Muhtarlar Günü halaylarla kutlandı

19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Van'da bir dizi etkinlik düzenlendi.

Muhtarlar Günü halaylarla kutlandı

Program kapsamında ilk olarak sabah saatlerinde Van Valiliği bahçesinde bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunumu yapıldı, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Buradaki program kapsamında daha sonra Vali Mehmet Emin Bilmez, muhtarları makamında kabul etti. Valilik önündeki programın ardından Muhtarlar Günü etkinliği Tuşba İlçe sınırları içerisinde yer alan İskele 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda devam etti. Burada gönüllerince eğlenen muhtarlar, halay çekip, söylenen türküler eşliğinde günlerini kutladı. Buradaki programa Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Ak Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, Van İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan, ilçe belediye başkanları ve kaymakamlar, bazı siyasi parti temsilcileri ve ilçelerden gelen çok sayıda mahalle muhtarı katıldı. 

 

“BÜYÜK SORUMLULUKLAR TAŞIYORUZ”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, mahalle muhtarlarının günün anlam ve önemini belirten konuşmaları ile devam etti.
İlk sözü alan İpekyolu İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Leyla Tanrıtanır: “19 Ekim Günü'nün "Muhtarlar Günü" ilan edildiği günden itibaren her yıl düzenlediğimiz toplantımızda bu günü ilan ederek bizleri onurlandıran başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümetimize, Gazi Meclisimize ve emeği geçen herkese şükranlarımızı sunurak, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum”dedi.
Tanrıtanır: “1829 yılında 2. Mahmud tarafından yayınlanan bir fermanla İstanbul Üsküdar, Eyüp ve Galata kadılıklarında, daha sonra Anadolu'da Kastamonu Taşköprü'de kurulan muhtarlık müessesesi 192 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmektedir. Muhtarlık müessesesi, Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan ender kurumlardan biridir. Muhtarlarımız bir yandan Köy ve Mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmekte, daha anlaşılır bir ifade ile anlatmak istersek devletimizle vatandaşlarımız arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Muhtarlığın 192 yıllık Merkezi/Yerel idareyi temsil eden bir kurum olmasının yanısıra toplumsal barışın sağlandığı en önemli müesseselerden biri olduğu unutulmamalıdır. Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi "Muhtar, demokrasinin temel taşıdır." Milletimizin tercihine, teveccühüne, itimadına mazhar olarak, halkımızın tercihi ve seçimiyle işbaşına gelmiş kişiler olarak hepimiz çok iyi biliyoruz ki son derece önemli bir makamda hem devletimiz adına hem de milletimiz adına büyük sorumluluklar taşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“TEMSİL MAKAMININ KENDİNE GÖRE CİDDİ ZORLUKLARI VAR”
Daha sonra konuşan Edremit Erdemkent Mahalle Muhtarı Teoman Biçer, mahalle muhtarlarının hizmetle beraber aynı zamanda birer temsil makamı olduklarını söyledi. Biçer: “Temsil makamının kendine göre ciddi zorlukları var. Geçmişten bu yana muhtarlarımız cok zor şartlar altında çalıştı. Hatta bu işe külfet gözü ile bakıldı. Çok eskiden mahallede, köyde muhtarlık yapacak insan bulunamazdı, aday çıkmazdı. Çünkü hiçbir talebi yerine getirilmezdi. Şimdi ise her sözü dikkate alınan ve her haklı talebi anında yerine getirilen bir muhtarlık makamı var. Ve son olarak 19 Ekim’in bizlerin yani muhtarların günü olarak kutlanmasına vesile olan, aynı zamanda biz muhtarlara, tarihsel süreçte verilmeyen hakları, saygınlığı, değeri veren ve bizleri kendisinin yerine temsilci atayan, bizleri toplumda saygın bir yere getiren başta Cumhurun Reisi Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya muhtar arkadaşlarım adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yerelde ise; bu organizasyonu düzenleyen Valimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez’e ve beni de bu göreve layık gören Erdemkent Mahalle halkına da huzurunuzda teşekkür eder, hepinize saygılarımı, hümetlerimi sunarım” diye konuştu.
Ardından sırasıyla Erciş Sabanbüken Mahalle Muhtarı Mustafa Yazar, Cevdetpaşa Mahalle Muhtarı Yılmaz Koçak, Şabaniye Mahalle Muhtarı Murat Erginbaş ve Tuşba Gölyazı Mahalle Muhtarı Ferhat Güldal da birer konuşma yaptı.

 

“MUHTARLIK MAKAMINA VERİLEN ÖNEM AK PARTİ DÖNEMİ İLE OLMUŞTUR”  
Muhtarların konuşmasından sonra AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas konuştu. Milletvekili Arvas, konuşmasında muhtarlık makamına verilen önemin AK Parti hükümetleri ile beraber geldiğini ifade etti. Arvas: “Mahallelerimizin sorunları ve sıkıntıları var, muhtarlarımızın talepleri var. Seçilmiş belediye başkanlarımız ile muhtarların diyalogları çok güzel. Kayyumlarımızın ve Genel Sekreterimizin, daire başkanlarımızın zaman zaman muhtarlarla diyaloglarını duyduğumuzda biz de sevinç içerisinde oluyoruz. Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar hiçbir zaman bir Başbakan, bir Cumhurbaşkanı muhtarları kendi makamına davet edip onlarla hasbihal etmemiş. Ama 20 yıldır Cumhurbaşkanımız bütün bölgelerin muhtarlarını birkaç sefer davet ederek onlara "siz bu ülkenin asli unsurlarısınız, siz devletin kendi bölgenizdeki yüzüsünüz, sizin göreviniz iyi bir görevdir, kutsal bir görevdir, amacınız milletimize hizmettir" demiştir. AK Parti dönemi öncesi muhtarlarımızın sigortası yapılmıyordu, maaşları yoktu...” diye konuştu.

 

MUHTARLIĞIN GEÇMİŞİ
Milletvekili Arvas’dan sonra Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, konuşma yaptı. Vali Bilmez, “19 Ekim muhtarlar günü vesilesiyle düzenlediğimiz bu muhtarlar buluşmamıza, festivalimize, şenliğimize hepiniz hoş geldiniz. Mahalle yönetimi, köy yönetimi hem Selçuklu döneminde hem Osmanlı döneminde var olan birimlerdir. İlk yapılanması cami veyahut mescit merkezli kurulmuş mahalle yönetimleri, tarihte mahalle yöneticine reis, imam, kahya, şeyh denilmiştir. Selçuklu ve Osmanlı döneminde mahalleler genelde Müslüman mahallesi, gayrimüslim mahallesi şeklinde yapılan yapılandırma olmasına rağmen zaman zaman karma mahalleler de oluşmuş. Muhtar kavramının biz tanzimatla birlikte sistemimize girdiğini görmekteyiz. 1829'da Bilâd-ı selâse denilen Galata, Eyüp ve Üsküdar'da mahalle yönetimlerinin teşkiline karar verildi ve aynı tarihte Anadolu'da da mahalle yönetimleri oluşturuldu. Batılaşma çabamız demokratik yapımızın gelişimi ile muhtarlık müessesi de sistemimizde tartışılmış ve ilk muhtarlık seçimi elimizdeki kayıtlara göre Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde 1833 yılında yapılmıştır. Muhtar, Osmanlı döneminde mahallesine kefil olan kişi demekti. Mahallede can ve mal güvenliğini sağlayan kişi, vergi toplayan ve mahalleye tahsis edilen tahsisleri dağıtan kişi demekti muhtar. Bu durum 1913’e kadar devam ediyor. 1913-1924 arasında bir yasal boşluk oluşuyor ve ilk köy kanunu 1924'te yürürlüğe girerek muhtar devletin temsilcisi, mahallede birliği, dirliği düzeni sağlayan, altyapı ile ilgili işleri yapan, imece usulu ile hamam yapan, mescit yapan, camii yapan, okul yapan bir sürü sorumluluğu olan bir misyonu vardı. 1930'da belediyelerin kurulması ile birlikte belediye sınırlarında ise mahalle muhtarlıkları kuruluyor, mahalle muhtarlıklarının sorumlulukları köy muhtarları gibi birebir aynı değildir. Köyün tüzel kişiliği olmasına karşın mahallenin bir tüzel kişiliği yoktur. 2014 yılında ilimizin büyükşehir olması ile birlikte ilimizdeki bütün köy muhtarlıkları mahalle muhtarlığına dönüştürüldü. Sistemimizde mahalle muhtarı o mahallede oturan seçmenler tarafından seçilen, devleti ve mahalleliyi temsil eden, Cumhurbaşkanlığı sisteminde mahallede devletin, Cumhurbaşkanlığının temsilcisi olarak mahallede görev yapan, mahallede birliğin, dirliğin, düzenin, hükümet kararlarının ve yasaların uygulanmasında rol alan kişidir Kanunen muhtar. Bizim bölgemizde muhtar mahallenin barışıyla ilgilenmek zorunda, iki vatandaş arasındaki sınır ihtilafında taraf olmak zorunda, mahallenin cenazesi ile düğünü ile, kız istemesi ile birebir sorumlu olan kişidir aynı zamanda muhtar.” ifadelerini kullandı.

 

“MUHTARLARIMIZIN TALEPLERİ KARŞILANDI”
2002 yılı öncesi muhtarların bir takım sosyal haklardan muaf olduğunu ifade eden Vali Bilmez: “Tarihinin ilk dönemlerinde muhtar olan kişi normal vatandaştan daha ekstra vergi veren yani ücret almadığı gibi devlete daha fazla vergi veren kişiydi. Cumhuriyetin başından itibaren muhtarlara sembolik huzur hakları verilmeye başlandı. 2002 yılında, ben muhtarlık dairesine bakan bir birimde çalıştığım için biliyorum, 2002 yılında bir muhtarın aylık aldığı huzur hakkı 95 TL idi ve  muhtar kendi sigortalı olmak zorundaydı. Sigortasını da kendi yatırmak zorundaydı. Sigortasını kendi yatırmazsa yeşil karttan da yararlanamıyordu. Muhtarlarla yaptığımız çalışmalarda o zaman devletten en büyük talepleri, sigortalı hale getirilmesi ve kendisine daha uygun bir ücretin verilmesi ve görevi sona erdiğinde alamadıkları silah ruhsatlarını talep ediyorlardı, en büyük talepleri bunlardı. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 2014 yılından itibaren muhtarlarımıza bu imkanların hepsi sağlandı. Hem sigortası devlet tarafından yatırılmaktadır, hem asgari ücret düzeyinde bir ücret verilmesi sağlandı, hem de muhtarlık görevi sona erse bile ücretsiz silah ruhsatını alabilme imkanı sağlandı. Bu hak Cumhurbaşkanının Başdanışmanları ile muhtarlarımıza aynı düzenleme ile verildi” diye konuştu.


“SİZLERİ BİR ARAYA GETİRMEYE ÇALIŞTIK”

Vali Bilmez, "Cumhurbaşkanımız, muhtarların toplumda, kamu yönetiminde daha ciddiye alınması için talimatlar verdi. Belediyelerde muhtar daire başkanlıklarının, valiliklerde muhtarlarla ilgili birimlerin kurulması, bir vali yardımcısının muhtarlarla görevlendirilmesi, Muhtar Bilgi Sistemi'nin kurulması, tüm taleplerin elektronik ortamda alınması, muhtarlarımızın tüm idareciler tarafından muhatap alınması, dinlenmesi konusunda neredeyse bir çığır açıldı. Cumhurbaşkanımıza ve İçişleri Bakanımıza, muhtarların toplumdaki farkındalığını ve statüsünü artırmak için yaptıkları tüm hizmetlerden dolayı muhtarlar adına şükranlarımı sunuyorum. 2015 yılında yine sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 19 Ekim’in bizim sistemimizde muhtarlar günü olarak kutlanması için Cumhurbaşkanı genelgesi yayınlandı ve o günden beri de muhtarlar günü kutlanıyor. Biz de ilk defa Van'da bütün muhtarlarımızı bir festival havasında bir araya getirelim, muhtarlar günümüzü halaylar çekerek, türküler dinleyerek kutlayalım istedik. Davetimize icabet edip geldiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Organizasyonda görev alan kaymakam arkadaşlarımıza, belediye başkanlarımıza, büyükşehir belediyesi genel sekreteri ve muhtarlar daire başkanlığı ve diğer yöneticilerimize, bugün bizi burada yalnız bırakmayan değerli misafirlerimize ve siz basın mensuplarına çok teşekkür ediyorum. Bize konser verecek olan sanatçılarımıza da şimdiden hem şahsım hem muhtarlarımız adına teşekkür ediyorum." dedi.
Yapılan konuşmalardan sonra, Van Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen programda mahalle muhtarları Kürtçe ve Türkçe söylenen türküler eşliğinde halay çekerek doyasıya eğlendi. 
Haber: M. Selim KURT

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2021, 08:48

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER