Fide satıcıları, yoğun ilgiden memnun

Van'da genellikle her yıl Nisan ayının ilk haftasında sebze ve meyve fidesi satışları başlıyor.

Fide satıcıları,  yoğun ilgiden memnun

Sezona bağlı çalışan bazı esnaflar da, özellikle bu dönemde il dışından getirdikleri yaş sebze ve meyve fidesi satışı yaparak geçimini sağlıyor. Yaklaşık 8 yıldır her yıl sezona bağlı olarak Antalya, Mersin ve Siirt'ten getirdikleri sebze ve meyve fidesi satışı yaparak geçimlerini sağlayan Erol Kurt ve İsmail Çınar isimli esnaflar, bu yıl vatandaşların ürünlere yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Fide satıcısı Erol Kurt, sebze fiyatlarının artmasından dolayı fideye bu yıl daha çok rağbet gösterildiğini belirterek: “Sebze fiyatları çok yükseldi, bizlerde de fiyatlar geçen yıla oranla yükseldi. Bunun sebebi de akaryakıt ürünlerindeki fiyat artışı. Sebze fiyatları artınca, vatandaşlar daha çok fide almaya yöneldi. Satışlardan memnunuz ” dedi. 

“VATANDAŞLARIN İLGİSİ ÇOK”

Konuyla ilgili konuştuğumuz Erol Kurt isimli esnaf, sebze ve meyve fiyatlarındaki artışlardan dolayı vatandaşların fideye daha çok ilgi göstermeye başladığını söyleyerek: “ Ürünlerimiz genelikle Antalya, Mersin bölgesinden geliyor, bütün sebze çeşitleri ve bazı meyve çeşitleri satışımız var. Biber çeşitleri, domates çeşitleri, patlıcan, karpuz, kavun ve diğer çeşitler ilgi görüyor. Sebze fiyatları arttığı için vatandaşlar daha çok fideye yöneldi. Fide fiyatlarında da geçen yıla oranla artış söz konusu. Ancak vatandaşlar fiyatlardan şikayetçi olsalar da fide çeşitlerine büyük ilgi gösteriyorlar” ifadelerini kullandı.

“SATIŞLARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Talep artınca sürekli bitme aşamasına gelen ürünleri yeni siparişlerle takviye ettiklerini belirten Kurt, vatandaşların yoğun ilgisinden dolayı bu sene sezonu daha geç kapatacaklarını söyledi.
Kurt: “Satışlarımız halen devam ediyor. Normal şartlarda 12 Hazirana kadar devam ederdi satışlarımız ancak bu sene vatandaşların ilgisi çok olunca fide satışları biraz daha devam edecek gibi gözüküyor. Sebze fidesi alan müşterilerimizden bahçesi olanlar zaten bahçede ekim işini yapıyor. Bazı müşterilerimiz de, balkonda saksıda sebze yetiştireceğini söylüyor. Kırsal bölgelerden gelen çok müşterimiz var, alımları da yüklü oluyor. Tür açısından en çok rağbet gören ürünlerimiz domates, biber ve patlıcan. Hem sebze olarak fiyatları çok pahalı olduğu için bunlara talep arttı hem de en çok tüketilen ürünler olduğu için. Müşteri, aldığı fideyi toprağa ekerken ilk 2-3 gün üst üste sulamalı kök salması için, daha sonra ise artık haftada bir sefer sulaması yeterli olur” diye konuştu.
Nisan ayı sebze ve meyve fidesi satışlarının başladığı tarih. Bu dönemde özellikle Küçük Camii civarında bazı esnafların il dışından getirdikleri fide çeşitlerini almaya gelen bağ-bahçe sahibi vatandaşların oluşturduğu yoğunluk ise yaklaşık 3 ay kadar sürüyor. Sezonu olması nedeniyle esnafların satışa sundukları fide çeşitleri cami civarında sabah erken saatlerde başlayıp akşam geç saatlere kadar devam eden bir kalabalığın ortaya çıkmasına neden oluyor. İsteğe bağlı fide çeşitlerini alan vatandaşlar bağ ve bahçelerine ekim yaparak, maliyeti yükselen sebzeleri hem daha uygun fiyata elde etmeyi hem de organik olarak tüketmeyi amaçlıyor. Çarşıda ürün alan Maşallah Binnaz isimli vatandaş da bunlardan biri. Binnaz; vatandaşların kendi imkanları ile alıp yetiştirdikleri fidelerden elde edilen sebzenin hem daha uyguna mal olduğunu hem organik hem de aroma bakımından daha lezzetli olduğunu söyledi
.
Özel haber: Mehmet Selim KURT
 

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2022, 14:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER