Tunçdemir: Van-Trabzon uçak seferine sahip çıkmamız lazım

Anadolu Jet tarafından bugün Van-Trabzon arasında uçak seferleri başlatılacağını belirten Vangölü Havzası Turizm Derneği Başkanı Abdullah Tunçdemir, “Eğer bu uçuşlar iyi bir sonuç verirse yarın özel sektör de Van’a uçak bırakacak, bu iyi bir şey. Bir ilde bir hat açmak kolay değil, çok zordur, buna sevinmemiz lazım, sahiplenmemiz lazım.” dedi.

Tunçdemir: Van-Trabzon uçak seferine sahip çıkmamız lazım

Anadolu Jet’in Van - Trabzon uçak seferleri bugün itibariyle başlıyor.
Uçuşlar her hafta Salı ve Perşembe günleri olacak. Uçak saat 09.55’te Van’dan hareket edecek, 11.45’te de Trabzon’dan dönecek. Bilet fiyatları ise, 100 TL dolaylarında.

“YURTİÇİ TURLARI DESTEKLİYORUZ”

Türkiye’deki tüm illerde havaalanları olduğu için artık bundan böyle bölgesel uçuşların artacağına dikkat çeken Tunçdemir, “Biz dernek olarak ve Ayanıs Tur olarak yurt içi, yurt dışı bütün uçuşları destekliyoruz. İlimizde ne kadar uçuş olursa turizm o kadar gelişecek. Bu bölgesel bir uçuştur. Şu anda her ilde havaalanı var, bundan sonra bölgesel uçuşlar olacak. Bölgesel uçuş kısa mesafe yerlere uçak koymaktır. Şimdi biz Trabzon’a karayolu ile 10-12 saatte gidiyoruz, ama uçakla 45 dakikada gitmiş olacağız.” dedi. 

VAN-İSTANBUL KARŞILAŞTIRMASI 

Ermenistan - Türkiye ilişkilerinin düzelmesiyle birlikte Van için üçüncü bir pazarın oluşacağını ve Van’ın bölge devletlerine ve çevre illere hitap eden bir konuma geleceğini ifade eden Tunçdemir, şunları söyledi:
“Şimdi bu uçak seferi başlayınca Trabzon’a gitmek isteyen başka ülkeden iş insanları, turizmciler bir gün öncesinde Van’da toplanacak, sonra Trabzon’a gidecek. Burası bir üs haline gelecek. Van bir transit geçiş noktasıdır. Havayolu, karayolu, demiryolu, bütün hepsi mevcut. Nasıl ki İstanbul dünyaya hitap ediyorsa Van da komşu devletlere, illere hitap eden bir konumda. İran pazarı hazır, Kuzey Irak pazarı da yavaş yavaş geliyor, şimdi Ermenistan - Türkiye ilişkileri de iyiye gidiyor. Onlar da gelecek. Ermenistan kapısı da açılacak. Ermenistan kapısı da açılınca 3 pazar olur. Karabağ-Azebaycan-Nahçivan koridoru da açılır. Oradan gelecek olanlar Iğdır’dan Van’a, buradan da Trabzon’a gidecek, başka illere gidecek. Bunu az görmemek lazım. Turizmin yanında da ciddi bir ticaret hacmi de var. Sadece turizm gözüyle bakmamak lazım.”

“İLLER ARASI SEFERLER KAYBETTİRMEZ”

Trabzon’a uçak seferi yapılmasıyla İranlıların bundan böyle Trabzon’u tercih edeceği yönünde bazı yaklaşımların olduğunu belirten Tunçdemir, “İran ya da Irak pazarının diğer ülke pazarlarının Van’dan alınacağı gibi eleştiriler var, oysa yarın Trabzon’daki de buraya gelecek, Arap ülkelerinden ilk kez gelenler Van’ı tanımış olacak, Van’da da kalacaklar. Uçuşların zarardan ziyade tanıtım açışından faydası var. Biz isteriz ki Kayseri ve Antep uçuşları da olsun. Şu anda 5 ile uçuşlar var, Trabzon ile 6 olacak, biz isteriz ki daha fazla kente uçuşlar olsun. Eğer bu uçuşlar iyi bir sonuç verirse yarın özel sektör de Van’a uçak bırakacak, bu iyi bir şey. Bir ilde bir hat açmak kolay değil, çok zordur, buna sevinmemiz lazım, sahiplenmemiz lazım. İller arası seferler kaybettirmez, aksine kazandırır.” diye konuştu.

“ONLARI VAN’DA TUTMAK ELİMİZDE” 

Uçak seferlerinden rahatsızlık duymak yerine başka ülkelerden gelen turistleri Van’da tutmanın yollarını aramak gerektiğini aktaran Tunçdemir, şöyle dedi:
“İranlının gelip başka bir ili tercih edeceği söyleniyor, şimdi ben 25 yıldır İranlılarla iş yapıyorum. Onları iyi tanıyorum, siz ne yaparsanız yapın onlar karar verdikleri yere gidecekler, önünü alamazsınız, ama Van’da hizmet sektöründe, eğlence ve alışveriş sektöründe siz gerekli yatırımları yaptığınızda, koşulları uygun hale getirdiğinizde neden bir başka uzak ile gitsinler ki? Onları burada tutmak bizim elimizde, yapacağımız yatırımlarda, vereceğimiz hizmette.”

“UÇAKLARI TURLAR İÇİN KULLANAMIYORUZ” 

Van’daki uçak sayısının yetersizliğine de değinen Tunçdemir, şunları kaydetti:
“Şimdi Van’da uçak sayısı çok az. Uçak sayısının artması için çalışma yürütülmeli. Uçak sayısı artınca bilet fiyatı da düşer. Gidip orada konuşmak gerekiyor, uzak bir bölge olduğunu, turizm kenti olduğunu anlatmak gerekiyor. Şu andaki uçaklar zaten münferit yolcularla doluyor, turizm amaçlı grup için kullanırsan zaten uçak yok. Onun için bu lobi çalışması ile olur. Kentin dinamikleri Ankara’ya, İstanbul’a giderek bu lobiyi geliştirmeli. Bu konuşarak hal olacak bir iştir, mektup yazarak olmuyor.”

Özel Haber: Adil HARMANCI 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER