Günde 210 ton çöp, Entegre Katı Atık Tesisine taşınıyor

Van Büyükşehir Belediyesi ilçelere kurduğu katı atık aktarma istasyonlarıyla günlük 210 ton çöpü Entegre Katı Atık Tesisine taşıyor.

Günde 210 ton çöp, Entegre Katı Atık Tesisine taşınıyor

"Çevre dostu belediyecilik" hizmetlerine devam ettiğini bildiren Van Büyükşehir Belediyesi, ilin en önemli çevresel sorunlarından olan çöp sorununu bitirdiğini açıkladı. Van Merkezde yapılan Entegre Katı Atık Tesisine bağlantılı olarak ilçelere kurulan çöp transfer istasyonlarının tam kapasite hizmet vermeye başladığını duyuran Büyükşehir Belediyesi, günlük 210 ton çöpün bu merkezlerden alınarak Entegre Katı Atık Tesisine ulaştırıldığı bilgisini paylaştı. 
Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışmalar doğrultusunda Muradiye, Erciş ve Çaldıran ilçelerinin çöplerinin toplandığı Karahan Katı Atık Aktarma İstasyonunda 140 ton, Özalp ve Saray ilçesine ait Mollahasan Katı Atık Aktarma İstasyonunda 40 ton, Çatak, Gürpınar ve Gevaş ilçesi Gölkaşı Katı Atık Aktarma İstasyonunda ise 30 ton çöp toplandığı kaydedildi.
İlçelerden günlük toplamda 210 ton çöpün, semitreyler vasıtasıyla kent merkezinde bulunan Entegre Katı Atık Tesisine taşındığı, tesiste birkaç işlemden geçen çöplerin ayrıştırılarak geri dönüşüm merkezine gönderildiği ifade edildi. Yakında tam kapasite devreye alınacağı belirtilen tesiste toplanılan çöplerden de enerji elde edilmeye başlanacağı vurgulandı. Tesis, daha önce de Özalp yolu üzerinde bulunan eski çöplükten enerji üretiyordu.
 / Prestij Haber Merkezi
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER