İşitme engellilerin hukuki sorunları rapor haline getirildi

Merkezi İstanbul olan İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği (İED) ile Van İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği (VİED) avukatları Zeynep Çakır ile Sinan Taşdemir tarafından, “İşitme Engelli ve Sağır Bireylere Yönelik Hukuki İzleme ve Tespit Raporu” başlığı altında bir rapor hazırlandı. Raporda engellilerin adliyede, kollukta ve noterlerde karşılaşabildikleri güçlüklere ve çözüm önerilerine değinildi.

İşitme engellilerin hukuki sorunları rapor haline getirildi

İstanbul’da faaliyet yürüten İED Avukatı Zeynep Çakır ile VİED avukatı Sinan Taşdemir, işitme engellilerin hukuki anlamda yaşadığı sorunlarla ilgili olarak araştırma yaptı.
Avukatlar, sahadaki tespitler ve engellilerle yapılan görüşmeler ışığında “İşitme Engelli ve Sağır Bireylere Yönelik Hukuki İzleme ve Tespit Raporu” adı altında bir rapor hazırladı.
Raporda özetle, ilgili kanunlarda işaret dili tercümanı konusunda boşlukların mevcut olduğu, yeni düzenlemelerle boşlukların tamamlanması gerektiği belirtildi.
İşaret dili tercümanı konusunda eksikler bulunduğu kaydedilen raporda, adliyelerde İşaret Dili Tercümanı alımının yapılması gerektiği kaydedildi.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın ‘Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Türk İşaret Dili Tercümanlık’ sınavından başarılı olmuş olanların bilirkişiliğe kabul edilmesi gerekmektiği de belirtilen raporda, “Mesai saatleri dışında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden tercüman talep edilememektedir. Barolardan 7/24 saat müdafi talep edilebileceği gibi tercüman da talep edilebilmesi gerekmektedir. Gerekirse CMK sistemine entegre edilebilecek bir Nöbetçi Türk İşaret Dili tercümanı ile bu sistemin oluşturulması mümkündür” denildi.
Raporda, engellilerin yaşadığı bir diğer hukuki sorunun da noterlerle ilgili olduğu dile getirildi..


RAPOR İLGİLİ KURUMLARA GÖNDERİLDİ
Avukatlar tarafından hazırlanan rapor ilgili kurumlara gönderildi.
Raporun sonuç bölümünde ise, “Raporda bahsedilen ya da bahse konu edilmeyen sorunların çözümü, engelli bireylerin hak kaybına uğramasının önüne geçilmesi adına elzemdir. Raporun muhatap edindiği kurumların bu çözümleri yerine getirmesi temennisi ile faydalı olmasını diliyoruz.” denildi.
Özel Haber: Adil Harmancı

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2022, 09:53

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER