Tandır Yanıkları Çalıştay Raporu açıklandı

Van’da S.B.Ü. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından 5-6 Haziran tarihleri arasında tandır yanıklarıyla ilgili olarak ‘Yanık Sempozyumu’ adı altında gerçekleştirilen çalıştayın sonuç raporu açıklandı. Raporu açıklayan Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sebahattin Çelik, amaçlarının tandırı ortadan kaldırmak olmadığını, yaşanan sorunlara dikkat çekmek olduğunu söyledi.

Tandır Yanıkları Çalıştay Raporu açıklandı

S.B.Ü. Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından DAKA ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin desteği ile Van’ın tüm ilçelerini içine alan tandır problemleriyle ilgili olarak 6 ay süren bir araştırma gerçekleştirildi.
Araştırma ile ilgili olarak 5-6 Haziran tarihleri arasında da akademisyenlerin ve araştırmacıların katılımı ile Tandır Yanıkları Çalıştayı adı altında sempozyum gerçekleştirildi.

 

RAPOR OLUŞTURULDU

Gerçekleştirilen sempozyum ardından saha araştırmasını da içine alan geniş bir rapor hazırlandı.
Rapor, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sebahattin Çelik tarafından hastanenin Erek Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. 

 

TÜRKİYE’DE OLMAYAN BİR ARAŞTIRMA

Yapılan çalışmaya dair bilgi veren Başhekim Doç. Dr. Sebahattin Çelik, tandır yanıklarıyla ilgili yapılan çalışmanın sistemli bir çalışma olduğunu, Türkiye ve dünyada bu tür çalışmanın bir ilk olduğunu söyledi.
Çalışmanın, alınan yasal izinle yürütüldüğünü belirten Doç. Dr. Çelik, 6 aylık bir saha çalışması yürüttüklerini ifade etti.
Doç. Dr. Çelik, Van ve ilçelerinde bulunan toplam 691 muhtara ulaşmaya çalıştıklarını, 585 muhtara ulaşarak sordukları 10 soru üzerinden yüzde 80 oranında bir saha araştırması gerçekleştirdiklerini belirtti. 

 

KULLANILAN METODOLOJİ

Çalıştaya dair izlenen yola ilişkin bilgi veren Doç. Dr. Çelik, yöntem olarak yanıkla ilgili hastanenin verilerini, saha çalışmasını ve tandır dumanı kimyasal analizini baz aldıklarını söyledi. 
Yapılan saha çalışması sayesinde yüksek bir doğruluk payı ile Van’daki tandır sayısına da ulaştıklarını belirten Doç. Dr. Çelik, “Bu rakamın 104 bin 735 olduğunu tespit ettik. Bu kadar olduğunu tahmin etmiyorduk, ama meğer yüz binin üzerinde tandır varmış. Sadece kırsalda değil, kentte de çok sayıda olduğunu gördük. Tandır en fazla son yıllarda en çok göç alan Bostaniçi Mahallemizde var, ardından da Erciş ilçemiz geliyor” dedi.

 

EN ÇOK YANIK VAKASI OLAN İLÇE

Raporda, yanık vakalarının yaşandığı bölgelere dair de bilgiler yer alıyor. 
Doç. Dr. Çelik, Çatak ilçesinde en fazla yanık vakası olduğunu, yanıkların da en çok haşlanma şeklinde olduğunu ifade etti.  

 

TEZEK DAHA MAKUL

Kırsal kesimde tandırda daha çok tezek kullanıldığını, kentte ise odunun tercih edildiğini tespit ettiklerini anlatan Doç. Dr. Çelik, en çok tezek kullanan ilçelerin başında Özlap’in geldiğini söyledi.
Tandır dumanı ile yemek borusu kanseri, KOAH, akciğer gibi hastalıkların ortaya çıktığını belirten Doç. Dr. Çelik, yapılan analizlerde kanserojen açısından tezeğin odundan daha az zarar verdiğini tespit ettiklerini kaydetti.

 

ARAŞTIRMANIN AMACI

Sahada yaptıkları araştırma sırasında tandır geleneği konusunda kafalarında negatif bir düşünce olmadığını belirten Doç. Dr. Çelik, “Amacımız tandırı ortadan kaldırmak için böyle bir çalışma yapmak değildi, biz böyle bir sorunun yaşandığını göstermek ve duyurmak istedik. Çare üretmek için bu araştırmayı yaptık. Çalıştayla bunu amaçladık. Mesela örnek tandırlar yapılabilir. Topluma örnek de olur. Yine bu çalışmayla tezeğin odundan daha zararsız olduğu ortaya konuldu. Bizim bu çalışmayla bir diğer amacımız insanlar yanmasın, hasta olmasın.” diye konuştu.

 

“YÖNETİCİLERİ BİLGİLENDİRMEK İSTEDİK”

Çalıştayın belli bir akademik ve yönetim birimlerinin katılmasıyla yapılmasının nedenini açıklayan Doç. Dr. Çelik, şunları söyledi:
“Çünkü biz yaşanan sorunun önce yönetici kesim tarafından bilinmesini istedik. Onlar böyle bir sorun hakkında bilgi sahibi olacak ve daha sonra ne yapmaları gerekiyorsa ona göre adımını atacak. Eğer biz bu çalıştayı sorunu yaşayanla yapsaydık bir anlamı olmazdı, önce yöneticiler duysun istedik. Bu tür çalışmalar Halk Sağlığı ve üniversiteler tarafından yapılmalı. Sadece Van’da tandır yok, Erzurum’da var, Diyarbakır’da var, birçok ilde var. O nedenle diğer illeri de içine alan bir proje geliştirilebilir.”

 

KADINLAR NEDEN TANDIRA DÜŞÜYOR?

Raporda, en fazla kadınların tandıra düştüğü belirtildi. 
Kadınlarla birlikte tandır başında bulunan erkek çocukların da zaman zaman sorun yaşadığını belirten Doç. Dr. Çelik, yüzde 98 oranında kadınların zarar gördüğünü ifade etti.
Tandıra düşme olayının da kadınların başka işlerinden dolayı pratik hareket etmek zorunda kalmaları, tandıra düşen ekmeği çıkarmak istemeleri ve ekmek pişirme işleminin sonlarına doğru tansiyon düşmesi gibi yaşanan direnç kaybı sonucunda olduğu kaydedildi.  
Haber: Adil HARMANCI

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2021, 09:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER