Kent Estetiği Kurulu ilk toplantısını yaptı

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan ‘Kent Estetik Kurulu’ ilk toplantısını yaptı.

Kent Estetiği Kurulu ilk toplantısını yaptı

Van’da görüntü kirliliğinin önüne geçmek üzere, Van Büyükşehir Belediyesi tarafından Kent Estetiği Kurulu oluşturuldu. Oluşturulan kurul, ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Kentte estetikten yoksun yapıların görüntü kirliliği oluşturduğu eleştirilerinin ardından oluşturulan Kurulda, çeşitli kurum, sivil toplum örğütü ve meslek kuruluşları temsilcileri yer alıyor. Kurul üyeleri, ilk toplantısını Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Ali Özvan’ın başkanlığında yaptı. Kurulun, kent genelinde görüntü kirliliğini engellemeye dönük çalışmalar yapacağı bildirildi.

Şehirde mevcut veya yeni açılan yerleşim alanlarında şehrin estetiği, tarihi ve doğal değerlerine uygun ilke kararları alarak, meydan, bulvar, ana cadde, ana yollar ve sokaklarda, ilgili ve yetkili birimlerin katılımıyla çözüm üretmek, görüş bildirmek ve kararlar almak amacıyla kentteki her türlü görüntü kirliliğini engellemek üzere ‘Kent Estetik Kurulu’ oluşturulduğu bildirildi. Mimarlık, mühendislik, estetik, kent tasarımı, peyzaj mimarlığı gibi çeşitli meslek kuruluşları ile çeşitli sivil toplum kuruluş temsilcilerinden oluşan Kent Estetik Kurulu çalışmalarına başladı.

Kent estetik kurulu ilk toplantısını Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Ali Özvan’ın başkanlığında yaptı. İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığının koordinasyonunda Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Karayolları Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Van Kültürünü Varlığını Koruma Bölge Kurulu, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile İpekyolu, Tuşba ve Edremit Belediyelerin İmar ve Şehircilik Müdürleri katıldı.

6 MADDE GÜNDEME GELDİ

Toplantıda, şehirde ortak kullanım alanlarında görsel kaliteyi etkileyecek olan yapılar, büfeler, totemler, tabelalar, duraklar, kent mobilyaları, cephe düzenlemeleri gibi konular ele alındı.

İlk defa toplanan kent estetik kurulunda 6 madde konuşulduktan sonra, alt komisyonların kurulması kararlaştırıldı. Toplantıda ayrıca Büyükşehir Belediyesince kent tarihinde ilk defa hazırlanan İmar Yönetmeliği çalışması da kurulun gündemi oldu. Kurulun belli aralıklarla toplanacağı kaydedildi.

/ Prestij Haber Merkezi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER