Sel felaketinde görev alanlara teşekkür belgesi verildi

Karadeniz bölgesinde meydana gelen sel felaketinde, Van’dan giderek maddi ve manevi görev alanlara teşekkür belgesi verildi. Van Valisi ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, konuya bireysel bakmadıklarını, Van adına bir sorumluluğun yerine getirildiğini söyledi.

Sel felaketinde görev alanlara teşekkür belgesi verildi

AFAD İl Müdürlüğü’nde düzenlenen programda Karadeniz bölgesindeki sel afetinde Van’dan giderek maddi ve manevi görev alan Kamu ve STK personeline Teşekkür Belgesi verildi.

 

2011 DEPREMİNİ HATIRLATTI

Programda konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, 2011 yılında Van’da meydana gelen depremde yapılan yardımları hatırlatarak şunları söyledi:
“Ülkemizde önce yangınlarla Ege ve Akdeniz’de bir afet yaşandı. Karadeniz bölgesinde iklim değişikliğine bağlı olarak yağan aşırı yağışlardan dolayı ciddi bir afetle hem insanlarımızı kaybettik hem şehirler, köyler ciddi zarar gördü. Ve o dönemde 2011’deki Van depreminde nasıl bütün Türkiye bizim yardımımıza koştuysa Van da o bölgenin yardımına koştu. Hem Arhavi’deki selde olsun, Kastamonu bölgesindeki selde olsun, Antalya’daki yangında olsun ekiplerimiz bölgeye gittiler, fiilen çalışan arkadaşlarımız oldu. Belediyelerimizin araçları bölgeye gitti. Arama kurtarma ekiplerimiz bölgeye gitti. Meslek odalarımız, kaymakamlarımız, belediyelerimiz 'acılar paylaştıkça hafifler' düşüncesiyle bölgenin yanında olduğumuzu gösterdik. Hem vatandaşlarımızın hem kurumlarımızın sağladıkları yardımları da bölgeye ulaştırdık.”

 

TEŞEKKÜR VE ŞÜKRAN BELGESİ

Afette çalışmalara katılanlara İçişileri Bakanlığından gelen birer belge sunacaklarını belirten Vali Bilmez, şöyle devam etti:
“Bugün, o arama kurtarma faaliyetinde bulunan arkadaşlarımıza bir teşekkür belgesi, yine kampanyaya destek veren buradaki meslek kuruluşlarına, kurum ve meslek odalarımıza Van Valiliği olarak şükranımızı ifade eden bir belge sunuyoruz. Bir iyilik yaparken bizim mantığımız bir elin verip diğer elin görmemesi. Ama böyle güzel işleri yapan insanların da takdir edilmeye değer olduğunu biliyoruz. Bugün onun için hem basına bilgi vermek hem de bölgede bizzat çalışanlara sayın Bakanımızın teşekkür belgelerini sunmak, hem de bu yardım kampanyasına destek veren kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza, meslek odalarımıza, iş insanlarımıza şükranlarımızı ifade eden bir belgeyi takdim ediyoruz.”

 

“VAN ADINA YAPILDI”

Çalışmalara katkı sunmaya bireysel gözle bakılamayacağını, yapılan çalışmaların Van adına olduğunu ifade eden Vali Bilmez, şunları kaydetti:
“Çünkü bu yardımlar gidince tırlarımızın üzerinde sadece Van yazıyordu. ‘Van sizinledir’ diye. Yani bir kurumun değil bölgemizin, insanlarımızın adına bu yardım yapıldı. Bazı işlerde toplumun bir kısmı sorumluluğunu yerine getirince toplumun diğer kesiminin üzerindeki sorumluluk da kalkıyor. Cenaze gibi, bir cenaze yerde kalırsa bütün insanlar dinen sorumludur. Ama bazıları gidip o cenazeyi kaldırınca o bölgedeki tüm insanlar o sorumluluktan kurtulur. Onun için burada yardıma koşanlar Van adına koştular. Bir ulus olduğumuz, bir millet olduğumuzu, aynı bayrağın altında yaşadığımızı, kardeş olduğumuzu burada  bu yardımı yapanlar bunu Karadenizliye, Egeliye, dünyaya da gösterdi. 2011 depreminde Türkiye’nin dört bir yanından Van’a yardımlar geldi ama en anlamlı yardım Trabzonlu bir çocuğun kumbarasındaki 61 lirayı Van’a göndermesiydi. Burada önemli olan o sıkıntıyı paylaşabilmektir. Ben her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hem sayın Bakanımız adına hem valiliğimiz adına. Kurumlarımıza, kurum yöneticilerimize iş insanlarımızın hepsine teşekkür ediyorum.”
Yapılan konuşmanın ardından afetlerdeki çalışmalara katılanlara ve STK temsilcilerine belgeleri verildi. Haber: Adil HARMANCI

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2021, 16:37

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER