Hijyen konulu eğitim programı düzenlendi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde "Hastane temizliği ve hijyen" konulu eğitim programı düzenlendi.

Hijyen konulu eğitim programı düzenlendi

Hastane konferans salonunda Enfeksiyon Kontrol Komitesi ve Eğitim Birimi tarafından hastane temizliği ve hijyen konulu eğitim programı düzenlendi.
Eğitimlerde temizlik işçilerinin hakları ve sorumlulukları, temizlik yaparken malzeme kullanımı konusunda dikkat edilecek hususlar, temizlik yapılırken sağlığa zarar vermemek için uygulanması gereken hijyen kuralları, el yıkama, hastanede bulunan binaların iç ve dış cephe temizliği, açık alan temizliği gibi hizmetlerin nasıl yapılması gerektiğine dair uygulamalar hakkında sinevizyon şeklinde eğitim verildi.
Sağlıklı yaşam için gerekli koşulların oluşturulması ve bu koşulların sürekli kılınması için hastane temizlik görevlilerinin genel alan temizliğini kurallarına uygun yapabilmesi için gerekli bilgi ve hijyen konulu uygulamalı eğitim çalışmaları devam eden Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki eğitime sağlık personellerinin yanında Hastane Başhekim yardımcısı Uz. Dr. Cezmi Meral ve idareciler de katıldı.
Enfeksiyon Kontrol Komitesi tarafından “El Hijyeni ve Hastane Atıkları” konularında uygulamalı eğitim ve bulaşıcı hastalıkların yayılımının azaltılmasına dikkat çekmek amacıyla “Hastane Enfeksiyonlarına Karşı El Ele Mücadele” adıyla etkinlik düzenlendi.
Etkinlikte el yıkamanın önemine değinildi. Etkinlik ile ilgili bilgi veren Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Komitesi; "Toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlaştırılması önemli bir koruyucu sağlık hizmetidir. Hijyen, sağlıklı ortamın korunması amacıyla her türlü enfeksiyöz ajanın ortamdan uzaklaştırılması anlamına gelir. Hijyeni sağlamada en temel kural, ellerin doğru yöntem ile doğru sıklıkla yıkanmasıdır. El yıkama, birey ve toplum sağlığının korunması açısından basit, ucuz, toplumun her kesimi tarafından uygulanabilir ve son derece etkili bir yöntemdir. El yıkamanın ihmal edildiği durumlarda çok sayıda hastalığa yol açtığını bilmemiz gerekiyor. Ellerimiz, çevre ile her türlü bağlantıyı sağlayan organımızdır. Bu nedenle de en fazla mikroorganizmayı barındırmaktadır. El yıkama, çok sıradan ve günlük bir iş olması nedeniyle genellikle ihmal edilen bir konudur. Oysaki hem kendimizin hem de çevremizdekilerin sağlığını korumak bizim elimizdedir. Çevre ile sürekli temas halinde olan ellerimiz yoluyla taşınan bakteriler basit bir soğuk algınlığından, SARS, Hepatit A, Avian Influenza gibi öldürücü birçok hastalığın gelişimine neden olabilmektedir” vurgusu yaptı.
Açıklamanın devamında; "Özellikle sağlık personelinin elleri, mikroorganizmaların hastadan hastaya yayılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle yetersiz el hijyeni, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde halen yaygın olarak görülen hastane enfeksiyonlarına neden olan başlıca etmenler arasında yer almaktadır. Yüksek morbidite(hastalık), mortalite(ölüm) ve tedavi maliyetine neden olan bu enfeksiyonlardan korunmaya yönelik tedbirlerin başında, yeterli el hijyeninin sağlanması gelir. Yeterli el hijyeni aynı zamanda besin kaynaklı hastalıkların azaltılmasında, okullarda sıklıkla görülen gastroenteritler, dışkı ile bulaşan hastalıklar, parazit ve mantarların gelişiminin önlenmesinde de basit ancak en etkili koruma yöntemidir” denildi.
Etkinlikte Enfeksiyon Kontrol Komitesi hemşireleri ve hastane çalışanları tarafından toplu çekilen fotoğraftan sonra programa son verildi. / Prestij Haber Merkezi

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2021, 15:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER