'Kuraklık Van Gölü havzasını olumsuz etkiledi'

Van Çevre ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği (Van Çev-Der), son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle Van Gölü ve havzanın olumsuz etkilendiğini bildirdi.

'Kuraklık Van Gölü havzasını olumsuz etkiledi'

Van Çev-Der tarafından, “Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü” dolayısıyla açıklama yapıldı.

DÜNYADA GENEL DURUM 
Dünya’da 2 buçuk milyar insanın temiz su kaynağına erişim imkanı bulunmadığı belirtilen açıklamada, “Yılda kişi başına düşen yıllık kullanabilir su miktarı 5 bin metreküpten fazla olan ülkeler su zengini kabul edilir. Kişi başına yıllık tüketimi 1000 metreküpten az olan su fakiri olarak kabul edilmektedir. Dünya su kaynaklarının kısıtlı oluşuna karşı, son 50 yılda çarpıcı bir şekilde artmıştır. Dünya’da kullanılan suyun% 85’ini dünya nüfusunun % 12’si tüketmektedir. Su tüketimi tarım ve sanayide en fazladır. % 8’i içme ve kullanma suyu olarak kullanılmaktadır. Çarpık kentleşme, sanayileşme, tarım ve sanayi atıklarının yer altı sularına karışarak yok olmasına neden olmaktadır.” denildi. 

TÜRKİYE’DE SU DURUMU
Kişi başına düşen su miktarıyla ilgili Türkiye’ye ilişkin duruma değinilen açıklamada, şu bilgiler aktarıldı:
“Türkiye’de son 20 yılda kişi başına düşen su miktarı 4 bin metre küpten 1400 metre küplere indi, bu rakamlar bizi su fakiri sınıfına ekliyor. Türkiye’de %72’si sulama, %11’i sanayi, %16’sı içme suyu olarak kullanılıyor. Bölgemizin verimli tarım alanları hem de geniş otlak alanları ile Türkiye’nin önemli tarım ve hayvancılığın merkezi durumundadır. Bölgemizde son yıllarda hissedilir derecede yağışların azalmasına bağlı mevsimsel eğilimine dikkat çekmektedir. Bölgemizde kuraklık eğilimi olan kentlerimiz, Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Tunceli ve Van ilerimizdir.”

VAN GÖLÜ VE HAVZANIN DURUMU
Kuraklığın etkili olduğu bölgede Van Gölü ve havzanın genel durumu ile kişi başına düşen su miktarına da değinilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
“İlimizde kişi başına düşen su miktarı günlük 150 litre, yıllık 60 milyon metreküp civarındadır. Tarım ve hayvancılık, sanayide kullanılan su 2 ve 3 katına çıkmaktadır. İklim krizi, yanlış uygulanan su politikaları, su kaynaklarının bilinçsiz kullanılması ve artan kuraklık nedeniyle Van denizinin de ciddi oranda çekildiği, derinliği 100 metreden 40 metreye düştüğü, diğer su kaynakları ve sulama amaçlı yapılan baraj göletlerinde büyük orada eksilmesine neden olmaktadır. Kuraklığın en büyük etkisini Van gölü sularının ciddi bir şekilde çekilmesinde, Erciş Çelebibağ flamingo yolunun kurumasında görüyoruz. Ayrıca kuraklık nedeniyle Van’ın çevresinde bulunan irili ufaklı göl ve göletler kurudu. Van’ın Özalp ilçesindeki Akgöl, Değirmi Gölü, Sıhke Gölü, Zernek Barajı, Karasu, Şamran Kanalı, Keşiş Gölü, Erciş Koçkiri barajında kuraklık nedeniyle sular çekildi. Van gölünde kuralık nedeniyle adacıklar oluştu, Tatvan ile Bitlis, Adilcevaz sahilinde mikrobiyalitlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Van’da yıl boyunca yağış miktarının az olması kuraklığı tetikliyor, kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığımız dönemlerde bu yağışlardaki düşüşlerden dolayı doğal olarak tedbirler almak zorundayız.”
Haber: Adil Harmancı
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER