Miyazaki Koru Parkı hizmete açıldı

23 Ekim 2011 tarihinde Van’da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından, 09 Kasım 2011 tarihinde yaşanan 5,6 büyüklüğündeki 2’inci depremde kaldığı otelde enkaz altında kalarak hayatını kaybeden Japon yardım gönüllüsü Dr. Atsushi Miyazaki anısına Edremit Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Koru Parkı 2’inci etabı düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Miyazaki Koru Parkı hizmete açıldı

Açılış törenine Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Vali Yardımcısı Yavuz Arslan, Edremit Kaymakamı Muhammet Fuat Türkman, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Ak Parti Van Milletvekilleri İrfan Kartal ve Abdulahat Arvas, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say ve Başkan Yardımcıları, AFAD Başkanı Yunus Sezer, Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, Japonya Büyükelçisi Suzuki Kazuhiro ve üst düzey protokolü ile belediye personelleri katıldı.   
Edremit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan ve hizmete açılan parkın proje alanı 18.000 metrekare, toplam yürüyüş alanı ise 1600 metrekareden oluşuyor. Genel yerleşim alanı ise fitness alanı, çocuk oyun grubu, şifa parkuru, orman evi, kanatlı hayvanlar kümesi, tıbbi aromatik bitkiler, giriş ve anıt bölümlerinden oluşuyor. 

“VEFA GÖSTERGESİ OLACAK ŞEKİLDE BİR ANIT PARK YAPTIK”

Koru Park’ın 2’inci etap açılış töreninde ilk olarak günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Edremit Belediye Başkanı İsmail Say yaptı. Konuşmasında Türkiye ve Japonya arasındaki dostluk bağının çok eski tarihlere dayandığına vurgu yapan Say: “Bugün 23 Ekim 2021. Bundan tam 10 yıl önce saat 13.41’de bir anlamda Van için milad olacak bir deprem afetini yaşadık. Yine aynı tarihlerde Japonya’da da bir deprem olmuştu. Türk heyetimiz uzunca bir süre orada görev yapmıştı. Şu anda bulunmuş olduğumuz alanda ve hemen arkasında bulunan bölge hastanesinde ruhunu teslim eden gönül elçimiz yardım için on binlerce kilometreden, Van’ımıza ikinci depremden önce yardıma koşan Miyazaki'nin de bir anlamda vefa göstergesi olacak şekilde bir anıt park yaptık. Geçen yıl teslim almıştık parkı, Covid'ten dolayı yetiştirememiştik ve bu sene depremin yıldönümüne yetiştirmeyi planlamıştık ve hamd olsun yetiştirdik. Miyazaki sadece bir gönül elçisi değildi, özellikle Japonya ile Türkiye arasında, 1890 yılından bu yana Ertuğrul Fırkateyninden gelen bir dostluk köprüsünün ikinci perdesinin aktörüydü. Bu anlamda yeniden Japonya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin samimi bir noktaya varması ve tüm dünyaya bir seslenişti ve tek sorunun üretmek, tüketmek, kapitalizm olmadığını bu anlamda dünya vatandaşlığının bir örneği idi. Bugün iklim krizinin, afetlerin, dünyanın yeniden şekillendiği bir dönem yaşıyoruz. Artık dünyadan soyutlanıp kendi kabuğumuza çekilebileceğimiz bir dünya yok. Bu anlamda sınırların artık bir anlam ifade etmediği yepyeni bir dünya düzeni var ve hala içinde bulunmuş olduğumuz koronavirüs pandemi süreci de bunun en güzel örneği” şeklinde konuştu.

“DEPREM KUŞAĞINDA YAŞAYAN BİR ÜLKEYİZ”

“Biz deprem kuşağında yaşayan bir ülkeyiz ve en önemlisi bir şehirde yaşıyoruz. Kuzey Fay Hattı, Güney Fay Hattı bir deprem gerçeği ile karşı karşıyayız” diyen Say: “Depremi bilmek yetmiyor, depreme göre hayatımızı yeniden dizayn etmek gerekiyor. Bu anlamda da biz belediye olarak bölgedeki ilk arama-kurtarma birliğini kurup bu anlamda da çalışmaları başlattık. AFAD il müdürlüğümüzce bu süreçte eğitimler devam ediyor. Yine kıymetli büyükelçimize davetimizi kırmayıp Van’a kadar zahmet edip geldikleri için ve beraberlerinde Japonya'nın önemli haber ajanslarını da davet ettikleri için çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bugün Edremit'ten tüm Türkiye'ye ve Türkiye'den de tüm dünyaya bir kardeşlik, dostluk, vefa örneğinin seslenişini hep birlikte yaparız. Kıymetli misafirler sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye hakikaten son 20 yılda ülke içerisindeki gelişim ve kalkınmanın yanı sıra, insani yardım noktasında da dünyaya örnek olmuştur. Gerek AFAD kuruluşu ile gerek Kızılay ile gerek TİKA’sıyla şu anda dünyanın bütün noktalarında hizmet etmekte ve insanlık dersi vermekte. Bu anlamda da Japonya ile Türkiye tüm dünyaya İnşallah insanlık dersini hep birlikte bugün Van'dan seslenerek verecektir. Yine bugün ev sahibimiz olan Bölge Hastanesi'nin başhekimi yöneticileri Sağlık İl Müdürlüğümüze de şu anda içerisinde bulunduğumuz kampüs onların, onlar da bizlere ev sahipliği yaptığı için çok çok teşekkür ediyoruz. Bu parkın gerek Van’ımıza, Edremit’imize, bölgemize hayırlı olmasını ve bu anlamlı günün İnşallah tüm dünyaya hayırlar getirmesini niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı. 

“MİYAZAKİ NE YAZİK Kİ HAYATTA KALMAYI BAŞARAMADI”

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye AAR Türkiye Temsilcisi Kagehıra Yoshifumi davet edildi. Yoshifumi: “Sakin bir mizaca sahip olan sayın Miyazaki, AAR Japon çalışanı olarak katılacağı ilk yurtdışı yardım çalışması sebebiyle heyecanlı ve yardım çalışmalarına katılmaya çok istekliydi. Sayın Miyazaki, otel odasında bir sonraki yardım çalışmasına hazırlanırken, depremin artçı şoklarından birinde otel binası ne yazikki tamamen yıkıldı. Biz, Japonya'da bu elim haberi aldığımızda, ne olduğuna inanamadık ve tüm kalbimizle en azından yaşıyor olması için dua ettik. Yorulmak nedir bilmeyen Türk Kurtarma Ekibinin tüm çabalarına rağmen Sayın Miyazaki ne yazik ki hayatta kalmayı başaramadı”dedi.

“TÜRKİYE SEFERBER OLDU”

Programa katılan Ak Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas da kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında Ak Parti hükümetleri tarafından afedlerle mücadelede yapılan çalışmalara ve yatırımlara değinen Arvas: “2011 yılında Van’da meydane gelen depremin üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen halen acılar bitmemiş. 644 tane vatandaşımız Allah’ın rahmetine gitti, 4 binin üzerinde vatandaşımız da yaralandı. Birkaç saat içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımız ve neredeyse kabinenin yarısı Van’a intikal ettiler. Kışa doğru giderken o zor şartlarda Türkiye seferber oldu. Binlerce çadırlar kuruldu, akabinde konteyner kentler kuruldu ve 9 aylık bir süre içerisinde 30 bine yakın konut yapıldı” dedi.

“DOSTLUK BAĞININ SİMGESİ OLACAK”

Milletvekili Arvas’dan sonra Japon Büyükelçisi Suzuki Kazuhiro konuştu. Konuşmasında Van’da yapılan yapının Türkiye ve Japonya arasındaki dostluk bağının simgesi olacağına vurgu yapan Kazuhiro: “Bugün vilayetinizin merkezindeki tek ormanlık alana tarafınızdan "Miyazaki Koru Parkı” adı verilmiş olup, geçen yıl ağustos ayında Miyazaki Bey'in büstünün dikilmesinin ardından, bugün ise "Atsushi Miyazaki Parkı” tamamlanmıştır. Van ili ve Edremit'teki herkese tekrardan şükranlarımı sunmak isterim. Parkın adını da aldığı Miyazaki Bey, Mart 2011'de Tohoku bölgesini vuran Büyük Doğu Japonya Depremi'nde Türkiye'nin de aralarında bulunduğu pek çok ülkeden alınan desteklerden çok etkilenmiştir. Bu vasıtayla sivil toplum kuruluşu olan 'AAR Japan Mültecilere Yardım Derneği'ne katılmıştır. Van'daki depremin ardından hızla afet bölgesini ziyaret etmiş ve yoğun yardım faaliyetleri ile çok sayıda vatandaşa ulaşmıştır. Ayrıca Bay Miyazaki'nin Türk çocuklarıyla aktif olarak etkileşime girmek gibi Türkiye'deki faaliyetleri çok beğendiğini duymuştum. Bu tören vasıtasıyla bugünden tam 10 yıl önce Ekim ve Kasım 2011 depremlerinde hayatını kaybeden Van vatandaşlarına ve Japonya'dan gelerek maalesef ki hayatını kaybeden Atsushi Miyazaki'ye rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Hepinize geçmiş olsun dileklerimi yinelemek isterim. 1890 Ertuğrul Fırkateyni faciası ve THY'nin 1985 Tahran tahliye operasyonuyla sembolize edildiği gibi, Türkiye ve Japonya, yıllar içinde zor zamanlarda birbirlerine yardım etmişlerdir. "Miyazaki Koru Parkı”nın, Bay Miyazaki'nin güçlü bir şekilde kucakladığı karşılıklı yardımlaşma ruhunu ve Türkiye ile Japonya arasındaki güçlü bağı simgeleyen ve aynı zamanda Edremit’lilerin ferahlayabileceği bir yer olarak uzun süre boyunca kullanılmasını içtenlikle temenni ederek konuşmama son veriyorum. Nazik ilginiz için teşekkür ederim” diye konuştu.

“BÜTÜN İNSANLARIN KONUŞTUĞU ORTAK BİR DİL VARDIR, O DA GÖNÜL DİLİDİR”

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say’ın daveti üzerine programa katılmak üzere Van’a gelen AFAD Başkanı Yunus Sezer de katılımcılara hitap etti. Sezer, şunları söyledi: “Bugün bu anma etkinliği dolayısıyla bir arada bulunmaktan dolayı duymuş olduğumuz mutluluğu aynı zamanda da hüznü paylaşmak istiyorum. Malumlarınız üzere 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de meydana gelen depremde, 644 vatandaşımız hayatını kaybetti. Depremin yıldönümü vesilesiyle hayatını kaybeden insanlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Halen daha derin acılarını hissediyor, aziz hatıralarını yüreğimizde yaşatıyoruz. Bugün aynı zamanda 2011 büyük doğu Japonya depreminin de 10'uncu yıl dönümü. Bu vesileyle Japonya'daki depremde hayatını kaybeden Japon dostlarımıza da Allah'tan rahmet diliyor ve saygıyla anıyorum. İnsandan insana, ülkeden ülkeye, ırktan ırka değişmeyen aslında bütün insanların konuştuğu ortak bir dil vardır, o da gönül dilidir. Bu dil sınır tanımaz, aynı zamanda bu bir merhamet dilidir. Aslında bu bizim bütün insanlarda olması gereken ve insanlığımıza kimlik kazandıran asli bir duygudur. Bugün sayın Miyazaki’nin ta japonya'dan Van depremi dolayısıyla burada zor durumda kalan, afetten mağdur olmuş insanlara koşup gelmesinin ve burada bir gönüllü olarak gece gündüz kurtarma çalışmalarında aynı zamanda burada yardıma ihtiyacı olan insanların diğer yardım konularında onlara el uzatmasının tek sebebi bu merhamet duygusudur. Bu bizim insanlığımızı var eden asli bir duygudur.”

“ÇOK KISA BİR SÜREDE VAN ESKİSİNDEN DAHA İYİ HALE GETİRİLDİ”

Programda son olarak Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez konuştu.  Bilmez, konuşmasında şunları söyledi: “İlimizde meydana gelen 2 depremde 644 vatandaşımız hayatını kaybetti, binlerce vatandaşımız yaralandı ve binlerce yapımız yıkıldı. Depremin yıldönümü nedeniyle iki gündür ilimizde AFAD Başkanlığı AFAD İl Müdürlüğümüzde, Yüzüncü Yıl Üniversitemiz farkındalık oluşturmak, afet risklerini analiz etmek üzere çeşitli çalışmalar yapmakta. Bugün de hem depremin 10'uncu yılını anmak, hem Van'da meydana gelen hem yine 10 yıl önce Japonya'da meydana gelen depremi anmak, yeni depremlere hazırlıklı olmak ve bu depremde hayatlarını kaybedenleri rahmetle minnetle anmak için bu etkinlik Edremit Belediyemiz tarafından düzenlenmiştir. Geçen sene Miyazaki Anıtı burada yapıldı, burası hastanemize tahsisli bir alan iken, Edremit Belediyesi’ne tahsisi yapıldı ve buranın Miyazaki Parkı olarak hizmete girmesi için belediye başkanımız hazırlıklarına başladı. Anıt geçen sene açıldı ama koruluğun düzenlemesi de bu sene tamamlandı. Geçen sene de Japon Büyükelçisi bizi yalnız bırakmadı, bu sene de büyükelçimiz hem Japon basınıyla hem de AAR’in Türkiye temsilcisi ile birlikte sağolsunlar bizi yalnız bırakmadılar. Van bir deprem gördü, bu depremlerin yaralarının sarılması için sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile başta AFAD olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve Türk milleti seferber oldu, tek yürek oldu ve belki de tarihte yaraları en hızlı sarılan deprem oldu Van depremi. Çok kısa bir sürede Van eskisinden daha iyi hale getirildi, kısa bir sürede 25000 konut yapıldı, yüzlerce iş merkezleri yapıldı, okullar yapıldı, camiler yapıldı, kent altyapısı yapıldı. Onun için depremde bizi yalnız bırakmayan, bütün kurumları seferber eden başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, AFAD, Kızılay, bakanlıklarımıza, STK’larımıza ve japonya'dan birinci depremdeki arama kurtarma çalışmalarına AAR’i temsilen buraya gelen ve ikinci depremde hayatını kaybeden Miyazaki olmak üzere herkesi minnet ve şükranla anıyoruz. Allah beterinden korusun ama deprem, sel, çığ bunlar da bizi bekleyen riskler ve bunun farkında olmamız gerekiyor. Kentlerimizi, şehirlerimizi imar ederken, yapılarımızı yaparken bu bilinçle hareket etmemiz gerektiğini belirtiyor, bugünkü güzel törenden dolayı Edremit Belediye Başkanımıza ve ekibine, bugün bizi yalnız bırakmayan siz değerli konuklarımıza teşekkür ediyorum.” 
Yapılan konuşmalardan sonra parkın gezilmesiyle program sona erdi.

Haber: M. Selim KURT

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2021, 09:53

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER