TÜRSAB Van Şube Başkanı Cevdet Özgökçe: “Bütün emeğimiz çöpe gitti”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Van Şube Başkanı Cevdet Özgökçe, Tahran-Van arası charter uçuşların, Van Ferit Melen Havalimanında, uçağın bir gece parking yapmasından dolayı 42 bin 607 Euro fatura kesilmesi ve yer hizmetleri için talep edilen ücretten dolayı, yüklenici firma tarafından iptal edildiğini belirterek; "Bütün emeğimiz çöpe gitti" dedi. 

TÜRSAB Van Şube Başkanı Cevdet Özgökçe: “Bütün emeğimiz çöpe gitti”

TÜRSAB Van Şube Başkanlığı binasında basın mensupları ile bir araya gelen Özgökçe, bir süre önce başlatılan Van - Tahran arasındaki uçuşların sona erdiğini belirterek, sebeplerine ilişkin de  açıklamalarda bulundu.
TÜRSAB Van Şube Başkanı Cevdet Özgökçe: “Biz bu çalışmaların içine girerken, bu eforu sarf ederken, bu mücadeleleri verirken, boşuna yapmadık ama maalesef bizim bütün emeğimiz çöpe atıldı. Van-Tahran uçuşları kapandı. Yüklenici firma, çıkarılan maliyetleri karşılayamayacağını söyledi. Uçağın bir gece parking yapmasından dolayı yaklaşık 700 bin lira ödeme çıkarıldı, ilgili firma bu parayı ödeyemeyeceğini dile getirdi. Ayrıca yer hizmeti için anlaşmaya varılan 3 bin 400 Euro’luk fiyatın 5 bin 200 Euroya çıkarılmasından dolayı, bu uçuşları iptal etme kararı aldılar. Şimdi ülkemizin başka illerine uçmak için alternatif pazar arayışındalar" ifadelerini kullandı. 

“BÜTÜN EMEĞİMİZ ÇÖPE ATILDI”

Konu hakkında basın açıklaması yapan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Van Şube Başkanı Cevdet Özgökçe: “Malumunuz Van-Tahran arası uçuşlar başlamıştı. İran’da özel bir sivil havacılığın uçağını bir yıllığına Tahran’da sektörden bir kardeşimiz kiralamıştı. Konuyla ilgili beni aradı, “Tahran-Van arası bir uçak bırakmak istiyoruz, bu konuda da sizin desteğinize ihtiyacımız var, ne yapabiliriz?” dedi. Biz de seve seve bu işin içinde olabliriz dedik. Yaklaşık 4 aylık bir çalışmanın neticesinde 04 Şubat 2022’de ilk uçağımızı Van’a indirdik. Sağolsun Sayın Valimizin önemli desteği ile biz bir devlet töreni ile uçağı karşıladık. İlk uçakta Tahran acenteleri için info gerçekleştirdik. 3 gece konaklama, 4 gündüz olacak şekilde masrafı sektör karşıladı. Ve bunun geri dönüşünü 2’inci uçakta gördük. 2’inci uçağımızı sezonun kötü olmasına rağmen 87 kişi ile getirdik. 2’inci uçaktan sonra maalesef yer hizmetlerini alan firmanın fahiş fiyat uygulamasından dolayı söz konusu bu uçak seferberi kesilmek zorunda kaldı” diyekonuştu.

“ÖNCELİKLE BİR MALİYET ÇALIŞMASI YAPTIK”

Uçuş öncesi ilk olarak maliyet çalışmaları yaptıklarını anlatan Özgökçe, şöyle devam etti:“ Öncelikle bir maliyet çalışması yaptık. Hem İran hem de Türkiye tarafındaki yer hizmetlerinin bize bir maliyeti olacaktı elbette. Biz sektörün içinde işi bilen bir ekiptik. Van Ferit Melen Havalimanında bize verilecek yer hizmetlerinden dolayı  3 bin 400 Euro fiyat alındı, İran’daki yer hizmetlerinin de fiyatlarını aldıktan sonra kişi başı koltuklara bir fiyat belirledik. Uçağın koltuklarını bin TL’ye sattık. 900 TL maliyetimizdi, 70 TL’sini acentelere komisyon veriyorduk ve 30 TL de yüklenici firmaya ayırdık. Nevruz süresince bu uçak tam bir ay karşılıklı 2 yönlü doluydu. Yer hizmetlerinden dolayı aldığımız faturalar yüzünden biz bu uçağı iptal etmek zorunda kaldık. İlk uçağımız bir gece parking yaptığı için 42 bin 607 Euro fatura kestiler, 2’inci uçağımız hiç bir hava muhalefeti, hiçbir gecikme yaşamadan geri döndü, ona da 5 bin 200 Euro fatura kesildi. Bize 3 bin 400 Euro fiyat vermişlerdi. Bu miktara itiraz ettik, bize bir ay sonra geri dönüş yaptılar, İran’a uygulanan ambargodan dolayı fatura miktarını indiremediklerini, düzeltme yapamadıklarını ve bunun ödenmesi gerektiğini dile getirdiler. Bizim İran’daki partnerimiz de dava açtı, bu faturaları da ödemedi, muhtemelen ödemeyecek de. Biz bu çalışmaların içine girerken, bu eforu sarf ederken, bu mücadeleleri verirken, boşuna yapmadık ama maalesef bizim bütün emeğimiz çöpe atıldı. Van-Tahran uçuşları bitti. Yüklenici firma 'ben 700 bin lirayı ödeyemem, bana verilen 3 bin 400 Euro’luk fiyata, ben 5 bin 200 Euro ödeyemem, bu uçağı kaldırıyorum, Türkiye’nin farklı şehirlerine uçuracağım' dedi ve şimdi alternatif pazarlar arıyor.”

“BU KABUL EDİLİR BİR DURUM DEĞİL”

Van uçuşlarının az olmasından ve firmaların  fahiş fiyat uygulamasından dolayı Van halkının mağruriyet yaşadığını söyleyen Özgökçe: “Bu şehir gerçekten bunu hak etmiyor. 2019 yılı içerisinde iç pazarda günlük 22-23 tane seferimiz vardı, 6 tane Ankara uçuşumuz vardı, şimdi ise bazı günler Ankara’ya tek uçuşumuz var, haftanın birkaç günüde 2 tane uçağımız var. 2019 yılına göre nüfusumuz arttı ama bizim uçak sefer sayılarımız düştü. Seçilmişlerimizden, şu ana kadar hiçbir destek görmedik, yani biz Van’da yaşayan bireyler bunu hak etmiyoruz. Bu kabul edilir bir durum değil. Bu şehrin sahipsizliğinden bu yapılıyor, bu şehrin siyasilerinin yokluğundan, çaresizliğinden, ellerinden geleni yapamamadıklarından...” ifadelerini kullandı.
Haber: Mehmet Selim KURT   
 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2022, 16:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER