Sarıgül'den Van temasları

Türkiye Değişim Partisi (TDP)  Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, bir dizi ziyaretlerde bulunmak amacıyla beraberinde Genel Başkan yardımcıları Av. Ebubekir Elmalı, Zeynel Abidin Aktay, Hüseyin Güzel ve Şefika Keskin ile birlikte Van’a geldi. Van İl Başkanı Vural Bayri ve il yönetimi tarafından Van Ferit Melen Havalimanında karşılanan Sarıgül, daha sonra yerel ve yaygın basın mensupları ile bir araya geldi.

Sarıgül'den Van temasları

Bak Hele Bak Kahvaltı Salonunda basın mensupları ile gerçekleşen toplantıda konuşan Sarıgül, başta ülke ekonomisi olmak üzere yerel konulara değindi. Sarıgül, Van'ın sorunlarına vakıf olduğunu belirterek; “Biz Van’ı yeni keşfedenlerden, Van’ı seçimlerde hatırlayanlardan değiliz. Van’ın bütün sorunlarını biliyorum.” dedi.

“VAN, BENİM İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ”

Türkiye Değişim Partisi (TDP)  Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “Medeniyetlerin beşiği kültür şehri Van’ımızda olmaktan birkez daha son derece gururluyum. Van benim için son derece önemli, Van'ın bizim tarihimizde son derece büyük yeri var. O nedenle depremde sabah 05.00’de Van’a gelmiştim, Van’daki o acıyı, o sıkıntıyı buradaki bütün yurttaşlarımla beraber yaşamıştım” diye kaydetti. 
Öğretmenler Gününü de kutlayan Sarıgül: “Bize yol gösteren, ışık tutan, bize geleceği hazırlayan bütün öğretmenlerimin, bütün meslektaşlarımın ‘Öğretmenler Günü’nü saygıyla, sevgiyle kutluyorum. Öğretmen mutsuzsa, öğretmen sıkıntı içerisinde çalışıyorsa, eğitim ve öğretimde başarılı olamayız. Türkiye Değişim Partisi (TDP) iktidarında, öğretmen maaşlarını şu an ki rakamla 10 bin lira olan yoksulluk sınırının üstüne çıkaracağız. Atanamayan öğretmenlerin hepsini bir yıl içinde atayacağız. Öğretmenlerimize verilen eğitim ödeneğini bir maaş tutarına yükselteceğiz” ifadelerini kullandı.

“DEĞİŞMEK ZORUNDAYIZ”

Ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik duruma değinen Sarıgül, halkın alım gücünün yükselen faiz ve dolar kurundan dolayı eridiğine vurgu yaparak, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi.
Sarıgül; “Buradan hükümete çağrı yapıyorum, ekonomik gerçeklere ters düşerek aldığınız kararlarla ülkemizi yönetemezsiniz. Teşhisiniz o kadar yanlış ki, tedaviniz doğru olamaz. Ülkeyi yanlış bilgilerinizle, inatla yönetemezsiniz” diyerek; “Faiz indirimiyle dolar kurunu yükselterek, ithalatı kısıp, cari açığı metazori düşüremezsiniz. Ekonomi hayatın gerçeklerinden ayrı olamaz, lütfen hatalarınızdan dönün ve milletimize artık bu kadar bedel ödetmeyin. Türkiye Değişim Partisi olarak hedefimiz ekonomik yönden sorunlarından kurtulmuş, hukukun üstünlüğüne dayanan özgür ve demokratik bir ülkeyi, birlikte yeniden inşa etmektir. Bunun için üç temel yapıya ihtiyacımız var: Tarafsız Cumhurbaşkanı, güçlü parlamenter rejim ve bağımsız yargı. Değişmek zorundayız, her açıdan değişmek zorundayız. ülkemiz için, geleceğimiz için, çocuklarımız için değişmeliyiz” şeklinde konuştu.

“VAN’IN BÜTÜN SORUNLARINI BİLİYORUM”

Van’ın sorunlarını bildiğini dile getiren TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül: “Biz Van’ı yeni keşfedenlerden, Van’ı seçimlerde hatırlayanlardan değiliz. Van’ın bütün sorunlarını biliyorum. Van çevre yolunu 10 yıldır bitiremediler. Van, en çok göçmen barındıran şehirlerden birisi oldu. Van’da işsizlik zaten had safhada, Van’da herkese yetecek iş yok, aş yok. Van’ın sırtına göçmenleri yüklemek insafsızlıktır. Van’da göl var, tarih var, kültür var. Van, turizme müsait, hayvancılığa müsait, tarıma bağlı sanayileşmeye müsait ama bunları yapan yok, kim yapacak bunları? Milletvekilleri yapacak. Peki, milletvekilleri ne yapıyor? İktidardakiler, ya müdür ataması yapıyorlar, ya da müdürleri görevden alıyorlar. Neden biliyor musunuz? Milletin derdi, onların derdi değil de ondan. Terk dertleri yeniden milletvekili olmak. İki partinin milletvekilleri, Van’a fabrika kurulsun, Van’a turistik tesis açılsın, Van’a tarım ve hayvancılık projeleri yapılsın, bölgede bir serbest bölge kurulsun, İran’la sınır ticareti artsın, Van’ın bir şehir stadı olsun, diye uğraşacaklarına birbirleriyle uğraşıyorlar. Neden biliyor musunuz? Bölgeyi tapulu arazileri sanıyorlar! Vanlının oyunu ceplerinde görüyorlar da ondan” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’Yİ, BARIŞA BARIŞA DEĞİŞTİRECEĞİZ”

“Bir ülkede yaşayan tüm etnik kökenlerin kendi kültürlerini yaşama hakkına sahip olduğunu” söyleyen Sarıgül, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Bir yerde bir sorun varsa, bu sorunun adını koymaktan ve bu sorunu çözmekten korkmayacak tek parti biziz. Biz kimlikler üzerinden değil, projeler üzerinden siyaset yapıyoruz. TDP, barışı, özgürlüğü, demokrasiyi, insan haklarını, bireyin mutluluğunu, kültürlerin barış içerisinde yaşamasını savunanların partisidir. Bize göre her işin başı barıştır. Barışın olduğu yerde huzur vardır. Onun için Türkiye’yi barışa barışa büyüteceğiz, Türkiye’yi barışa barışa değiştireceğiz diyoruz. Bir Kürt yurttaşımız, Kürt gibi yaşamak istiyorsa, bunun kime ne zararı var? Bir Alevi yurttaşımız, Alevi gibi yaşamak istiyorsa bunun kime ne zararı var? Bir Süryani yurttaşımız, Süryani gibi yaşamak istiyorsa, bunun kime ne zararı var? Ülkemizi korkulardan ve korkutanlardan kurtarmamız lazım. Bırakın herkes kendi kimliğini serbestçe ifade etsin, bırakın herkes kendi inanç, kültür ve geleneklerine uygun yaşasın. Bırakın herkes düşüncesini özgürce dile getirsin. Bunun şartlarını sağlayacak olan parti, TDP’dir. Bunu sağlamak için; önce devletin zihniyetini değiştireceğiz. Bizim iktidarımızda devlet tarafsız olacak, bir yurttaşını bir diğerine tercih etmeyecek. Bizim iktidarımızda devlet adil olacak, vicdanlı, şefkatli ve merhametli olacak. Bizim iktidarımızda, devlet elindeki yetkileri, yerel yönetimlerle paylaşmaktan korkmayacak.”

“EN ÖNEMLİ SORUNUMUZ İŞSİZLİK VE YOKSULLUKTUR”

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “Sanayi alt yapısını geliştirmek ve işsizlik sorununu ortadan kaldırmak devletin görevidir” diyerek; “En önemli sorunumuz, işsizlik ve yoksulluktur. Bölge hayvancılığa uygunsa hayvancılık, tarıma uygunsa tarım, turizme uygunsa turizmle ilgili, işletmeler, tesisler ve fabrikalar devlet tarafından yapılacak. Organize Sanayi ve Küçük Sanayi Bölgeleri kurulacak. Organize Sanayi Bölgelerinde Mesleki Eğitim Liseleri, Meslek Yüksekokulları açılacak. Bunları gerçekleştirmek kaynak meselesi değildi,  samimiyet ve vicdan meselesidir. Allah’ım bunları gerçekleştirmeyi inşallah bize nasip edecek. Hepimiz bu ülkenin insanıyız, bu toprakların çocuğuyuz, farklı partilere oy verebiliriz, farklı kökenlerden gelebiliriz, farklı inançlara sahip olabiliriz ama bu ülke hepimizin, kimsenin kimseden fazla hak sahipliği ve üstünlüğü yoktur. Bu devlet, Edirnelinin de devletidir, Vanlının da devletidir. Hiç kimse merak etmesin; Edirne’den Hakkâri’ye, Van’dan Muğla’ya kadar herkesin karnının doyduğu, zengin ve bereketli bir vatan sofrası hak ve özgürlük dolu, bir demokrasi sofrası kuracağız. Hepimiz bu sofraya oturacak, ekmeğimizi kardeşçe, hakça, adilce bölüşeceğiz. Demokrasi sofrasında, barış içinde yaşayacağız.”
Burada yaptığı basın açıklamasından sonra ayrılan TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül ve beraberindekiler, daha sonra Van Şişli Öğretmenevine geçti. Sarıgül, Van programı kapsamında çeşitli ziyaretlerde bulunacak.

Haber: M. Selim KURT
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER