Vali Bilmez, 2021 yılı çalışmalarını değerIendirdi

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, 2021 yılında belediye olarak yapılan çalışmaları değerlendirdi. Şeffaf bir belediyecilik yaptıklarını belirten Bilmez, hizmette ayrım yapmadıklarına işaret etti. Vali Bilmez, Van Gölü'ne de ayrı bir parantez açarak, gölü kirlilikten kurtarmak için önemli projelere imza attıklarına vurgu yaptı ve; "Van Gölü kapalı bir havzadır, eğer Van Gölü kirlenirse Van’ın bir cazibesi kalmaz. Bugün olmayan bir yolu yeniden yapabilirsiniz ama kirlenen bir Van Gölü’nü 20 yıl sonra para da bulursak geri kazanamayız. Yok olan bir doğamızı geri kazanma imkanımız yok" dedi.

Vali Bilmez, 2021 yılı çalışmalarını değerIendirdi

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından, Elitte Word Otel’de 2021 yılının değerlendirilmesini içeren bir toplantı düzenlendi.
Değerlendirme toplantısına Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Genel Sekreter Mehmet Fatih Çelikel, VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Özvan ve Daire Başkanları katıldı. 

YAPILAN ÇALIŞMALARIN SUNUMU

Toplantıda ilk önce Büyükşehir Belediyesinin 2021 yılında yürüttüğü çalışmalara ilişkin sunum gerçekleştirildi.
Slayt üzerinden her bir çalışmayı ayrıntılayarak aktaran Genel Sekreter Yardımcısı Ali Özvan, gerçekleşen, yarım kalan ve 2022 yılında gerçekleştirilecek olan projelere ilişkin bilgi aktardı.

İMAR

Yapılan sunum ardından Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, genel bir değerlendirme yaptı.
Önce imar konusuna değinen Vali Bilmez, şunları söyledi:
“Belediye deyince ilk akla gelen imardır, daha önce hep ihale yöntemiyle yapılmış. İmar yapılan bazı yerlerde vatandaşların serzenişlerine şahit olduk. Belediyemiz tarafından artık hiçbir imar çalışması ihaleyle yapılmıyor. İlçe belediyelerimizle de ortak imar çalışmaları yapıyoruz. İmar için gelen tüm vatandaşlarımıza eşit muamele yapıyoruz. Bu çalışmaları kentteki bütün bileşenlerle yapıyoruz. Çarpık yapılaşmada bundan sonra belediyelerin günahı daha az olacak.”

VASKİ’NİN DURUMU

Vali Bilmez, ardından VASKİ’nin durumuna değindi. Vatandaşları su aboneliklerini yapmaya davet eden Vali Bilmez, şöyle devam etti:
“Belediyenin borçlarıyla ilgili, VASKİ’nin borç stokunda ciddi bir yükselme var. Bizim dönemimizdeki bu borç, arıtma tesisi yapımından kaynaklanıyor. Bunun dışında herhangi bir borçlanmaya gitmedik. VASKİ’nin yaklaşık 200 mliyona yakın Büyükşehir Belediyesine olan borçtur. VASKİ şu anda ekonomik anlamda çok zor bir dönemde. Merkezi bütçeden herhangi bir pay alamamaktadır. Kendi öz gelirleriyle ayakta durabilmektedir. 413 bin elektrik abonesi var ilimizde ama su abonesi 150 bin civarında. 60 bin civarında yeni abone yaptık. Ama en az 400 bin rakamını yakalamamız gerekiyor. Şu anda Şamran kanalında yeteri su yok, balıkçılar isyan ediyor. Eğer sayaç takmasak kanalda su kalmayacak. Çiçekli beldemiz tamamen ana şebekeden su alıyor, ama neredeyse burada hiçbir abonemiz yok. Abone konusunda yasal işlemlere başvurmak zorundayız. Diğer illere göre en ucuz su veren iliz. Fiyatları her zaman tartışabiliriz. Şehir merkezinde ve kırsalda iki ayrı tarife uyguluyoruz. Kırsalda fiyat daha düşüktür. Derdimiz paradan ziyade su kaynağımızı uygun kullanmaktır. Sadece geçen ay VASKİ’ye gelen elektrik faturası 8 milyona yakın. Elektriğe gelen zamdan sonra bu yeni dönemde 20 milyon civarında olacak.”

TARIM

Tarım alanı için ekipler oluşturulduğunu ifade eden Vali Bilmez, tarım alanı için de, “En ciddi atağı hayvan ve tarım suyuna vermek istiyoruz. Her ilçemiz için bir kırsal çalışma ekibini oluşturduk. Çünkü biz bunu biliyoruz, dünyadaki bütün salgın hastalıklar sonrası yer yer kıtlıklar yaşanıyor, onun için hem hayvancılığın gelişmesi hem tarımın gelişmesi için içme suyu konusunda da 2022 yılı en üzerinde durduğumuz proje olacaktır.” bilgisini verdi.
 

“PİYASAYA BORCUMUZ YOK”

Belediyenin rahat bir durumda çalışma yürüttüğünü belirten Vali Bilmez, şöyle dedi:
“Büyükşehir Belediyesi ekonomik anlamda rahat hareket edebilecek durumda. Belediyede ciddi bir dar boğazlık yok. Piyasaya herhangi bir borcumuz yok. Sadece sigorta, vergi ve kamu kurumlarına olan borçlarımız var. Bunlar hepsi yapılandırıldı, düzenli olarak ödeniyor. 225 milyon geçmiş borcu kredi çekerek ödedik. Daha şeffaf bir belediye için çalışmalarımızı yürüttük, halkın desteğini yanımızda gördük. Van halkı ciddi anlamda bir destek verdi. Çevre yolu konusunda da sağ olsun herkes destek verdi, o sorun da çözüldü. Sokağın desteğini almadan, medyanın desteğini almadan hiçbir sorunumuzu çözemeyiz.”

FARKLI DİLLERDE YER İSİMLERİ

Toplumsal tartışmaların önüne geçmek için kentin genel yapısını gözeterek hareket ettiklerini ve hizmetleri bu yönde yaptıklarını belirten Vali Bilmez, “İsimsiz sokaklara isim verirken o sokakta oturan insanlara fikir sorduk. Ciddi bir destek de aldık. Ama eleştirenler de oldu. Aydın dediğimiz bir kısım Vanlılardan tepki de aldık. Bu süre zarfında tarihi ve turistik öneme haiz olan Hoşap kalemiz ‘Hoşab’ olarak tescil edildi. Ayanıs’ın adı Ağırtı diye geçiyordu, Ayanis yaptık. Arvas köyümüz var, ismi Doğanyayla’ydı, Arvas yaptık. Fekiye Teyran’ın köyünün ismini de tekrar Fekiye Teyran olarak değiştirdik. Tartışmaya yer vermeden bütün toplu taşıma araçlarının üzerine hem Türkçe hem Kürtçe yazdırdık. Kurumlarda devamlılık esastır, bu belediye benim değil, halkın belediyesidir. Mahalle isimlerini de, daha önce parantez içindeydi ayrı ayrı tabelalarını astık. Belediyemizde açtığımız Kürtçe kurs da var, Farsça kurs da var. İşitme engelliler için işaret dili eğitimi de veriliyor. Gençlerimiz hangi alanda kurs talep ediyorsa o alanda kurs düzenlemekteyiz.” diye konuştu.

İŞSİZLİK KONUSU

Vali Bilmez, işsizlik problemine çözüm için önemli çalışmalar içinde olduklarını da kaydederek, “Kent nüfusumuzun yüzde 64’ü 30 yaş altında. Kentimizdeki en büyük sorunun işsizlik olduğunu biliyoruz. Kentimize bir yatırımcı çekmek için elimizden ne geliyorsa çaba gösteriyoruz. İran’dan ambargo altında olan büyük firmalar arayış içine girdi, bu firmaları Van’a çekmek için bir çabamız var. Hem İran yönetimi ile hem iş adamlarıyla. Şu anda OSB’de 4 İranlı fabrika kurma çalışmalarını devam ettiriyor. Mayıs ayında bitecek. 600-700 kişiyi istihdam edecek. Dünyada pazar sıkıntısı olmayan bir firma. Yine 1000 kişiyi istihdam edecek taştan maden üreten bir firma, o da OSB 5. Etap’ta kurulacak. Tekstil için İzmir’e ağırlık verdik. İzmir firmalarını buraya davet ettik. 10 firma şu anda Van’da yer satın aldılar. Fabrikaların bir kısmının temeli atıldı, bir kısmı da proje aşamasında, baharın atacak. Bu 10 firmamız 8 bin kişiyi tekstilde ilave olarak çalıştıracaklar. Biz de Valilik olarak sanayi bakanlığından aldığımız 41 milyon destekle o bölgede 6 tane fabrikanın temelini attık. Mayıs ayında bitiyor, her birinde 500 kişi çalışacak.” bilgisini paylaştı.

VAN GÖLÜ

Van Gölü’nün Van için önemine de değinen Vali Bilmez, şunları söyledi:
“Van Gölü kapalı bir havzadır, eğer Van Gölü kirlenirse Van’ın bir cazibesi kalmaz. Bugün olmayan bir yolu yeniden yapabilirsiniz ama kirlenen bir Van Gölü’nü 20 yıl sonra para da bulursak geri kazanamayız. Yok olan bir doğamızı geri kazanma imkanımız yok. Onun için biz belediye olarak en büyük iki projemizi, Van Gölü’nün kirlilikten kurtarılması için arıtma tesisi ve tüm kentte vahşi çöp depolamanın önüne geçmek için biyolojik arıtma tesisi yaptık. Birçok alanda olumsuzluklar yaşıyoruz farkındayız ama geçenlerde yaptığımız araştırmada gençler Van’a olan umutlarının Türkiye’nin geleceğinden olan umutlarından daha olumlu olduğunu gördük, bu da bizi oldukça mutlu etti. Hep birlikte Van’ın hem doğasına hem kültürüne sahip çıkmalıyız. Hem İslam dönemine ait olsun, hem gayri Müslimlere ait olsun bütün tarihi mekanları korumalıyız, ayağa kaldırmalıyız.”
Vali Bilmez, daha sonra sorulara cevap verdi ve toplantı, yenilen yemekle son buldu.
Haber: Adil HARMANCI
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4