'Gelecek nesillere karşı sorumluluğumuz var'

15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında av yasağı uygulanan Van Balığının üreme dönemi devam ederken, Van’da ki balıkçılar da çağrıda bulundu.

'Gelecek nesillere  karşı sorumluluğumuz var'

Van Balığının çoğalması ve gelecek nesillere aktarılması noktasında vatandaşları, kaçak avlanan balığı almamaları konusunda uyaran balıkçı esnafı, "Gelecek nesillere karşı sorumluluğumuz var" dedi. 
Konuyla ilgili görüştüğümüz Vangölü Balıkçılık İşletmecisi Birhat Demir, yasağa dikkat çekerek: “Van Balığında kışın verim alabilmemiz için av yasağına harfiyen uyalım. Bu dönemde Van Balığını avlamayalım, satmayalım, almayalım. Vatandaşlardan ricamızdır; kesinlikle av yasağı boyunca balığı almasınlar, onlar almazsa kaçak avcılık da yapılmayacaktır. Hepimizin gelecek nesillere karşı sorumluluğu var. Van Balığı, bizim bir değerimizdir, gelecek nesillerin görmesi ve tatması için balığımıza sahip çıkalım” ifadelerini kullandı.
Yaz mevsimi olması ve birçok deniz ürününde av yasağının devam etmesi nedeniyle tezgahlarında az çeşit bulunduran balıkçı esnafı, bunların satışıyla geçimini sağlıyor. Yaz aylarında tezgahlarda balık çeşidinin azlığı ve balık tüketiminin kış aylarına göre oldukça düşmesi nedeniyle iş yapmakta güçlük çeken balıkçı esnafı, başta kira gideri olmak üzere elektrik, su ve diğer giderlerini bu dönemde karşılamakta güçlük çektiğini söylüyor. Bu nedenle balıkçı esnafı av yasağının biteceği günü bekliyor. Sezon başladığında istihdama da katkı sunan balıkçılar, sezon bittiğinde ise durgunluk yaşıyor. Her sezonda en az 5 kişi çalıştıran balıkçı esnafı, yaz döneminde ise tek  personel ile yetiniyor. Balıkçı esnafı, kendileri gibi vatandaşın da balık sezonunu beklemesini ve bu dönemde kaçak olarak avlanmış Van Balığını almaması gerektiğini vurguluyor.

“AVLAMAYALIM, SATMAYALIM, ALMAYALIM”
Van Balığını gelecek nesillere aktarabilmek için kurallara uyulması gerektiğinin altını çizen Vangölü Balıkçılık İşletmecisi Birhat Demir: “Esnaf olarak; 15 Nisanda başlayıp 15 Temmuz’da biten Van Balığı av yasağı sürecinde dikkat ettiğimiz en önemli kurallardan biri, bu balığı satmamak, tezgahımızda bulundurmamak. Balığımıza sahip çıkmalıyız, korumalıyız, gelecek nesillere ulaştırabilmek için kurallara harfiyen uymalıyız. Hem esnaf olarak hem de vatandaş olarak hepimizin böyle bir sorumluluğu var. Şuan durgun bir dönem yaşıyoruz, dışarıdan gelen balık çeşitleri var onları satıyoruz. Van Balığında kışın verim alabilmemiz için şimdi avlamayalım, satmayalım, almayalım. Vatandaşlardan ricamızdır; kesinlikle bu dönemde Van Balığı almasınlar çünkü gelecek nesillere karşı sorumluluğumuz var. Van Balığı, bizim bir değerimizdir, gelecek nesillerin görmesi ve tatması için balığımıza hep beraber sahip çıkalım” ifadelerini kullandı.

“GEÇEN SENE GÜZEL VE VERİMLİ BİR SEZON GEÇİRDİK”
“Vatandaşlara çağrımızdır; kışın verim alabilmek için, daha ucuza balık tüketmek için kaçak avlanan balığı almayalım” diyen Demir, şunları söyledi; "Geçen sene güzel ve verimli bir sezon yaşadık. Balıkta bolluk vardı, aynı bolluğun bu sezon ve bundan sonraki yıllarda da olması için gayret gösterelim. Geçen sezon dediğim gibi verimli geçti, balığın fiyatı artınca deniz ürünlerine talep eskiye göre biraz düştü ama yine de Van Balığına ve hamsiye talep vardı, aksama olmadı. Van Balığını sezon başında 10 liradan satmaya başladık, 15 liradan sezonu kapattık." 

ÇEŞİT AZ FİYATLAR YÜKSEK
Son olarak tezgahlarında yer alan balık çeşitleri ve fiyatları hakkında bilgi veren Birhat Demir: “ Çipura 95 lira, levrek 110 lira, yerli somon balığı  80 lira, uskumru 60 lira, Çatak Ala Balığı 70 lira. Fiyatlar yüksek, geçen seneye göre satışlarımız düşük. Mesela geçen sene alabalığı 30 liradan satıyorduk, çipura 40 lira, levrek 50 lira, uskumru 30 liraydı. Yakıt fiyatı artınca, bu da nakliyeyi etkiliyor ve fiyatlar yükseliyor” dedi.
Özel Haber: Mehmet Selim KURT 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER