İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Aydın: 'Çalışmalar kısa sürede tamamlanacak'

Van İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın, kışa girmeden, sokaklarda başlatılan çalışmaların 10-15 gün içerisinde tamamlanacağını söyledi.

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Aydın: 'Çalışmalar kısa sürede tamamlanacak'

Van’ın İpekyolu ilçesine yeni atanan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili İhsan Emre Aydın, kentteki basın mensuplarıyla Elitte World Hotel’de bir araya geldi. Düzenlenen basın toplantısına Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Aydın'ın yanı sıra İpekyolu Belediyesi Başkan Yardımcıları Doğan Nurses, İbrahim Yaşin, Sait Çakırtaş, Birol Duman, İpekyolu İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Şamil Görücü ve İpekyolu İlçe Emniyet Müdürü Murat Fuçular da katıldı.
Basın mensuplarıyla ayrı ayrı tanışan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Aydın, daha sonra ilçenin temel sorunlarına ilişkin görüş ve sorular aldı.
Toplantıya katılan gazeteciler daha çok çarpık yapılaşma ve bir süredir çalışma başlatılan ve trafiğin aksamasına neden olan caddelerin durumu ile kaldırım işgaline ilişkin sorular sordu.

 

“KÜLTÜRDEN UZAK BİNALAR SÖZ KONUSU”

Gazetecilerin sorularını not alan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Aydın, bina sorununun tüm illerde benzerlik gösterdiğini belirterek, bu durumun Van’da da görüldüğünü söyledi.
Van’da kültüründen uzak bir yapılaşmanın olduğunu ifade eden Aydın, “Burada benim de gözüme çarpan, tarihinden kültüründen uzak binalar söz konusu ama bunları bir anda yıkıp yapmak mümkün değil. Evet, bu bir problem ama hangi şehrimize giderseniz benzer bir problemle karşılaşıyorsunuz. Tabi çok güzel örneklerimiz de var. Bizim de bunun için çalışmamız gerekiyor.” dedi.

 

YOL ÇALIŞMALARI HAKKINDA 

İlçede uzun süredir başlatılan cadde çalışmalarına değinen Aydın, bu çalışmaların en kısa sürede tamamlanacağını ifade etti.
Çalışmaların kış gelmeden tamamlanacağını belirten Aydın, şunları söyledi:
“Yol çalışmalarının uzun sürdüğü şeklinde sorular var, evet, ben de geldiğimde dikkatimi çekti.  Şu anda İpekyolu Belediyesinin üç tane sokakta açılmış ve kapanmamış çalışması var. Onlar da 10 gün 15 gün içerisinde, yani kış gelmeden bitmiş olacak. Üç sokağı da gezdim, tabi bunların altyapılarının geçmesi gerekiyor. Yeni su hattı, Telekom, internet hattı gibi. Bunların olması gerekiyor. Bunların daha hızlı geçmesi noktasında bir koordinasyon olacak, çünkü trafik tıkanmış, bir tepki oluşmuş. Yıllardır yapılmayan hususlar olduğunu gördüm. Şimdi boru hatlarımız değiştiriliyor, ama su içtiğimiz yerlerdeki asbestli boruları, kötü boruların tamamını buradan çıkartıyoruz. Bu tür hizmetler genelde görünür hizmetler değildir. Böyle insan sağlığını öne alan bir anlayış da var.”

 

“1 AY NORMAL, 2 AY ÇOK”

Yapılan sokak çalışmalarıyla ilgili oluşan tepkileri anladığını ifade eden Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Aydın, şöyle devam etti:
“Kış gelmeden İpekyolu Belediyesi olarak üç tane sokağımız var, bunları kapatacağız, herhangi bir sorun olacağını zannetmiyorum. Açtığımız bir yer olduğunda da kış gelmeden bitmiş olacak. Bunun şu anda planlamasını yaptık, diğer çalışmalarımızı da bahar döneminde başlatacağız. Bir sokak çalışması bir ay sürüyorsa normaldir, 2 ay sürüyorsa çoktur, 15 günde bitiyorsa süper. Sokaklar çok sıkıntılı, bazılarının altında bina temelleri çıkıyor. Doğal olarak oradaki işçilik nedeniyle çalışmalar gecikiyor. Sonuçta Van’a bir hizmet verilmeye çalışılıyor, ben olumlu tarafındayım. Yapılırken bazı esnafımız doğal olarak tepki gösteriyor, işleri aksıyor, zaten pandemi etkilemiş, özellikle İran’dan turistlerin gelmemesinden kaynaklı bir sıkıntı var. Ama yapıldıktan sonra da gittiğimiz zaman, görüştüğümüz zaman esnafımız çok mutlu ve hayır sözcüklerini de sunuyorlar. Sonunda salahiyet oluyor.”

 

İŞPORTACI VE KALDIRIM İŞGALİ

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Aydın, kaldırım işgali ve seyyar satıcılara ilişkin sorulara da şu cevabı verdi:
“Kaldırım işgaline dikkat etmemiz gerekiyor. Bir yandan işportacılarımız var, bunlar evlerine ekmek götürmenin derdinde, bir yandan da bizim kentin yaşam kalitesini yukarı taşımamız gerekiyor. Şimdi bizlerin maaşları hemen cebimize yatıyor, ama işportacılar için de mağduriyet oluşturmadan bir şeyler yapmak gerekiyor. Şimdi Ankara’da bu gecekondulaşmayı ben kendi gözlerimle gördüm, biz ne kentli olmayı başarabildik ne köylü olmayı başarabildik. Bu durum Van’da da var. Köyden göç ederken yanlarına hayvanlarını alıp getirdiler. Sonra biz kentte köylülüğü yaşadık. Bu ani göçler Van’da da buna yol açmıştır gördüğüm kadarıyla. Göçlerin olmasıyla beraber sorunlar olmuş. Esnafımızın da bu işgal sebebi biraz da bu kuralsızlığın verdiği sonuçtur, buna dair önlemlerimizi de inşallah alacağız.”

Haber: Adil HARMANCI

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2021, 17:57

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER