Tuşba Belediyesinden toplu açılış

Tuşba Belediyesi tarafından 22 kırsal mahallede yapılan kilit parke taşı ve yol çalışmaları için toplu açılış töreni yapıldı.

Tuşba Belediyesinden toplu açılış

Tuşba ilçesine bağlı Şahgeldi Mahallesinde gerçekleşen törene, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Ak Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Tuşba Kaymakamı Furkan Duman, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, Belediye Başkanı Salih Akman, çeşitli kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, mahalle muhtarları, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, hizmet alan mahalle muhtarlarının konuşmalarıyla devam etti.

"ŞEHİRDE NE VARSA KIRSALDA DA O OLACAK"

Açılış töreninde konuşan Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, kendi dönemlerine ait yapılan hizmetlere değindi. "Hizmet yolculuğunun başında mahalle muhtarlarımız ile yaptığımız ilk toplantıda; kilit parke taşı yolu olmayan mahalle kalmayacak şiarı ile 'Şehirde ne varsa kırsalda da o olacak' demiştik" diyen Akman: "Allah'a şükürler olsun bugün Tuşba ilçemizi, en uzak mahallesi ile birlikte modern ve yaşanabilir bir kent haline gelebilmesi için bu yıl yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında; 202 bin metrekare kilit parke taşı döşeyip, 22 mahallemizi yazın tozdan, kışın çamur derdinden kurtardık. İnşallah bu çalışmalarımızı hazırladığımız program dahilinde önümüzdeki dönemde de tüm mahallelerimizde sürdüreceğiz. Makamda değil, halkının yanında olmayı kendine şiar edinen AK Belediyeciliğin bir ferdi olarak Tuşbalı hemşehrilerimin yaşam kalitesini yükseltmek adına ekibim ile birlikte gece gündüz demeden ilçemizin her noktasında çalışmalar yürütüyoruz. Dünyayı kasıp kavuran Covid-19 salgınına rağmen bölgede birkaç ay süren iş sezonunda, 22 mahallemizin kilit parke taşı çalışmasını altyapısı ile birlikte tamamladık. Oluşturduğumuz modern cadde ve sokaklarla mahallemizin içinde yaşanan ulaşım sorununu tamamen çözdük ve çözmeye devam edeceğiz. İnşallah bundan sonra da siz değerli hemşehrilerimizin destekleri ile daha güzel işler yapacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

"MODEL CEVİZ VE BADEM BAHÇESİ PROJESİ”

Akman, konuşmasında şunları söyledi; "Göreve geldiğimiz günden bu yana 49 mahallemize toplam 417 adet hayvan içme suyu sıvatı kurduk. Tuşba ilçemizde bugün itibarıyla su kaynakları yeterli olup da su sıvatı yapmadığımız hiçbir yerleşim yerimiz kalmadı. Önümüzdeki yıllarda da yeni su kaynaklarının tespit edilmesi durumunda gerekli alanlara su sıvatı kurulumunu yapacağız. Tarımda öncü olarak, vatandaşlarımıza destek olmak amaçlı 46 adet 'Model Ceviz ve Badem Bahçesi' kurulumu yaptık. Aynı zamanda 1.500 adet 'Erciş Üzüm Fidesi' dağıtımını da gerçekleştirdik. Ayrıca göreve geldiğimiz günden bu yana 17 kırsal mahallemize 'Eyvanlı Çeşme' kurulumunu gerçekleştirdiğimiz gibi ihtiyaç olması halinde eyvanlı çeşme kurulumumuz önümüzdeki dönemlerde de devam edecektir. Yine bu yıl 23 km sathi kaplama ve 190 km stabilize yol çalışmasını gerçekleştirdik. Bardakçı Mahallesi'nden başlayarak, Çolpan Mahallesi'ne kadar devam eden 4 bin hektarlık kıyı şeridi için 'Turizm İmar Planı' çalışmasını Büyükşehir Belediyemiz ile yapıyoruz. İnşallah bunu kısa sürede tamamladığımızda ilçemiz; eğitim, sanayi, tarım ve hayvancılığın başkenti olduğu kadar turizmin de başkenti olacak. Yine Tuşba turizmine katkı sağlayacak Van Gölü çevresinde ilk olarak Ayanıs mahallesi göl kıyısında 25 bin metre kare yeşil alana sahip 2 katlı kafeterya ile birlikte Kadın Halk Plajını kazandırdık. İnşallah önümüzdeki yıl açılışını yapacağız. Kendi öz kaynaklarımızın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan aldığımız destek ile taşımalı eğitim yapılan 6 kırsal mahallemiz olan; Şemsibey, Kasımoğlu, Pirgarip, Hıdır, Bardakçı ve Güveçli'de birer adet olmak üzere toplam 6 adet sentetik çim saha inşa ettik. Van Büyükşehir Belediyemiz tarafından yürütülen, Sayın Valimizin de öncülük ettiği, Çitören- Çarpanak- Mollakasım Sahil Yolu Projemiz devam ediyor. Bölge turizmini canlandıracak, 30 metre genişliğinde yaya ve bisiklet yolunun da yer aldığı sahil yolumuzun tamamlanması halinde Tuşbamız turizm merkezi haline gelecektir.”

Bundan sonra da yine aynı aşkla Tuşba için çalışmaya devam edeceklerini aktaran Başkan Akman, “Bu inançla güneşin kenti Tuşbamızı değerleri ile yaşatmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yarınların bugünden daha güzel olması için bize verilmiş bu yetki ve sorumluluk dahilinde gece-gündüz demeden, yorulmadan, bıkmadan, usanmadan ekip arkadaşlarımızla birlikte koşturacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Çünkü tek amacımız Tuşba ve Tuşbalılara hizmet etmektir. Bu duygu ve düşüncelerle konuşmamı sonlandırırken, açılış törenimize teşriflerinizden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür eder, yapılan hizmetlerin mahalle sakinlerimize hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

“MEMLEKETİMİZE HİZMET EDİYORUZ”

Daha sonra konuşan Ak Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, şunları söyledi: “Tuşba ilçemiz Van merkez ilçelerinden birisi. Sanayinin, üniversitenin, tarımın, turizmin en iyi olduğu bölge. Tarım ve hayvancılığın da geliştiği bir bölge. Bir ahenk içerisinde memleketimize hizmet etmeyi sürdürüyoruz. 3 vekil olarak da bu hizmetlerin takipçisi olarak vatandaşımızın talep ve ihtiyaçlarını ilgili kuruluşlara iletmek noktasında bize düşeni vicdani rahatlıkla söyleyebiliriz ki yerine getiriyoruz, memleketimize hizmet ediyoruz.”

VALİ BİLMEZ, 'HAYIRLI OLSUN' DİLEĞİNDE BULUNDU

Programda son olarak Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Emin Bilmez konuştu.

Vali Bilmez: “Bugün burada 22 mahallede gerçekleştirilen parke taşı, semt sahaları ve sayamadığımız tüm diğer hizmetlerinden dolayı başta belediye başkanı Salih Akman’a, tüm mesai arkadaşlarıma ve semt sahaları için geçen sene start veren Gençlik Spor Bakanlığına teşekkür ederim. Ayrıca her bir sorunumuzu Ankara düzeyinde bire bir takip eden sayın milletvekillerime de teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların halkımız için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. İnşallah hep el ele verip, kentimizin sorunlarını imkanlarımız ölçüsünde gidermeye çalışıyoruz.” dedi.

Program yapılan konuşmaların ardından Tuşba Belediyesi folklor ekibi gösterisi, ayran aşı ikramı ve kurdelenin kesilmesi ile sona erdi.

Haber: M. Selim KURT

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER