katılan tüm paydaşların ayrı ayrı söz alarak Nevruz süreci ve yapılan etkinliklerle ilgili görüşlerini ifade ettikleri ve gelecek yılki etkinlik uygulamalarıyla ilgili öneriler sundukları öğrenildi.
Toplantı sonucunun daha sonra kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi.
Haber: Adil Harmancı
 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2022, 16:58

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4