'İşi uzmanına yaptırın'

Van'da havalar soğumaya başladı, yüksek noktalara mevsimin ilk karı yağdı. Soğukların kendini htirmesi nedeniyle sobalar kuruldu, kombilerin düğmesi çevrilmeye başlandı. Vatandaşlar kış hazırlıklarını yapmayı sürdürürken, kombi uzmanlarından önemli bir uyarı geldi. Uzmanlar, kombi bakımı, petek temizliği gibi konuların son derece önemli olduğuna işaret ederek, vatandaşları bu konularda uyarıyor.

'İşi uzmanına yaptırın'

Van genelinde doğal gaz alt yapı çalışmaları devam ederken, doğal gaz kullanım oranı da buna bağlı olarak her yıl artış gösteriyor. Vatandaşlar tarafından doğal gazın yaygın kullanılmaya başlanmasıyla birlikte sektörde hizmet veren firmaların sayısı da artmaya başladı. Kombi uzmanları, kış öncesi kombi ve petek bakımlarının önemine işaret ederek, bunun da işi bilenler tarafından yapılmasının önemine değiniyor.
Bu çerçevede Van'da kombi bakımı ve petek temizliği sezonu Eylül ayında başlayıp Nisan ayına kadar devam ediyor. Bu dönemlerde yoğunluk yaşanırken, kurumsal firmalar da gelen talepleri karşılayabilmek için yoğun bir mesai harcıyor. Van’da hizmet veren kurumsal firmaların yanı sıra sadece bir iletişim numarası üzerinden de kombi ve petek bakımı yapanlar oluyor. “Sezona bağlı ve korsan olarak bu işi yapanların sayısı her geçen yıl artıyor” diyen uzmanlar ise vatandaşları, “Kurumsal firma ve yetkili servisler” dışında hizmet almamaları noktasında uyarıyor.
Konuyla ilgili görüştüğümüz Kombicim Van firma sahibi Abidin Yarımbatman: “Vatandaşlarımıza çağrım şudur; sabit adresi olmayan yani kurumsal çalışmayan, sadece telefon numarası üzerinden bu işi yapanları petek temizliği için evlerine çağırmasınlar, sonra çok pişman olabilirler. Sezonumuz başladığından dolayı bu işin ehli olmayan, sadece dönemsel olarak çalışan, her sektörden bu işe el atmış insanları görmek mümkün. Vatandaşlarımız evlerine çağıracakları kişiyi iyi araştırmaları lazım. Sabit bir işyeri var mı, vergi levhası var mı, bu işi yaptığına dair yetki belgesi var mı? Bunları iyi bilmesi lazım” dedi.

“KURUMSAL FİRMALARA VEYA SERVİSLERE BAŞVURULMALI”
Kombicim Van firma sahibi Abidin Yarımbatman, kombi bakımı ve petek temizliği yaptıracak vatandaşların kurumsal çalışan firmalar dışında kimseye itibar etmemeleri çağrısında bulundu.
Kombi ve petek temizliğinin önemli bir konu olduğunu belirten Yarımbatman: “Petek temizliği bilinçli bir şekilde yapılmadığı zaman, 100-200 liralık bir iş, 1 veya 2 ay sonra çok pahalıya mal olabilir. Öncelikle bunu bilmek lazım. Bu anlamda vatandaşlarımıza çağrım şudur; sabit adresi olmayan yani kurumsal çalışmayan, sadece telefon numarası üzerinden bu işi yapanları petek temizliği veya kombi bakımı için evlerine çağırmasınlar, sonra çok pişman olabilirler. Sezonumuz başladığından dolayı bu işin ehli olmayan, sadece dönemsel olarak çalışan, her sektörden bu işe el atmış insanları görmek mümkün. Vatandaşlarımız evlerine çağıracakları kişiyi iyi araştırmaları lazım. Sabit bir işyeri var mı, vergi levhası var mı, bu işi yaptığına dair yetki belgesi var mı? Bunları iyi bilmesi lazım. Bizim tavsiyemiz; vatandaşlarımızın kurumsal firmalara veya servislere başvurmalarıdır. Çünkü ileride oluşabilecek bir problem için muhattap bulabilecekler ama sağda-solda asılan iletişim numaralarından eve usta çağırılırsa oluşabilecek bir arıza için maalesef muhattap bulamayacaklar” diye konuştu.
  
“PETEK KONTROLÜ NASIL YAPILIR?”
Petek temizliği yapmanın belli kuralları olduğunu hatırlatan Yarımbatman, “Kulaktan duyma tavsiye üzerine gerekli kontroller yapılmadan petek temizliği yapılırsa hem kombiye hem de tesisata ciddi manada zarar verebilir” dedi.
Yarımbatman, şunları söyledi:“Petek temizliği öyle istenildiği zaman yapılması gereken bir işlem değildir. Bunun belli bir ölçümü vardır, işlem ona göre yapılır. Rastgele yapılan bir petek temizliği tesisata ciddi zararlar verebilir. Peteklerin ölçüsünü ev sahibinin kendisi de alabilir, kombi 50 derecede minimum 1 saat yakılır, daha sonra bütün petekler kontrol edilir, üstü sıcak altı ılıksa petekler çalışıyor demektir. Şayet peteklerin üstü sıcak altı soğuksa o zaman petek temizliğine ihtiyaç vardır. Her yıl petek temizliği yapılmaz, ihtiyaç var ise petek temizlenir. Bunun dışında kulaktan duyma tavsiye üzerine gerekli kontroller yapılmadan petek temizliği yapılırsa hem kombiye hem de tesisata ciddi manada zarar verebilir. Teknolojik makinelerimizle bir evde petek temizliği yaptığımız zaman minimum 2 ila 3 saat arası kalıyoruz, bu işi korsan olarak yapanlar ise sıradan cihazlarla bu işlemi daha az bir sürede bilinçsizce yapıyor. İşlerimiz çok yoğun, sezonumuz Eylül ayında başlar Nisan ayına kadar devam eder. Fiyatlarımızda bir değişiklik yok, ortalama bir evin petek temizliği 150 TL civarında.” 

“TEKNOLOJİYİ TAKİP EDİYORUZ”
Petek ve kombi bakımlarının önem arz ettiğini belirten Yarımbatman, bu nedenle firma olarak teknolojiyi takip ettiklerini ve müşterilere daha sağlıklı bir hizmet sunmak amacıyla yeni cihazlar alarak, gelen müşterilerin hizmetine sunduklarını söyledi.
Yarımbatman, son olarak şöyle konuştu: “Biz kurumsal bir firma olduğumuzdan dolayı gelişen piyasayı ve teknolojiyi sürekli takip etmek zorundayız. Geçtiğimiz günlerde sektörümüzle ilgili İstanbul’da düzenlenen bir fuara katıldım. Fuarda hakikaten kombi kullananların rahat edebilmesi için, tasarruf edebilmeleri için ARGE çalışmaları çok iyi bir şekilde yürüyor bunu gördüm. Yeni cihazlar vardı ve ben de son sistem makinelerden aldım, Van’a getirdim, şuan onları kullanıyoruz. Filitre sistemi var onu Van’a ilk biz getirdik, kullanmaya başladık ve şuana kadar yaklaşık 100 evde bu filitreleri tesisata taktık. Bu cihazın takıldığı evlerde artık petek temizleme olayı bitiyor, yani usta çağırmadan ev sahibi kendisi işlem yapabiliyor. Müşterilere sunmadan önce ilk olarak geçen yıl bu cihazı kendi evimde denedim ve çok iyi randıman aldım. Tesisatın içinde önceden kalan pas ve çamuru topluyor ve ev sahibi kendisi kolayca temizleyebiliyor. Tesisat aparatı dediğimiz filitre cihazımız şuan kampanyada, fiyatı montaj dahil 350 TL.”  
Özel Haber: M.Selim KURT

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2021, 08:58

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER