PERDER, YYÜ’deki ihaleyi eleştirdi

Perakendeciler Derneği (PERDER) Van Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (Van YYÜ) hizmet verecek marketle ilgili ihale şartlarının yerel marketlerin ihaleye katılabilmesini engellediğini iddia ederek, durumu eleştirdi.

PERDER, YYÜ’deki ihaleyi eleştirdi

Van YYÜ’de hizmet verecek marketin ihale şartnamesine, “yurt genelinde en az 10 ilde faaliyet gösterdiğine dair kanıtlayıcı belge” şartının konduğunu ileri süren Perder, bu durumun, yerel marketlerin ihaleye girmesini engellediğini dile getirdi. 
PERDER Van Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, üniversite yetkilileriyle yapılan görüşmede sonuç alınamadığı kaydedilerek, “İhale şartnamesinde market işletmesi ihalesi için yurt genelinde en az 10 ilde faaliyet gösterdiğine dair kanıtlayıcı belgenin olması, market işletmesi ihalesi için haftanın 7 günü günlük soğuk zincir ürünleri ve taze sebze-meyve sevkiyatı yapabilmesi için Van il sınırları içerisinde soğuk hava deposunun aktif şekilde bulunduğunu kanıtlayıcı belgenin olması gibi şartlar yer almıştır. Şartnamede yer alan bu iki madde dikkate alındığında ilk maddeye göre sadece zincir marketler ihaleye girebiliyor. Bundan dolayı ihaleye tek firmanın girebileceğini dile getirdik, nitekim ihaleye tek firma girdi ve ihaleyi aldı. Şehrimizin üniversitesinde hizmet verecek bir marketin ihalesine yerel marketler olarak giremedik. İhale illaki Van’dan bir işletmeciye verilsin demiyoruz ancak öyle bir ihale şartnamesi hazırlanmış ki sadece zincir marketlerin ihaleye girmesi anlamına geliyor. Oysa, Van’da üniversitemizde hizmet verebilecek kapasitede yerel büyük marketlerimizin de olduğu bilinmektedir. İhale şartnamesi, büyük kapasitede olan yerel ve ulusal marketlerin ihaleye girebileceği şekilde hazırlanmalıydı. PERDER heyeti olarak, Van YYÜ yetkilileri ile görüşmelerimizi gerçekleştirdik ve Van’daki yerel marketlerin de ihaleye girebilmesi için ihale şartnamesinin yeniden düzenlenmesini talep ettik ancak maalesef bu talebimiz dikkate alınmadı. Van PERDER olarak bu konu hakkında hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz.” ifadelerine yer verildi.
Haber: M. Selim KURT
 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2022, 16:17

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER