SP Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman: 'Sorunlara çözüm bulma noktasında yoğun çalışma içerisindeyiz'

Saadet Partisi (SP) Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Van’da yerel ve yaygın basın mensupları ile bir araya gelerek çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

SP Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman: 'Sorunlara çözüm bulma noktasında yoğun çalışma içerisindeyiz'

Milletvekili Karaduman: “Şuanda ülkenin, içerisinden geçtiği süreç itibari ile ciddi endişelerimiz ve ciddi kaygılarımız söz konusu. Ekonomiden eğitime, dış politikadan özellikle sosyal meselelere kadar çözüm bekleyen ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğumuz bir zaman dilimi içerisinde Saadet Partimiz, Milli Görüş Hareketinin bugün 52’inci yılında yine tek temsilcisi. Partimiz ülkenin asıl sorunlarını konuşabilmek, ülkenin asıl meselelerini gündeme getirebilmek ve Türkiye’de Van’dan Edirne’ye, Adana’dan Trabzon’a bütün illerimizde yaşanan sorunlara çözüm bulma noktasında çok ciddi ve çok yoğun çalışma içerisindedir” ifadelerini kullandı.
Van’da bir otelde düzenlenen toplantıya Saadet Partisi (SP) Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman, eski Refah Partisi Van Milletvekili ve GİK üyesi Fethullah Erbaş, SP Van İl Başkanı Özay İlhan ve yönetim kurulu üyeleri ile yerel ve yaygın basın mensupları katıldı. Toplantıda Saadet Partisi tarafından ülke genelinde başlatılan ‘geçim ittifakı kampanyası’ çerçevesinde yapılan çalışmalar ve ülke ekonomisi ele alındı. 
Milli Görüş Hareketi olarak her zaman Van’a sahip çıktıklarını belirten SP Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman: “Milli Görüş Hareketinin iktidardan düşürüldüğü zamandan bugüne kadar Van kaderine terk edilmiş durumdadır. Saadet Partisi Genel Merkezi olarak Van’ın sorunları ile problemleri ile çok yakın ve ciddi bir şekilde ilgileniyor ve çalışıyoruz” dedi.

 

“YAPICI SİYASET ANLAYIŞIMIZI DEVAM ETTİRİYORUZ”

Parti politikaları hakkında açıklamalarda bulunan Saadet Partisi (SP) Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman: “81 il ve 970’i aşan ilçede Saadet Partisi olarak sahada, arazide il, ilçe ve mahalle teşkilatlarımızla birlikte insanlarımıza ulaşmak, sorunlarını dinlemek ve çözüm bulmak, çözümleri ortaya koymak adına yapıcı siyaset anlayışımızı devam ettiriyoruz. Ve bugün özellikle pandeminin de getirmiş olduğu etkenlerden dolayı insanlarımızın asıl derdi ve sorunu geçim sorunu olmuştur. Ne yazık ki insanlarımız geçim derdi ile boğuşurken, insanlarımızın önemli bir kısmı evine ekmek götüremezken, siyasetin gündemi bir taraftan erken seçim tartışmaları diğer taraftan ittifak tartışmaları yani suni meseleler üzerinden, yapay gündemler üzerinden, ülkemizin asıl sorun ve problemlerinin üzerini örtecek bir takım gündemlerle karşı karşıya kalıyoruz. Dolayısı ile biz de Saadet Partisi olarak ülkemizin asıl meselesi ‘seçim değil geçimdir’ diyoruz, bu çerçevede tüm Türkiye genelinde sayın genel başkanımızın öncülüğünde ‘geçim ittifakı kampanyası’ başlattık. Türkiye’nin her yerinde geçim derdini gündeme getirmek, insanlarımızın asıl sorunlarını kamuoyuna taşıyabilme noktasında ve buna çözüm önerilerimizi, reçetelerimizi de ortaya koymak üzere Türkiye genelinde ‘geçim ittifakı kampanyası’ başlatmış olduk. Bu geçim ittifakı kampanyası çalışması ile vatandaşlarımızı ziyaret ediyoruz, esnaflarımızla bir araya geliyoruz, çiftçilerimizle bir araya geliyoruz. Bu bir araya gelmelerde kendilerini dinlemek, sorunlarını-problemlerini dinlemek ve özellikle iktidara yol gösterici bir ortamı oluşturabilmek, iktidarı doğruya yönlendirmek, bu çalışmalarla ilgili yaşanan sorunların çözümü için katkı sağlamak üzere bütün Türkiye satında yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Bugün ekonomide ciddi sorunlarla karşı karşıyayız ve ekonomide yaşanan bu sorunları sadece pandemi ile açıklamak bugüne kadar yapılan yanlış uygulamaları görmemek anlamına gelecektir…” şeklinde konuştu. 

 

“KENTLERDE İŞSİZLİK ORDUSU OLUŞTURULDU”
“Türkiye’de 1986 yılından 2004 yılına kadar 8 milyarlık bir özelleştirme yapılmışken, son 14-15 yılda 60 milyar liranın üzerinde bir özelleştirme yapıldı” diyen Milletvekili Karaduman: “Ülkede üretime dayalı bütün fabrikalar elden çıkarılmış, bunun yerini millet bahçeleri, yollar, köprüler ve tüneller almıştır. Elbette ki biz buna karşı değiliz ama bunlar yapılırken fabrikaları satarsanız o zaman bu ülkenin geleceğini ciddi bir şekilde tehdit edilebilir hale getirmiş olursunuz. Milli Görüş Partilerinin Van’a kazandırmış olduğu şeker fabrikaları, yem fabrikası, süt, yün iplik ve ayakkabı fabrikaları yine aynı şekilde OSB’de yüzlerce büyük işletmenin yer aldığı, bugün bu tesislerde 100 binlerce insanımızın ekmek yediği bir ortamdan gelinen nokta itibari ile nüfus daha da artmasına karşılık bu fabrikaların kahir ekseriyeti satılmış, Van’ımız ve ülkemiz büyük bir işsizliğe mahkûm edilmiştir. Bugün verilere baktığımız zaman işletilen bu ekonomik sistemden dolayı Türkiye genelinde her 3 gençten 1’inin işsiz olarak kayda geçtiği bir işsizlik faturası ile karşı karşıyayız. Özellikle Van’a baktığımızda işsizliğin Türkiye ortalamasının daha da üzerinde olduğunu görüyoruz. Niçin? 10 yıl önce Van’da şehir merkezi nüfusun yüzde 30’unu, taşra ise nüfusun yüzde 70’ini oluşturuyordu. Ama 10 yıl sonra bugün şehir merkezi nüfusun yüzde 70’ini, taşralar nüfusun yüzde 30’unu oluşturuyor. Çiftçiler toprağı ektiklerinde kazançlı çıkamadıkları için, yanlış tarım politikaları ile zarar ettirildiği için köylülerimizin tamamı köylerini, evlerini terk etmek suretiyle kentlere yerleştiler ve kentlerde devasa bir işsizlik ordusu oluşturuldu” ifadelerini kullandı.

 

“DEVLETİMİZİN ZARAR ETTİRİLMESİNE KARŞIYIZ”

Yap, işlet, devret modeli ile yapılan yatırımlara değinen ve eleştirilerini sıralayan SP Milletvekili Karaduman: “Biz devletimizin zarar ettirilmesine karşıyız. Biz ülkede insanlarımız kıt kanaat geçinirken bunu kabul edebilmemiz elbette mümkün değildir. Bir ülke ayağa kalkacaksa, işsizliği ortadan kaldıracak adımları atması gerekir, istihdam alanlarının açılması gerekir. Bunun için üretime dayalı, ihracata dayalı, faizsiz bir ekonomik anlayışa dayalı, hakça paylaşıma, gelir dağılımında adalete dayalı bir anlayış ekonomide tatbik edilmeden, bugün yaşadığımız sorunlardan kurtulabilmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

 

“ESNAFLARIMIZ ÇÖZÜM BEKLİYOR”

SP Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman, açıklamalarını şu ifadeleri kullanarak tamamladı; “Bugün gelinen nokta itibari ile üniversite diplomaları birer işsizlik sertifikası haline getirilmiştir. Ve ne yazık ki bugün özellikle esnaflarımız yaşanan bu sorunlardan en ciddi payı alıyor. Pandemi sürecinin de etkisi ile birlikte Van’da 15 aydır Kapıköy Sınır Kapısı’nın kapalı olmasından dolayı esnaflarımız perişan halde çözüm bekliyor…”
Haber: M. Selim KURT

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2021, 09:15

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER