Kadın girişimciler desteklenecek

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde kurulu bulunan ve Van ve çevre illerdeki teknoloji tabanlı girişimciliği geliştirmek amacıyla faaliyetler yürüten Van Teknokent ile Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın (VANTSO) ortaklaşa gerçekleştirdiği proje, Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği tarafından desteklenmeye hak kazandı. Van Teknokent ile Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) işbirliğiyle hazırlanan ve 6 ay sürecek olan “Womenpreneurs4Turkey – Türkiye’nin Gelişmekte Olan 'Doğu İllerinde Kadın Girişimciliğini Geliştirme Programı' isimli projenin yürütücülüğünü, Van Teknokent gerçekleştirecek. Proje kapsamında 500 kadına girişimcilik eğitimi verilecek.

Kadın girişimciler desteklenecek

Projenin lansman toplantısı Van Teknokent hizmet binasında gerçekleşti. Toplantıya Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Van Teknokent Genel Müdürü Yasemin Yetkin ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile  Van İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Gedik katıldı.
Toplantıda ilk olarak Van Teknokent Genel Müdürü Yasemin Yetkin, destek kazanan “Doğu İllerinde Kadın Girişimciliğini Geliştirme Programı” projesiyle ilgili bir bilgilendirme sunumu yaptı. Daha sonra Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli de birer konuşma yaparak, projenin önemine değindi. 

“EN İYİ TEKNOLOJİ MERKEZİ OLMA BAŞARISI ELDE EDİLDİ”
Toplantıda konuşan VANTSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, projenin önemine değindi. ABD Dışişleri Bakanlığından destek hakkı kazanan projeyi, nitelik bakımından  çok  önemsediklerini belirten Takva: “Bu anlamda VANTSO uzun yıllardır bütün enerjisini ulusal ve uluslar arası fon kaynaklarının bölgemizde ve ilimizde kullanılması konusunda yoğun bir çaba harcıyor. Bunun için tüm ekibimizi kutluyoruz. Yasemin Hanım da bu ekibin içinde yetişmiş ve bu konuda yeterli deneyime sahip bir kardeşimiz olarak bugün, gurur duyabileceğimiz bir kariyer planlaması içerisindedir. Bunun sonucunda da Teknokent Yönetim Kurulu Başkanlığının ortaya koymuş olduğu vizyon çerçevesinde geçen hafta yine büyük bir başarıyla bizleri gururlandırdı. Türkiye’de 2020 Teknoloji Geliştirme Endeksi bakımından 11 basamak yukarı çıkarak bölgenin en iyi teknoloji merkezi olma başarısı elde ettiler. Dolayısı ile bugün belki çok büyük bir bütçeden bahsetmiyoruz, eş finansmanla beraber yaklaşık 600 bin TL’ye tekabül eden bir bütçe. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Büyükelçi fonlarından yararlanarak buradaki “Teknoloji Tabanlı Kadın Eğitimine” destek vermek amacıyla ortak bir proje geliştirdik. Bu proje VANTSO ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) arasında ya da üniversitenin bir iştirâki arasında ilk kez gerçekleşen bir programdır, o yüzden heyecan vericidir” şeklinde konuştu.

“1 YILDA KULLANABİLECEĞİMİZ YAKLAŞIK 2 MİLYAR EURO’LUK BİR KAYNAK VAR”
Bölgenin kayıt dışı ekonominin döndüğü bir bölge olarak bilindiğini söyleyen Takva, şöyle devam etti: “ Mesele kendi kaynaklarımızı kullanarak zenginleşmek, bu beceriyi ortaya koyabilmek, bu çok önemli. Ben hep şuna inanıyorum. Van şehri sahip olduğu potansiyellerle aslında kendi ölçeğinde belki de 10 vilayeti besleyebilecek, geliştirebilecek kaynaklara sahiptir. Ama inatla ve ısrarla biraz da bu girişimci ruhumuzun eksikliğinden mütevellit sürekli merkezi bütçe, merkezi hükümet, merkezi hükümet kaynakları ile kalkınma alışkanlığından da bizim hızlı bir şekilde sıyrılmamız lazım. Dünyada sadece bölgede 1 yılda kullanabileceğimiz yaklaşık 2 milyar Euro’luk bir kaynak var. Avrupa Birliği kaynakları, uluslar arası fon kaynakları, uluslar arası bankalarımızın bölgede ki etkinliklere ayırmış olduğu kaynak, bu çok ciddi bir rakamdır. Bizim şehir olarak tüm kurumlar YYÜ, meslek odaları, belediyeler, hazır kullanabileceğimiz yılda 2 milyar Euro’luk minimum bir kaynak var. Mesele bu kaynaklara erişimi güçlendirecek zihinsel bir iklim oluşturmak, bir proje hazırlama deneyimi de oluşturmak. Bu konuda bizim YYÜ’nün öncülüğüne ihtiyacımız var. Dolayısı ile bölge hep kayıt dışı ekonominin döndüğü bir bölge olarak biliniyor, şehrimiz de öyle biliniyor. Kayıt dışı ekonominin yıllık bölgedeki karşılığı 2 milyar dolardır ama bunun yerine ikâme edebileceğimiz bir buçuk katı olan 2 milyar Euro’luk da fon var, para var. Yani biz o paraya erişimi kolaylaştırıp o kaynağın bölgemizde, ilimizde kullanılmasını sağlayabiliriz. Çünkü dünya artık şunu düşünüyor; yani ABD Büyükelçiliği diyor ki; Van’da yaşayan kadınlar eğer orada kendi işlerini kurar, teknoloji tabanlı bir gelişim süreci yaşarlarsa, ekonomiye, sosyal hayata, istihdama dahil olurlarsa bulundukları yerde huzurlu ve mutlu olurlar. Dolayısı ile uluslar arası zenginliklerine bir baskı da oluşmaz, bizim de amacımız o. Bizim Van şehrinin nüfusu 1 milyon 200 bin civarında ve bunun yüzde 50’si kadınlardan oluşuyor, dolayısı ile tek ayaklı bir büyümeden söz etmek mümkün değil. Sadece erkeklerin yürüyüşü ile bizim bölgesel ve yerel kalkınma gerçekleştirmemiz söz konusu değil, bizim diğer yüzde 50’yi de mutlaka hayatın tarafı etmemiz lazım. İşte bu proje bu yönüyle çok niteliklidir, değerlidir. Özellikle dezavantajlı konumda olan kadınlarımızın teknoloji tabanlı eğitimle ilk kez tanışmalarına vesile olacak önemli bir çalışma olduğunu düşünüyorum.”

“KADINLARA YÖNELİK PROJELER HAZIRLIYOR VE YÜRÜTÜYORUZ”
Daha sonra konuşan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, projenin her aşamasında emeği geçenlere teşekkür etti. ABD Büyükelçiliği tarafından desteklenmeye hak kazanan proje hakkında yapılan toplantıda açıklama yapan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü ve Van Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hamdullah Şevli; Van Teknokent’in, daha büyük projelere destek almak için gerekli donanıma ve potansiyele sahip olduğunu belirtti.
“Bir ülkenin kalkınması, kadınların hem ekonomik hem de sosyal olarak güçlenmeleriyle mümkündür” diyen Rektör Şevli:“Geçtiğimiz günlerde Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2020 yılı Performans Endeksi’nin açıklandığı 8. Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi gerçekleşti. Açıklanan performans endeksine göre 2018 yılında 54 Teknoloji Geliştirme Bölgesi içerisinde 42. sırada yer alan Van Teknokent, son iki yılda 63 Teknoloji Geliştirme Bölgesi içerisindeki genel sıralamada 31. sıraya yükselerek Doğu Anadolu'nun en iyi teknokenti unvanını almayı başardı. Bir ülkenin kalkınması, kadınların hem ekonomik hem de sosyal olarak güçlenmeleriyle mümkündür. Türkiye’de bilim ve teknoloji alanlarından mezun olan kadın sayısı, ortalama olarak Avrupa’daki mezun kadın sayısıyla neredeyse eş değerdir.  Ancak Türkiye’deki istihdam oranlarına baktığımızda bu tabloyu göremiyoruz. Dünya genelinde teknoloji alanındaki işgücünün çok büyük bir bölümünü erkek çalışanlar oluşturmaktadır. Kadınlar, G7 ülkelerinde dahi teknolojik işgücünün yalnızca yüzde 30’unu oluştururken, bu oran, Türkiye’de yüzde 10 civarında seyrediyor. Kadınların teknoloji dünyasında daha fazla ve daha donanımlı bir şekilde yer almalarını hedefleyen Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi yönetimi olarak, kadınlara yönelik projeler hazırlıyor ve yürütüyoruz. Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği tarafından desteklenmeye hak kazanan ve Van Teknokent ile Van Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde yürütülecek olan “Türkiye’nin Gelişmekte Olan Doğu İllerinde Kadın Girişimciliğini Geliştirme Programı” isimli projeyi, bu hedefimize hizmet etmesi açısından önemsiyoruz.” ifadelerinde bulundu. 

PROJE HEDEF KİTLEYE TANITILACAK
10 ayrı ilde gerçekleştirilecek online etkinlikler ile hedef kitleye tanıtılacak olan projede, “Womenpreneurs4Turkey” projesi ile eşleştirme faaliyetleri, tanışma toplantıları, mentörlük faaliyetlerinin de yürütüleceği bilgisini paylaşan Rektör Şevli, “Bu proje sayesinde, hedef bölgede teknoloji tabanlı kadın girişimciliği faaliyetlerinin, kadın liderliğindeki ekipler tarafından oluşturulan yenilikçi girişim projelerinin, ticarileştirilmiş yenilikçi ürün/hizmetlerin sayısının artırılması; inovasyon ekosisteminin ve inovasyon kapasitesinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi hedeflenmektedir. Projede sunulacak olan hizmetlerden faydalanmak isteyen kadın girişimci ve girişimci adaylarını, şirketlerimize ve üniversitelerimize www.womenpreneurs4turkey.com adresinden başvuru yapmaya davet ediyorum. Projenin hazırlanması ve yürütülmesi süreçlerinde önemli görevler üstlenen Van Teknokent ile Van Ticaret ve Sanayi Odası ekibini tebrik ediyorum. Projenin, başta Van olmak üzere bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 
Van, Şırnak, Bitlis, Batman, Siirt, Mardin, Şanlıurfa, Diyarbakır, Ağrı, Hakkâri illerinde gerçekleştirilecek olan projenin hedef kitlesini  büyük firmalar, TOBB Kadın Girişimciler İcra Kurulları, KOBİ’ler, üniversiteler, teknoparklar/ teknokentler, teknoloji transfer ofisleri, sivil toplum örgütleri, kadın dernekleri, patent ve AR-GE tabanlı kadın girişimciler, yatırım firmaları, yatırımcılar, AR-GE merkezleri gibi kamu, kurum ve kuruluşlar ile özel sektörde bulunan kadınlar oluşturuyor.
Haber: M.Selim KURT 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER