'KONUŞMAMIZ LAZIM'-1-

Son iki yıldır İranlı turist akışından dolayı turizm konusunda ivme kazanan ve ön plana çıkan Van, bu aralar İranlı turistlerin gelmemesinin sancısını yaşıyor. İran'da yurt dışı çıkış harçlarına uygulanan yüksek orandaki zamdan dolayı Van'a giren turist sayısında gözle görülür bir düşüş olması, sektör temsilcilerini de düşündürmeye başladı. Bir çok kesim sürece ilişkin fikrini, beklentilerini dile getiriyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi de (YYÜ), sürece uzak durmadı ve sektörü gazetemiz aracılığıyla değerlendirdi. Van için son derece önemli olan turizm konusunda Van YYÜ'den iki Profesör gazetemize önemli açıklamalar yaptı. Bunlardan biri Üniversite Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal. Diğeri ise alanında uzman Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okul Müdürü Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu. İki isim de turizm konusunda önemli açıklamalar yaptı, doğal olarak bir birlerinden farklı düşündükleri konular da var ancak vurgu yaptıkları nokta aynı; “Oturup konuşmamız lazım...”

'KONUŞMAMIZ LAZIM'-1-

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, geçtiğimiz hafta sitem kokan bir tweet attı. 
Battal, üniversitelerinde Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulunun önemli çalışmalar yaptığını ve dikkate alınması gerektiğine işaret etti. Rektör Battal, herkesin sektöre ilişkin fikrini söyleyebileceği bir toplantının gerçekleştirilmesinin faydalı olacağından söz ettiği söyleşimizde, önemli başlıklara değindi;
“* Çalıştık, çabaladık, ortaya projeler çıkardık dikkate alınmadı.
* Turizmde tek bir ülkeye bağlı kalmanın yanlış olduğunu gördük, söyledik.
* Turizm devamlılık gerektirir, aksi durumda turizm yatırımı yapılmaz.
* Kongre turizmi, eğitim, sağlık turizmini önemsiyorum.
* Avrupa'ya açılmamız gerekiyor.
* İnsanların değil, Van'ın öne çıkması, çıkarılması gerekiyor.
* 3 günde Vanlı olunuyor, ben bu iddiadayım.
* Oturup konuşmamız lazım.
* En büyük sorunumuz 'öne kaçma – arkaya kaçma yöntemi'! Bundan kurtulmamız lazım...  
 

SİTEM KOKAN TWEET
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, geçtiğimiz hafta sitem kokan bir tweet attı. Battal, tweetinde; “Van’ın Turizmi ile ilgili üniversitemizin yaptığı çalışmalara kulak verilmeli ve o projeleri hayata geçirmeliyiz. Turist geldiği zaman dikkate alınmıyordu bari şimdi dikkate alıp oturup ciddi ciddi bu konuları irdelemeliyiz. Gelen turist üzerinden değil gelmeyen üzerine hesap yapmalıyız. Bu kesimi dikkate almalıyız. Turizm Yüksek Okul Müdürümüz Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu ve ekibinin çalışmalarını dikkatle incelemeliyiz. Eğer bu projeler dikkate alınırsa daha güclü çıkış yapabiliriz.” dedi.
Rekkör Battal, “Van’ın Turizmi ile ilgili üniversitemizin yaptığı çalışmalara kulak verilmeli” dediği çalışmaları, neler yapılması gerektiği, turizm konusundaki düşüncelerini gazetemize özel yaptığı açıklamalarla gündeme getirdi.

“ÇALIŞTIK, ORTAYA BİRŞEYLER ÇIKARDIK AMA DİKKATE ALINMADI”
Üniversite olarak turizm konusunda önemli çalışmalar ve önemli bir de çalıştay yaptıklarından söz eden Rektör Prof. Dr. Battal, ortaya çıkan sonuçların uygulanmadığından yakındı. Rektör Battal şunları söyledi; “Turizm alanında çok önemli, çok esaslı çalışmalar yapıldı üniversitemizde. Çalıştay kitapçığımız da var, bunu incelediğinizde göreceksiniz ki içerisinde Van'ın turizmi ile ilgili bir çok nokta irdelenmiş ve önerilerde sunulmuş. Bununla ilgili çalışmaları biz alanı bilen insanlarla birlikte yaptık, tek başımıza yapmadık. Dolayısıyla bu anlamda yapılan çalışmaların çıktıları ve sonuçlarını görebilmek için uygulamaya konulması gerekiyor ama maalesef bu anlamda çok dikkate alınmadığını gördük. Tabi bu bizi işimizden alı koymaz, biz çalışmalarımızı sürdürüyoruz yine.”

“TURİZMDE TEK BİR ÜLKEYE BAĞLI KALMANIN YANLIŞLIĞINI GÖRDÜK”
Turizm konusunda tek bir ülkeye bağlı olmanın sıkıntılı olduğunu ve bunu aylar önce farkederek bir toplantıda dile getirdiklerini anlatan Rektör Prof. Dr. Battal; “Bundan yaklaşık 7 – 8 ay önce bir toplantı yaptık ve biz bir şey gördük üniversite olarak. Turizmde tek bir ülkeye yatırım yapmanın yanlış olduğunu gördük... Dolayısıyla o dönemki ilgili vali yardımcımızın da katılımı ile toplantıda dile getirmiştik bunu. Toplantıda, bugün gelinebilecek noktaya temas etmiştik. Bizim oradaki düşüncemiz şuydu; elbetteki İran bizim için çok önemli, her yönüyle önemli çünkü komşu ülkemiz. Ama hiçbir çalışmanızı, hiçbir yatırımınızı, hiçbir ilişkinizi kaldı ki turizm gibi önemli yatırımların yapılacağı sektörü tek bir ülkeye endeksli yapamazsınız. Yine o toplantıda, 1990'lı yıllarda Van'ın sahip olduğu turizm potansiyelini yeniden harekete geçirmemiz gerektiğinden söz ettik. Bu neydi, şuydu; 90'lı yıllarda dünyanın her tarafından Van'a turist geliyordu. O dönemde 200 bin turist rakamından söz ediliyor. İran dışından gelen turistler bunlar. Dolayısıyla o dönemdeki bu turizm potansiyeline yeniden Van'ın ulaşabilme kabiliyeti var, birikimi var, donanımı var, alt yapısı var demektir bu. Kaldı ki o dönemde bugün sahip olduğumuz oteller de yoktu. Ama ilginçtir o dönemde gelen 200 bin turisti de ağırlayabilme kapasitemiz de varmış. Biz, buna yönelmemiz gerektiğini söyledik. Bir bütçe oluşturarak, bir proje hazırlayarak, Avrupa'da Van'ımızın tanıtımını yapmamız gerekir. Bu konuda hazırladığımız raporda bunlar var. Tabi şuna ben üzülüyorum; günü birlik adımlar hep kaybettiriyor bize. İranlılar zaten geliyor, bakın bunu çok net söylüyorum, İranlılara gel deseniz de geliyordular, gelme deseniz de geliyordular. İran bizim zaten komşumuz. Bugün de gelemiyor İran. Buna çok da üzülüyorum. Biz İranlılara yönelik ha bire yatırım yapmaya gayret ediyoruz. Böyle değil, genel yatırımlar üzerinde durmamız lazım. Ama bizim turizm hedeflerimizi çoğaltmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“TURİZMİN DEVAMLILIĞI OLDUĞU SÜRECE YATIRIMLAR YAPILIR”
YYÜ Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu'nun fikirlerinden farklı olarak Rektör Battal, farklı turizm dallarına yönelmek gerektiğinden söz ediyor. Rektör Battal'ın bu konudaki düşünceleri şöyle; “Biz kongre turizmi diyoruz, gastronomi diyoruz, Avrupa diyoruz, bunlara yönelmediğimiz sürece bizim buraya ciddi etkin turizm yatırımı gelmez. Niye, şundan dolayı; turizm öyle bir sektör ki devamlılığı olduğu sürece yatırım yapar insanlar. Ama devamlılığı olmazsa sen de olsan ben de olsam yatırım yapmayız. Nitekim şimdi dün bir arkadaş geldi, 'birçok arkadaş bu anlamda borçlanmış, sıkıntı yaşıyor' dedi. Umarım tez zamanda bu sorun çözülür tabiki de. Şimdi bütün bunlar öngörülerek toplantıda ortaya konuldu, toplantılarda, çalıştaylarda bunları dile getirmişiz, söylemişiz, bunlar dikkate alınıp buna göre adım atılsaydı biz şu anda Avrupa'ya açılmış olacaktık. Ama geç değil, yine açılmamız gerekiyor.”

“KONGRE TURİZMİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUM”
Kongre turizmini çok önemsediğini ve üniversite olarak da yaptıkları kongrelerle kentin turizmine katkı sunduklarını belirten Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, şöyle devam etti; “Kongre turizmi ne anlama geliyor? Bakın söyleyeyim. Ben Ankara'daki bürokratlara, ulaşabildiklerime hep şunu söylüyorum; Antalya ve birkaç büyük il, siz isteseniz de istemeseniz de belli oranda kongre merkezi haline geldi. Bunu buraya kaydırmamızın yollarını aramamız lazım ve bu çerçevede bürokratlara söylüyoruz ki; toplantılarınızı Van'da yapın. Bakın üniversite olarak biz çok güçlü toplantılar alıyoruz buraya. Daha geçtiğimiz hafta 300 kişilik bir kafile, öğrenci işleri daire başkanlarımız Van'a geldi, burada toplantı yaptık. 1000 civarında insanın katıldığı tarım kongresini yeni yaptık. Bu bizim ortaya koymaya çalıştığımız ve gerekli olan bir şey. Ve burası da kongre turizmine çok uygun.”

“VAN'DA YAPILAN KONGRELER BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR; UNUTULMUYOR”
Van'ın büyülü bir şehir olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Peyami Battal; “Ve çok ilginç bir şey daha söyleyeyim ben size; Türkiye'nin hangi köşesinde kongre toplantısına yönelik çalışma yaparsanız yapın Van'daki kadar ilgi görmüyor. Bu çok önemli. İnsanların belki uzaktan bakışları farklı olabiliyor ama ellerine imkan düştüğü zaman mutlaka Van'a gelmek istiyorlar. Van'ı seviyorlar, görmek istiyorlar. Van farklı bir cazibesi olan bir kent. İçinde yaşayan bizlerin anlayamayacağı kadar önemli cazibe noktaları var Van'ın. Dolayısıyla kongre turizmini bizim özellikle dikkate almamız gerekiyor. Bu turizmi biz canlandırabiliriz. Tabi bu noktada adım atmaya çalışıyoruz ama maalesef desteksiz kalıyoruz. Destek olursa beraber kongre turizmi noktasında çok daha önemli  işler yapabiliriz. Mesela beraberce buradan bir heyetle bakanlıklara gidilip, bir – iki yıllığına kongrelerin Van'da yapılmasını temin etmek lazım, bunu talep etmek lazım. Bu iç turizm açısından çok önemli. Ve bakın bizim burada ben rektörleri toplamıştım, 6 yıl falan oldu ama hala her toplantılarında Van'daki toplantılardan söz ediyorlar. Niye? Çünkü Van farklı bir kent, ben zaten bu özelliği üzerinde durulması gerekiyor diyorum. Dolayısıyla bu anlamda da hakikaten oturup etkin bir şekilde, doğru bir şekilde adım atmamız gerektiği kanaatindeyim...”

* Rektör Prof. Dr. Peyami Battal’ın açıklamalarının devamı yarın... 
* YYÜ Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu’nun açıklamaları Çarşamba-Perşembe günleri...

Özel Haber: Umut Tarhan

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2021, 14:06

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner4