Glütensiz kafe ve fırın hizmete açıldı

Van’ın Edremit ilçe belediyesi tarafından yapımı tamamlanan, bölgenin ilk ve tek Glütensiz Kafe ve Fırını olma özelliğine sahip tesisin açılışı gerçekleştirildi. Açılışı yapılan tesis Doğu Anadolu Bölgesine hizmet verecek. 

Glütensiz kafe ve fırın hizmete açıldı

İpekyolu Caddesi Kocaeli Parkı karşısında bulunan cafenin açılışına Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Gülşen Orhan, Ak Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Van İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, başkan yardımcıları ve çeşitli birim amirleri, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, Van İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, İl Kültür ve Turizm Müdürü Emre Uslu, Van Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Tarık Kuşman ve yardımcısı M. Salih Atlı, SGK İl Müdürü Abidin Göksoy, Mardin Artuklu Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi  Süleyman Engin, AK Parti Edremit İlçe Başkanı Sezer Bayramoğlu, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Zahir Soğanda, YAKA Marketler Zinciri Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Karaman, Van Çölyak Derneği Başkanı Gıyasettin Şevgin, çölyaklı hastalar ve aileri ile daveliler katıldı.
Açılışta konuşan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, yaptıkları araştırmalar sonucu yaklaşık 5 bin civarında çölyak hastası tespit ettiklerini belirterek: “Bu anlamda da Gaziantep’ten, Adana’dan ve Malatya’dan bu tarafa herhangi bir tesis bulunmamaktaydı. Biz de bu tesisin çalışmalarını gerek DAP İdaresi ile gerekse de kendi proje ekibimiz ile yaparak, projeyi hayata geçirdik. Ramazan ayında beğeni üretimleri yaptık” dedi.

“ÇÖLYAK HASTALARIMIZA UMUT IŞIĞI OLDU”

Programda açılış konuşmasını Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi Bölümü Öğretim Görevlisi Süleyman Engin yaptı. Başkan Say’a bu projeden dolayı teşekkürlerini ileten Engin, bölgeye hizmet verecek olan böylesi bir merkezin önemine işaret etti.
Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, sosyal belediyecilik anlamında bir projeyi daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. 2 yıl önce Van’da çok ciddi sayıda çölyak hastasının olduğunu tespit ettiklerini ifade eden Başkan Say, bu anlamda proje ekibi ile bir çalışma başlattıklarını kaydetti. Çölyaklı hasta sayının yaklaşık 5 binlerde olduğunu vurgulayan Başkan Say: “Çölyak hastalarının özellikle küçük yaştan itibaren sindirim sisteminden kaynaklanan bir problemle beslenmeleri sıkıntıya giriyordu. Bu anlamda da Gaziantep’ten, Adana’dan ve Malatya’dan bu tarafa herhangi bir tesis bulunmamaktaydı. Biz de bu tesisin çalışmalarını yaparak, gerek DAP İdaresi ile gerekse de kendi proje ekibimiz ile projeyi hayata geçirdik. Ramazan ayında beğeni üretimleri yaptık. Bu süreçte Süleyman Engin hocamız kendi işletmesiymiş gibi özveriyle çalıştı. Bu projenin hayata geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah sadece Van değil, bölgedeki tüm çölyak hastalarımıza bir umut ışığı oldu. Ürünlerimizin Van’daki hastalarımıza ulaşımı için de yerel bir markette cüzi bir rakamla satışa sunulacak. Bu konuda gerekli anlaşmalarımızı yaptık, çölyaklı vatandaşlarımız bu ürünlere daha rahat bir şekilde ulaşacaktır” ifadelerini kullandı.
Çölyak hastaları adına konuşan Van Çölyak Eğitim, Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gıyasettin Sevgin, bölgede çölyaklılar için bu anlamda bir çalışmanın yapılmadığını ancak Edremit Belediye Başkanı İsmail Say’ın bu projeyi hayata geçirmesinin çok anlamlı olduğunu ifade ederek, teşekkür etti.

“BÖYLE BİR HİZMET SUNMAK SON DERECE ÖNEMLİ”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan ise konuşmasında, çok önemli bir ihtiyacın giderildiğini söyledi. Orhan: “Van’da 5 bin üzerinde olan çölyak hasta sayısına bir de Doğu Anadolu Bölgesindeki sayı eklendiğinde çok ciddi bir sayı ortaya çıkıyor. Bu insanlarımıza böyle bir hizmet sunmak son derece önemli. Belediye Başkanımız öncülüğünde vatandaşlarımıza sunulan hizmetler bunlarla da sınırlı değil. Bir ay önce bizzat ziyaret ettiğimiz çok önemli eğitim tesisi vardı. Bunun gibi çok önemli ve emsali olmayan işler gerçekleştirilıyor. Van adına Başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“VAN GELİŞİYOR, GÜZELLEŞİYOR”

Son olarak konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas da, glütensiz kafe ve fırının hayırlı olmasını diledi. AK Belediyelerin çok güzel hizmetlere imza attıklarını söyleyen Arvas, “Çölyak hastası olan kardeşlerimizin ihtiyacını karşılayacak bu hizmetin açılışını yapmak sevincimizi arttırıyor. Edremit Belediyemizin, sosyal belediyecilik, insan odaklı belediyecilik anlayışı ile güzel hizmetler ortaya çıkıyor. Van gelişiyor, güzelleşiyor. İnsan, çevre ve yatırım odaklı, derdi memleket olan belediye başkanlarımızı da kutluyor, bugünkü açılışımızın da hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.
Yapılan konuşmaların ardından ‘Glütensiz Kafe ve Fırın’ın açılış kurdelesi kesilerek hizmete sunuldu.
Tesisin gezilmesi ve ikramların sunulması ile program sona ererken, 'İnsan ve Sağlık Odaklı Sosyal Sorumluluk Projesi' kapsamında hayata geçirilen 'Glütensiz Kafe' katılımcılardan tam not aldı. Kafede pide çeşitlerinden pizzaya, glütensiz tatlı çeşitlerinden ekmek ve simide kadar her şey bulunurken, paketli ürünlerin de satışa sunulacağı yaklaşık 100'ün üzerinde çeşit bulunuyor.

Haber: Mehmet Selim KURT 
 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2022, 17:32

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER