Kardan kapalı olan son mezra yolu da ulaşıma açıldı

Van Büyükşehir Belediyesi, yaz mevsimine günler kala Gürpınar ilçesindeki 3 bin rakımlı Sıcaksu bölgesinde karla mücadele çalışması yürüterek, kardan dolayı kapalı olan son mezra yolunu da ulaşıma açtı. Bölgede kar kalınlığının yer ler 10 metreyi bulduğu belirtildi.

Kardan kapalı olan son mezra yolu da ulaşıma açıldı

Ülke genelinde bahar havası yaşanırken, Van’ın yüksek rakımlı bölgelerinde karla mücadele çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda 3 bin rakımlı mezra yollarında karla mücadele çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri, kent merkezine yaklaşık 115 kilometre uzaklıktaki Sıcaksu bölgesinde kar temizleme çalışması yaptı. 3 iş makinasının yaklaşık 1 aylık zorlu çalışması ile Sıcaksu Mahallesine bağlı Tüzek, Çarlık ve Yeşildere mezra yolları ulaşıma açıldı.

KARDAN DOLAYI KAPANAN SON MEZRA YOLU DA AÇILDI

Yaklaşık 1 aydır bu bölgede karla mücadele çalışması yaptıklarını belirten İş Makinesi Operatörü Fatih Kuşman, iş makinalarının boyunu aşan karda zorlukla ilerlediklerini söyledi. 
Kar kalınlığının yer yer yaklaşık 10 metre civarında olduğunu belirten Fatih Kuşman, “Bu mezralarda kalan vatandaşlarımızın mağdur olmaması için yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Kış aylarında burası birkaç defa ulaşıma açıldı. Ancak yoğun tipi ve çığ nedeniyle tekrar ulaşıma kapandı. 1 aydan fazladır burada zorlu bir çalışma yürütüyoruz. Sıcaksu Mahallesine bağlı 3 mezra bu güzergahta yer alıyor. Son mezramız olan Tüzek Mezra yolunu da açtık. Burası kardan dolayı kapalı olan son mezramızdı. Burada kar kalınlığı 8 ila 10 metre civarındadır” dedi.

“EMEĞİ GEÇEN HERKESE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Yollarının açılmasından dolayı mutlu olduklarını belirten Tüzek Mezrası sakinlerinden Muhammed Tuncer, “Allah razı olsun Büyükşehir Belediyesi ekipleri yolumuzu açtı. Kış aylarında birkaç defa açılan yolumuz yoğun kar, tipi ve çığdan dolayı tekrar kapandı. Hayvanlarımızdan dolayı burayı terk edemiyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Elektrik sorunumuzun da çözülmesini istiyoruz” diye konuştu. / Prestij Haber Merkezi
 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2022, 16:55

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER