Sulama kanalları temizlendi

Van Büyükşehir Belediyesi, Tuşba İlçesinin kırsal kesimlerinde yürüttüğü tarımsal hizmetlere devam ettiğini bildirdi. Yürütülen çalışmalarda, atıl durumda bulunan sulama kanalları temizlenirken, ulaşıma elverişsiz arazi yolları da yenilendi.

Sulama kanalları temizlendi

Van’ın merkez Tuşba ilçesinde tarım ve hayvancılığın gelişmesine yönelik Büyükşehir Belediyesinin çiftçiyi destekleme çalışmalarının aralıksız sürdüğü belirtildi. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığını tarafından kısa süre önce başlayan tarımsal sezon ile birlikte Tuşba ilçesinde 28 mahallede çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığı aktarıldı.
İlçede tarım arazilerine suyun ulaşmadığı, atıl durumdaki toplam 36 kilometre uzunluğundaki toprak sulama kanalları temizlenirken, yine atıl durumdaki 12 gölet de onarıldı. Çalışmalar kapsamında yeni 5 su bendi yapılırken, çiftçilerin arazilerine ulaşmakta güçlük çektiği toplam 90 kilometre yayla yolunda da reglaj çalışması tamamlandı. 
Son olarak Satıbey ve Yemlice mahallelerinde atıl durumdaki kanalları temizleyen Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin arazilerine suyun akışını sağladı. 
Sulama kanalarının hasarlı ve çamurlu olmasından ötürü suyun akışının sağlanmadığını ifade eden mahalle muhtarı Fesih Erginyürek, suyu sağlıklı bir şekilde mahalleye ulaştıran projeden ötürü emeği geçenlere teşekkür etti. 
Öte yandan Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığınca, Çitören mahallesinde elektriğin ulaşmadığı arazilerde güneş enerjisi ile Hayvan İçme Suyu (HİS) sondaj çalışmalarının da sürdürüldüğü kaydedildi. 
/ Prestij Haber Merkezi
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER