Kılıçdaroğlu, Van’daki çalıştayda konuştu; “Van’ı büyütmek boynumuzun borcudur”

Partisinin Van’da düzenlediği belediye başkanları çalıştayına katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 11 Büyükşehir Belediyesi, 10 il belediyesi, 177 ilçe belediyesi ve 50 belde belediyesi olmak üzere toplam 248 belediye başkanının katıldığı belediye başkanları çalıştayı tamamlandı.

Kılıçdaroğlu, Van’daki çalıştayda konuştu; “Van’ı büyütmek boynumuzun borcudur”

Çalıştayda konuşan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu: “Kentin pek çok sorunu var, diğer kentlerde olduğu gibi. Aslında burası sanayi açısından da, tarım açısından da, turizm açısından da olağanüstü güzelliği olan bir kent ve burası büyümeye hazır olan bir kent. Tek sorunu var; Van’a kilitlenen bir siyasal anlayış var. Van biraz dışlanmış durumda, biraz terk edilmiş durumda. Van’ın sorunları ile ilgilenen bir siyasal anlayış yok ama Van’daki tabloyu ters düz edip Van’ı büyütmek de bizim boynumuzun borcudur” ifadelerini kullandı.

“AKILCI POLİTİKALARLA SORUNLARI ÇÖZMEK İSTİYORUZ” 

Çalıştayda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Türkiye’nin en güzel kentlerinden birinde, Van’da buluştuk. Van’ın bizim açımızdan özelliği bir belediye başkanımızın bile olmaması ama Van’ı gezerken, değerli arkadaşlarım da gözlemlerini aktardılar, büyük bir kabul var” dedi.
Kılıçdaroğlu:  “Herkeste bir beklenti var, dolayısıyla bu beklentiyi, bu kabulü büyütmemiz gerekiyor. Bunu birlikte yapacağız, beraber yapacağız. Sorunlar var, sorunların tümünün farkındayız, sorunları çözmek gibi bir hedefimiz var, bir idealimiz var. Akılcı politikalarla sorunları çözmek istiyoruz, sorunları çözerken kimsenin kimliğine, inancına, yaşam tarzına kilitlenmeden, insanı insan olarak gören ve insanı bir değer olarak kabul edip o çerçevede sorunları çözmeye kilitlenen bir hedefimiz var. Evet, Van’dayız, 7 bin yıllık bir tarihin üzerindeyiz. Aslında 3 bin yıllık bir Van Kalesi hala ayakta, Van Kedisini gördük, Van’ın Otlu peynirine, şelalelerine, Akdamar Adası’na bakıldığı zaman tarihi açıdan görkemli bir tarihi var, olağanüstü güzel bir coğrafyası var ve dolayısıyla çok saygın, zengin bir kültürü içeren, kültürünü koruyan Vanlı kardeşlerimiz var. Onlarla beraber olmak, Van’da olmak bizim açımızdan son derece önemli” ifadelerini kullandı.

“VAN’I BÜYÜTMEK BOYNUMUZUN BORCUDUR”

Van’ın birçok sorununun olduğunu, bu sorunların da iktidara gelmeleri durumunda çözüme kavuşturulacağını söyleyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: “Kentin pek çok sorunu var, diğer kentlerde olduğu gibi. Aslında burası sanayi açısından da, tarım açısından da, turizm açısından da olağanüstü güzelliği olan bir kent ve burası büyümeye hazır olan bir kent. Tek sorunu var; Van’a kilitlenen bir siyasal anlayış var. Van biraz dışlanmış durumda, biraz terk edilmiş durumda. Van’ın sorunları ile ilgilenen bir siyasal anlayış yok ama Van’daki tabloyu ters düz edip Van’ı büyütmek de bizim boynumuzun borcudur. Sınır ticareti burada çok önemli. Sınır ticaretinin gelişmesi için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. Vanlı kardeşlerime sözümdür; millet iktidarında Van’ın nasıl büyüdüğünü, nasıl geliştiğini, bölgenin nasıl kültür merkezi, sanayi merkezi, üretim merkezi, turizm merkezi olduğunu herkes görecek. Sadece Vanlıların kaderini değil, söz veriyorum Türkiye’nin kaderini değiştireceğiz. Herkesin huzur içinde yaşadığı bir Türkiye inşa edeceğiz” dedi.

“KAYYUM UYGULAMASINA KARŞIYIZ”

Kayyum konusun da eleştiren Kılıçdaroğlu: “Bölgede yerel yönetimlerle ilgili ciddi bir sorun var, kayyum ataması var, kayyum atamasından duyulan ciddi bir rahatsızlık var. Alanda da bunu gördük. ‘Seçtiğimiz belediye başkanına görev yaptırmıyorlar’ deniliyor. Vanlı kardeşlerime ve yine kayyum atanan bütün belediyelerin bulunduğu yerlerdeki vatandaşlarıma seslenmek isterim, kayyum uygulamasına karşıyız. İkinci yüzyıla çağrı beyannamesinde bunu gayet açık ve net ifade etmişiz. İkinci yüzyıla çağrı beyannamesi bizim kurultayımıza katılan bütün üyelerimizin oy birliği ile kabul ettiği bir metindir. Yeni bir merkez yerel dengesi oluşturulacaktır, hedefimiz bu, yerel yönetimlerin gelirleri artırılacaktır, kayyum uygulamalarına son verilip seçimle gelenin ancak seçimle gidebilecekleri konusunda taahhüdümüz var, bunu kurultayımız kabul etti. İkinci yüzyıla çağrı beyannamesinin dışında yine aynı şekilde 6 liderin bir araya gelip oluşturduğu, kamuoyuyla paylaştığı güçlendirilmiş parlamenter sistem metninde de kayyum uygulamasına son vereceğimizi, seçimle gelenin seçimle gideceğini, milletin iradesine saygı duymanın da demokrasinin gereği olduğu şekliyle ifade edildi” ifadelerini kullandı.

“BU ÜLKEYİ SEVENLER, BERABER OLMAK ZORUNDADIRLAR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “ülkenin her açıdan kalkınması için Cumhuriyet Halk Partisine ihtiyaç duyulduğunu” söyleyerek; “ Türkiye güzel, Van da güzel. Van’da eğer huzur içinde Vanlı kardeşlerim yaşamak istiyorlarsa bize katılın diyorum. Van’ın büyümesini, bölgenin yıldızı olmasını istiyorsanız bize katılın. Kayyum uygulamasına son verilmesini, seçimle gelenin seçimle gitmesini istiyorsanız, oyunuzun değeri olsun istiyorsanız o zaman bize katılacaksınız. Van’ın görkemli tarihinin ve doğal güzelliklerinin sadece bölgede değil, bütün Türkiye’de ve dünyada duyulmasını istiyorsanız bize katılacaksınız. Sınır ticaretinin gelişmesini, komşu ülkelerle ekonomik ve sosyal ilişkilerin gelişmesini istiyorsanız bize katılacaksınız. Düşüncesinden ötürü hiç kimsenin hapse atılmasını istemiyorsanız, Selehattin Demirtaş’ın, Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını istiyorsanız bize katılacaksınız. Hiç bir vatandaşımızın kimliğinden ötürü, inancından ötürü, yaşam tarzından ötürü suçlanmasını  ya da ötekileştirilmesini istemiyorsanız bize katılacaksınız. Bu ülkeyi sevenler, beraber olmak zorundadırlar, bu ülkenin çıkarını savunanlar beraber olmak zorundadırlar, bu ülke için çalışmak isteyenler beraber olmak zorundadırlar. Doğu, batı, kuzey ve güney ayırımı yapmadan toplumun her kesiminin kucaklaşmasını istiyorsanız yine bize katılacaksınız. Ve en önemlisi her gittiğimiz yerde duyduğumuz bir sözcük var ‘adalet’. Bu memlekette gerçekten adalet istiyorsanız, herkesin aşı-işi olsun istiyorsanız, evlatlarınıza haksızlık yapılmamasını istiyorsanız, tek bir adresiniz var o adresin adı Cumhuriyet Halk Partisidir.” şeklinde konuştu.
Haber: Mehmet Selim KURT

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2022, 17:50

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER