Özgökçe: Çiftçi için hem borç ödeme hem de ekin zamanı geldi

Van Tuşba Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özgökçe, kuraklık nedeniyle çiftçilerin bu yıl yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek, “Çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifine, Ziraat Bankasına, kamu ve özel bankalara olan borcunu Eylül ayında ödemesi gerekiyor. Bunun üzerine bir de ekim zamanı geldi. Bu nedenle çiftçiye verilen kuraklık desteğinin bir an önce yapılması ve erteleneceği sözü verilen borçların ertelenmesi konusunun netleştirilmesi gerekiyor” dedi.

Özgökçe: Çiftçi için hem borç ödeme hem de ekin zamanı geldi

Van’da bu yıl mevsim normallerinin üzerinde yaşanan kuraklık nedeniyle özellikle sulama suyu konusunda sorunların olduğu tarımsal bölgelerde ekinde ciddi bir verim kaybı ortaya çıktı.
Bazı bölgelerde ekinler biçerdöverler tarafından biçilemez oranında kısa ve cılız kaldı. Çoğu çiftçinin ekini tarlada kaldı. 

“KREDİ BORCU ÖDEME ZAMANI GELDİ”

Çiftçinin kuraklık nedeniyle bu sezon yaşadığı sıkıntılara şimdi de kredi borcu ödeme zorunluluğunun eklendiği belirtildi.
Çiftçilerin, Tarım Kredi Kooperatifi, Ziraat Bankası ve diğer kamu bankaları ile özel bankalardan aldıkları tarımsal ve hayvansal kredi borçlarını Eylül ayında ödemeleri gerektiği kaydedildi.
Çiftçiler ayrıca, Ekim ayında da ciddi bir masrafa girerek ekin ekmek zorunda.

“KURAKLIK DESTEK ÖDEMELERİ YAPILMALIDIR”

Van Tuşba Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özgökçe, çiftçinin zaten kuraklık nedeniyle sıkıntılı bir sezon geçirdiğini ve şu anda zor durumda olduğunu belirterek, çiftçiye söz verilen kuraklık desteği ödemelerinin bir an önce yapılması gerektiğini söyledi.
Çiftçinin Eylül ayında kredi borçlarını ödemek zorunda olduğu gibi Ekim ayında da ekin ekmek zorunda olduğunu ifade eden Özgökçe, “Çiftçinin, Tarım Kredi Kooperatifi, Ziraat Bankası, diğer kamu bankaları ve özel bankalardan aldıkları tarımsal ve hayvansal kredilerin artık ödeme zamanı geldi. Hükümetin bir an önce kuraklıkla ilgili yapacağı ödemeyi yapması gerekiyor. Çünkü hem borçları ödeme hem de ekin zamanı geldi. Tarımda erteleme olmaz. Çünkü tarlanın zamanında kaldırılması, zamanında tohum atılması, zamanında gübrelenmesi gerekir. Zincirin halkaları gibidir, bir halka koptu mu diğerleri işe yaramaz duruma gelir.” dedi. 

“BORÇLARIN ERTELENMESİ NETLEŞMELİDİR”

Bir süre önce çiftçilerin borçlarının erteleneceğinin söylendiğini ancak bu konuda henüz bir netlik ortaya çıkmadığını belirten Özgökçe, şunları söyledi:
“İkinci bir konu da, çiftçinin Tarım Kredi Kooperatifi, Ziraat Bankası, kamu bankaları ve özel bankalara olan borçlarının erteleneceği müjdesi verilmişti. Artık netleşmesi gerekiyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin önerisi var; bu borçların faizsiz en az 2 yıl yapılandırılması ve ertelenmesi şeklinde. Hükümetin bu öneriyi dikkate alması gerekir. Bir an önce de hayata geçirmesi gerekir.”

“GELECEK SEZONA ŞİMDİDEN HAZIRLIK YAPILMALI”

İklim değişiklikleri gözetilerek gelecek sezon için şimdiden sulamayla ilgili de harekete geçilmesi gerektiğini vurgulayan Özgökçe, “Şimdi en uygun zamandır, ne yapılacaksa şimdi yapılmalıdır” dedi.
Sulama sezonunun bittiğine dikkat çeken Özgökçe, ilgili kurumların baraj, kanal, ark ve göletlerle ilgili hemen harekete geçmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:
“Şu anda sulama sezonu bitti. Çiftçinin önümüzdeki yıl sıkıntı yaşamaması için DSİ Van Bölge Müdürlüğü, Sulama Birliği ve Tarımsal Daire Başkanlığı acilen şu anda barajların, göletlerin, sulama kanallarının (ana ve yavru kanallar) ve arkların bakım ve onarımını yapmalıdır. En uygun zaman şimdidir. Ne yapılacaksa şimdi yapılmalıdır. Oda olarak bu bizim talebimizdir.” 
Özel Haber: Adil HARMANCI

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2021, 09:56

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4