Kadınlar 'farkındalık' için yürüdü

Van’da, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”  nedeniyle farkındalık yürüyüşü yapıldı. 

Kadınlar 'farkındalık' için yürüdü

Van Büyükşehir Belediyesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Göç İdaresi İl Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı  iş birliği ile “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında farkındalık yürüyüşü gerçekleştirildi. 
“Kadına Yönelik Şiddete Birlikte Dur Diyelim” pankartıyla Van Valiliği önünde başlayan yürüyüş Cumhuriyet Caddesi üzerinde devam ederek Soydan Kavşağında sona erdi. Yürüyüşe, Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tarık Kuşman, çeşitli kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile bazı STK temsilcileri ve çok sayıda kadın katıldı. Soydan Kavşağında sona eren yürüyüşe daha sonra Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in eşi Meral Bilmez’de katılım sağladı. Burada bir süre duran kadınlar, kadına yönelik şiddete hayır sloganları attı.

“ŞİDDET YOK OLSUN İSTİYORUZ”

Van Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Selma Biçek, yürüyüş sonrası açıklama yaptı. Kadına yönelik şiddetin ortadan kalkması için yürüyüş gerçekleştirdiklerini ifade eden Biçek, canlı olan tüm varlıkların şiddetten uzak bir yaşam hak ettiğine vurgu yaptı.
Biçek: “17 Aralık 1999 günü Birleşmiş Milletler tarafından kadına yönelik uluslararası şiddetle mücadele günü olarak ilan edilmiş. Biz de bugün bu sebeple buradayız. Farkındalık oluşturmak istiyoruz. Çünkü kadın, toplumumuzun temel taşı annemizdir, kadın çocuğu dünyaya getirendir, derleyen, toparlayan, yetiştirendir. Bu sebeple kadın bizim için her zaman çok kıymetli bir varlıktır. Ve toplumumuzda geçmişte olduğu gibi, şuan bile kadına yönelik şiddetler devam etmekte, biz de burada bugün bu amaçla toplandık. Bu farkındalığı oluşturduk, kadına şiddete hayır, aslında insanlığa şiddete hayır, canlılara şiddete hayır. Şiddet yok olsun istiyoruz” diye konuştu.

“TEMEL PRENSİBİMİZ ŞİDDETE SIFIR TOLERANS”
Daha sonra konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tarık Kuşman da kadına yönelik şiddetin karşısnda olduklarını belirterek; “Geçmişe baktığımızda biz bir şefkat kültürüyüz, merhamet kültürüyüz ama maalesef bugün şiddete doğru gidiyoruz. Var gücümüzle devlet olarak bu mücadelede bulunuyoruz” dedi.
Kuşman: “Tüm dünyada olduğu gibi, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Hayır” anlamında ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de bir farkındalık oluşturmak anlamında bugün bu etkinliği düzenlemiş bulunmaktayız. Biz Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü olarak bugün Büyükşehir Belediyemiz ile diğer kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte bu etkinliği gerçekleştirdik. Katkıda bulunan Büyükşehir Belediyemize, İl Jandarma Komutanlığımıza, emniyet mensuplarımıza, sağlık müdürlüğümüze, bütün kurumlara, STK’lara kurumum adına teşekkür ediyorum. Bizim temel prensibimiz şiddete sıfır tolerans, yani şiddette bir vaka dahi olduğunda kendimizi rahat hissetmiyoruz. Geçmişe baktığımızda biz bir şefkat kültürüyüz, merhamet kültürüyüz ama maalesef bugün şiddete doğru gidiyoruz. Var gücümüzle devlet olarak bu mücadelede bulunuyoruz. Özellikle burada basın aracılığıyla kadınlara şunu belirtmek istiyorum; KADES uygulamalarını telefonlarımıza mutlaka indirelim, en ufak bir şiddet olayında devlet olarak haberdar olalım, biz gerekli müdahalede bulunalım. Çünkü kadın annedir, bir kadını eğittiğinizde bir aileyi kurtarıyorsunuz, bir kadını eğittiğinizde peşinden gelen bir çocuğu, bir toplumu eğitiyorsunuz. Dolayısıyla bugün burada bütün toplumun nezdinde kadına, canlıya, insana şiddete sıfır tolerans diyoruz” ifadelerini kullandı.
Daha sonra Vali Bilmez’in eşi Meral Bilmez ve beraberindekiler, Van AVM’de kadınlar tarafından hazırlanan el emeği ürünlerin sergilendiği stantın açılışını gerçekleştirdi. Kadın ve Aile Hizmetleri kursiyerleri tarafından yapılan ürünlerin sergilendiği stant, 3 gün boyunca AVM’de devam edecek. Son olarak da Tarım İl Müdürlüğü Konferans Salonu’nda kadınlara yönelik konferans düzenlendi.   Haber: M. Selim KURT
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER