Temizlik yapıldı, kuraklığa dikkat çekildi

Van’ın Edremit İlçe Belediyesi, Van Gölü’nün kuraklığına dikkat çekmek amacıyla Van Gölü sahilinde temizlik çalışması yaptı.

Temizlik yapıldı, kuraklığa dikkat çekildi

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, başkan yardımcıları, çeşitli birim amirleri, belediye personeli ve gönüllü çevrecilerden oluşan ekip, Dönemeç Mahallesinde bulunan Dilkaya Sahilinde sahil boyunca suların çekilmesi sonucu ortaya çıkan çöpleri temizledi. Sabahın erken saatlerinde Başkan İsmail Say öncülüğünde bir araya gelen kurum personeli ve gönüllüler, temizlik çalışmalarına başladı. Katılımın yoğun olduğu etkinlikte toplanan çöpler kamyonetlere yüklenerek depolama alanına gönderildi.

“HEP BİRLİKTE TEMİZLİK YAPTIK”

Sahil temizliği sonrasında açıklamalarda bulunan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, suların çekilmesiyle temizlik yapma fırsatı bulduklarını belirterek:  “Edremit’e bağlı Dilkaya sahilinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından koruma altına alınan Dönemeç deltasındayız. Karşımızda Artos Dağı, arkamızda Van Gölü ve Süphan Dağı'nın olduğu, Allah’ın doğal güzelliklerini bir arada buluşturduğu Dilkaya sahilindeyiz. Bir süre önce fotoğrafçı arkadaşlarımızın dikkat çekmesiyle biraz ilerde bulunan bir batık tekne olması ve bu teknenin fotoğraf severlerin uğrak yerinden olmasından dolayı burada bir keşif yaptık. Keşfin sonucunda Van Gölünün ne kadar çekildiğini hep beraber gözlemledik. Hem bu acı tabloyu hem de suyun çekilmesini fırsat bilip, bütün birimdeki arkadaşlarımızla, çevreci gönüllü arkadaşlarımızla ve siz basın mensubu arkadaşlarımızla hep birlikte temizlik yaptık. Bir taraftan denizin dibini temizledik suyun geri çekilmesiyle, bir taraftan da yeni fotoğraf sanatçılarımızın, doğa severlerin hizmetine sunduğumuz yeni tekneyi sizler ele buluşturacağız. Bizler de, bizden sonraki kuşaklara bu mirası inşallah Edremit Belediyesi olarak bırakmaya niyetindeyiz. Başta gönüllü olan çevreci arkadaşlara ve siz değerli basın mensuplarına teşekkür ederiz” diye konuştu.

“TEKNE, FOTOĞRAF SEVERLERİN HİZMETİNDE OLACAK”

Sahil temizliği sonrası Başkan Say ve beraberindeki Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel ve çevreciler, suların çekilmesiyle ortaya çıkan ve sahipleri tarafından kaldırılan batık teknenin yerine yeni konulan tekneyi inceledi. Başkan Say, burada da yaptığı açıklamada, önceki batık tekneyle aynı özelliklere sahip olan yeni teknenin de fotoğraf sanatçılarının hizmetinde olduğunu kaydetti. Başkan Say: “Daha önce burada bulunan batık bir teknenin bulunduğu yer fotoğraf severlerin uğrak yeriydi. Bir taraftan Artos Dağı bir taraftan Van Gölü ve Süphan Dağı’nın olması sürekli  fotoğraflanıyordu ve biz de bu tekneyi yerine getirdik. Bugünden itibaren bu tekne fotoğraf severlerin hizmetinde olacak. Dilkaya, fotoğrafla uğraşan doğasever kardeşlerimizin uğraması gereken bir yer. Dönemeç Deltasıyla, gölü ile Artos Dağı ve Süphan Dağı ile doğa güzelliğinin aynı anda görüldüğü Van Gölü sahiline sıfır olan bir köyümüzdür. Biz de önümüzdeki bahar itibari ile güzel bir sosyal aktivite, bir tesis hazırlayacağız. Hem köyümüzün halkının faydalanacağı hem de buraya gelen misafirlerin faydalanacağı bir tesis kazandıracağız” şeklinde konuştu.

Haber: M. Selim KURT

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER