Mehmetbeyoğlu: “Ekilmedik yer bırakmak istemiyoruz”

Van Büyükşehir Belediyesi, tarımsal faaliyetleriyle Ercişli çiftçinin yüzünü güldürdü. İlçede 26 mahallede çalışmaların tamamlandığı belirtilirken, 55 kilometre toprak sulama kanalı, 63 kilometre arazi yolu temizleme reglaj çalışması yapıldığı bildirildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmaları inceleyen Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Nuri Mehmetbeyoğlu, “Ekilmedik yer bırakmak istemiyoruz” dedi.

Mehmetbeyoğlu: “Ekilmedik yer bırakmak istemiyoruz”


Büyükşehir Belediyesinin, tarımsal verimi artırmak ve çiftçilerin üretimlerine katkı sağlamak amacıyla başlattığı tarımsal çalışmaların devam ettiği belirtildi. 13 ilçede çiftçilerin en büyük sorunlarından biri olan sulama suyu ve arazilerine ulaşım noktasında çalışmalarını sürdüren Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, bu kapsamda İşbaşı Mahallesi’nde yaklaşık 5 bin dekarlık araziyi suya kavuşturan 2 kilometrelik toprak kanal çalışması yaptı. Hasanabdal Mahallesinde ise 4 kilometrelik arazi yolunu açma çalışması yapıldığı kaydedildi.

“EKİLMEDİK YER BIRAKMAK İSTEMİYORUZ”
Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmaları inceleyen Erciş Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Nuri Mehmetbeyoğlu, Büyükşehir Belediyesine ilçedeki çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, “Büyükşehir Belediyemizle birlikte bugüne kadar 26 mahallemizin tarımsal işleri tamamlandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın izinde memleketimizde ekilmedik yer bırakmak istemiyoruz. Hali hazırda 6 mahallemizde çalışmalar devam ediyor. Bu yıl içerisinde tarımsal anlamda çiftçilerimizin ulaşamayacağı yer bırakmak istemiyoruz. Bu hizmetlerin buraya getirilmesinde başta Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Dr. Ozan Balcı beyefendiye, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterine, Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ve ekiplerine teşekkür ediyorum” dedi.

“2 KM’LİK KANAL İLE 5 BİN DEKAR ALAN SULANACAK”
Sulama kanalının tamamlanması ile birlikte yaklaşık 5 bin dekar alanın suya kavuşacağını belirten İşbaşı Mahallesi Muhtarı Dilaver Kılıç, su sorununun çözülmesinin ardından çiftçilerin alternatif tarım bitkilerine yöneleceğini belirterek, “Burada yaklaşık olarak 5 bin dekar arazimizi sulayacağımız 2 kilometrelik kanalımız temizleniyor. Burada ağırlıklı olarak yem bitkileri yetiştiriyoruz. Su sorununun çözülmesi ile birlikte alternatif bitkiler de yetiştirmek istiyoruz. Çalışmalarda emeği geçen Sayın Valimiz ve tüm ekiplerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

SUYUN MÜJDESİNİ ALAN ÇİFTÇİLER TARLALARINI İLAÇLADI
Su müjdesi aldıktan sonra tarım arazilerinde ilaçlama çalışması yaptıklarını belirten Muhammet Kılıç ise, “Van Büyükşehir Belediyesi sulama kanallarımızı açıyor. Bizler de su müjdesi aldıktan sonra yoncalarımızı ilaçlamaya başladık. İnşallah bu yıl bereketli ve güzel bir sezon olur. Emeği geçenlere teşekkür ederim” diye konuştu. / Prestij Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2022, 16:19

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER