İlhan; 'Kanalizasyon sorununa gölsüz çözüm üretilmelidir'

Saadet Partisi (SP) Van İl Başkanlığı, haftalık basın toplantılarını sürdürdü. SP İl Başkanı Özay İlhan, bu haftaki toplantıda Van Gölü’nü gündemine aldı.

İlhan; 'Kanalizasyon sorununa gölsüz çözüm üretilmelidir'

 İlhan yaptığı açıklamada; “Kayseri ve Erzurum gibi birçok büyükşehir, göl ve deniz bağlantısı olmadığı halde nasıl kanalizasyon sorununa çözüm üretiyorsa, Van ve çevre belediyeler de kanalizasyon sorununa gölsüz çözüm üretmelidir” dedi.
İlhan, yaptığı açıklamada; “Van Gölü, ülkemizin en büyük gölü olmasının yanı sıra, dünyanın da en büyük sodalı gölüdür. Van Gölü 1646 metre rakımda bulunmasıyla, bölgemizde ki soğuk iklimi yumuşatmasıyla, Van başta olmak üzere çevresine daha olumlu iklimsel özellikler sağlamaktadır. Van Gölünün maviliği şiirlere konu olacak kadar kendine has, dünya genelinde yapılan yarışmada birinci olacak derecede güzeldir. Fakat böylesine önemli, böylesine kıymetli olan Van Gölü, geldiğimiz noktada büyük bir tehdit altındadır.” ifadelerini kullandı.
“Van Gölü, çevresindeki kanalizasyonların neredeyse tamamına yakınının doğrudan içine aktığı bir göl konumundadır” diyen SP Van İl Başkanı Özay İlhan; “Van Gölünde son yıllarda bölgemizde etkili olan kuraklık nedeniyle sular çekilmeye başlamış durumdadır. Van’ı Van yapan en kıymetli değerlerin başında gelen Van Gölünün yok olmaması için bir an evvel harekete geçilmelidir. Van Gölü, çevresinde ki belediyelerin insafına terkedilemeyecek kadar bölgemiz ve ülkemiz için önemlidir. Kayseri ve Erzurum gibi birçok büyükşehir, göl ve deniz bağlantısı olmadığı halde nasıl kanalizasyon sorununa çözüm üretiyorsa, Van ve çevre belediyeler de kanalizasyon sorununa gölsüz çözüm üretmelidir. Yıllardır ilimiz ve bölgemiz gündeminde olan ve bir türlü çıkarılmayan Van Gölü Koruma Kanunu mutlaka çıkarılmalıdır.” diye kaydetti.
/ Prestij Haber Merkez

 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2021, 14:48

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER